آخرین اخبار

خودروهای آمریکایی ثبت سفارش شده تعیین تکلیف شد/ نبود مانع قانونی برای واردات

معاون کل سازمان توسعه تجارت با اذعان اینکه “ثبت سفارش خودرو آمریکایی انجام شده ، اما به کشور وارد نشد” گفت: بر اساس مذاکرات انجام‌شده با واردکننده وی از واردات خود صرف‌نظر کرد.

به گزارش کارنت، محمدرضا مودودی در گفت‌وگو با تسنیم در خصوص آخرین وضعیت خودروهای آمریکایی ثبت سفارش شده  اظهار کرد: در حال حاضر برای واردات خودروهای خارجی محدودیت‌هایی وجود دارد و سازمان توسعه تجارت بر اساس قوانین موجود عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه درگذشته محدودیتی برای ثبت سفارش خودرو از کشورهای مختلف حتی ایالات متحده آمریکا به ما اعلام نشده بود افزود:  این محدودیت در هر زمانی به ما اعلام شود، شرایط واردات تغییر می‌کند.

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ثبت سفارش کالا برای واردات از طریق سامانه الکترونیکی و براساس قوانین مندرج در آن انجام می‌شود گفت: با توجه به اینکه در گذشته محدودیتی برای واردات خودرو از کشوری مشخص اعلام‌نشده بود، ثبت سفارش خودروهای امریکایی انجام شد، اما بعد از اینکه رهبر معظم انقلاب به این موضوع انتقاد کردند، وزیر صنعت با تاکید به سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که ثبت سفارش خودرو از آمریکا متوقف شود.

مودودی افزود: هرچند از لحاظ قانونی ممنوعیتی برای واردات وجود ندارد اما بر اساس صلاح نظام جلوی واردات خودرو از آمریکا بر اساس دستورالعمل وزیر صنعت گرفته شد.

وی تصریح کرد: بر این اساس ما با واردکننده این محصول تماس گرفتیم و به وی اعلام کردیم که این واردات به صلاح کشور نیست و از واردات این خودروها به کشور جلوگیری به عمل آمد.

مودودی با اشاره به ممنوعیت ورود  و عدم  امکان شماره‌گذاری خودروهای آمریکایی گفت: با توجه به اینکه واردکننده در صورت اقدام به واردات، حجم ضرر و زیان بیشتری را متوجه خود دید  از واردات خودرو آمریکایی صرف‌نظر کرد و این محصولات هرگز به کشور وارد نشد.

خودرو آمریکایی نمی‌تواند از لایحه‌های نظارتی عبور کرده و به ایران آید

وی در واکنش به اخباری که درباره واردات خودروهای امریکایی وجود دارد گفت: رسانه‌های کشور و افراد درصورتی‌که با موردی از ورود خودرو آمریکایی به کشور مواجه شده‌اند آن را به سازمان توسعه تجارت اعلام کنند تا برخورد لازم به آن صورت گیرد.

مودودی تأکید کرد: باید اذعان داشت، پروسه شماره‌گذاری خودرو به شکلی نیست که مانند موبایل به‌صورت غیرقانونی به کشور وارد و مصرف شود و باید حتماً پروسه خود را طی کند.

وی در پایان گفت:  بنده بعید می‌دانم خودرو آمریکایی بتواند از لایحه‌های نظارتی عبور کرده و به کشور وارد شود.

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *