آخرین اخبار

اولین فروشگاه زنجیره‌ای خودرو در ایران پلمپ می‌شود؟

هرچند موسس اولین فروشگاه زنجیره ای خودرو که پرشین پارس آنرا راه اندازی کرده، پیش از این اعلام کرده بود که این ایده به صورت رسمی ثبت و تمامی مجوزهای لازم به صورت قانونی دریافت شده، اما به نظر می رسد تناقضاتی میان این سخنان و نامه رسمی اتحادیه وجود دارد.

طی سالهای اخیر و با تسهیل شرایط واردات خودروهای خارجی به کشورمان، تمایل بخشی از جامعه که قدرت خرید این اتومبیل ها را داشتند، برای تملک یک یا چند دستگاه خودروی مناسب افزایش چشمگیری پیدا کرده است به صورتی که در سالهای اخیر، حجم واردات به کشورمان به حدود 50 هزار دستگاه رسیده است. همین بازار پررونق و گردش مالی بالای خرید و فروش خودروهای خارجی باعث شده است تا تعداد واردکنندگان و فروشندگان این وسایل نقلیه افزایش چشمگیری پیدا کرده و هم اکنون صدها شرکت در این حوزه ها فعال هستند.

از جمله مشهورترین شرکت های فروش خودرو در کشورمان که طی ماههای اخیر، تبلیغات گسترده ای را نیز با عنوان “اولین فروشگاه زنجیره ای ” یا “اولین مجموعه نمایندگی های مجاز فروش خودرو” به راه انداخته، شرکت «پرشین پارس» است که چندین شعبه در مناطقی چون خیابان آیت الله کاشانی، خیابان دولت و خیابان ولیعصر تهران دارد.

اما بررسی ها نشان می دهد این تبلیغات و برنامه ریزی گسترده، با مشکلات و موانع قانونی همراه است چراکه بر اساس نامه رسمی رییس اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاهها و فروشندگان خودرو در تهران، شرکت مذکور فاقد پروانه کسب معتبر است!

در ادامه این نامه با اشاره به ماده 27 قانون نظام صنفی که اعلام کرده است “محل دایر شده به وسیله هر شخص حقیقی یا حقوقی که پروانه کسب برای آن صادر نشده است، با درخواست اتحادیه، تایید اتاق اصناف، توسط نیروی انتظامی پلمب می شود”

رییس اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاهها و فروشندگان خودرو همچنین از مدیران پرشین پارس خواسته است ظرف 15 روز، با در دست داشتن کلیه مدارک واحد صنفی خود و به منظور تعیین تکلیف نهایی، به این اتحادیه مراجعه کنند.

بررسی فعالیت های این شرکت در روزنامه رسمی نیز نشان می دهد نشانی درج شده در آدرس اتحادیه فوق، مرکز فعالیت های شرکت پرشین پارس محسوب می شود و داریوش نیک جعفری، سیاوش نیک جعفریان و محسن نیک جعفریان اعضای هیئت مدیره این شرکت با نام اصلی “آرمان پرشین پارس” را تشکیل می دهند. هرچند سیاوش جعفریان، موسس اولین فروشگاه زنجیره ای خودرو که “پرشین پارس” آنرا راه اندازی کرده، پیش از این اعلام کرده بود که “این ایده به صورت رسمی ثبت و تمامی مجوزهای لازم به صورت قانونی دریافت شده” اما به نظر می رسد تناقضاتی میان این سخنان و نامه رسمی اتحادیه وجود دارد.

پلمب نام های بزرگتر هم در راه است

با توجه به تحقیقات صورت گرفته از نهادهای ذی ربط و مجاز برای بررسی و برخورد با تخلفات شرکت های عرضه کننده خودرو در کشور، مشخص شده است که برخی نام های بزرگتر و با سابقه تر نیز دارای نقص مدارک، عدم دریافت مجوز و سایر تخلفات هستند که در هفته های آینده و پس از قطعیت برخورد جدی و قانونی با آنها، اسناد این موضوع منتشر خواهد شد.

البته در عین حال، شرکت های معتبر و خوشنامی هم در این عرصه وجود دارند که ضمن ایجاد شرایط مناسب برای مشتریان اعم از ارائه قطعات اصل با قیمت مناسب، خدمات تعمیرگاهی با کیفیت و حتی بعضا VIP و اخذ مجوزهای قانونی، به فعالیت می پردازند که باید از انها نیز در جای خود تقدیر کرد.

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *