آخرین اخبار

جای خالی یک فراخوان در بازار خودروی ایران

به گزارش کارنت به نقل از دنیای اقتصاد ،بحران جهانی کیسه‌های هوای تاکاتا در حالی مدت‌ها است گریبان خودروسازان بزرگ دنیا را گرفته و آنها را به انجام فراخوان‌هایی بزرگ وا داشته که در ایران خبری از این «فراخوان» نیست. داستان از این قرار است که ایربگ‌های ساخت شرکت تاکاتای ژاپن، به‌دلیل نقص فنی، تاکنون سبب کشته و مجروح شدن چندین نفر شده‌ است.

بر این اساس، ایربگ‌های متعلق به این شرکت، هنگام باز شدن، قطعاتی فلزی را به سمت سرنشینان خودرو پرتاب می‌کنند که به‌شدت خطرناک است. از همین رو، خودروسازانی که این ایربگ‌ها را مورد استفاده قرار داده‌اند، میلیون‌ها دستگاه از محصولات خود را فراخوان کرده‌اند تا از خسارات جانی و مالی بیشتر جلوگیری کنند.

هرچند خودروهای مجهز به ایربگ‌های تاکاتا، وارد بازار ایران نیز شده‌اند، اما تا به امروز حتی یک مورد نیز از سوی نمایندگی‌های واردکننده خودروسازان خارجی، فراخوانی انجام نشده است.خودروهایی مانند تویوتا، هوندا و مزدا، همچنان در سراسر جهان به‌دلیل نقص احتمالی در ایربگ، فراخوان می‌شوند، با این حال هنوز موج این ماجرا به ایران نرسیده و در نتیجه خطر بالقوه برای سرنشینان این مدل خودروها در کشور، وجود دارد.

در این شرایط این پرسش پیش آمده که اگر نمایندگی‌های واردکننده خودرو، دارای مجوز رسمی از شرکت‌های مادر هستند، پس چرا نسبت به انجام فراخوان بابت برطرف کردن نقص فنی احتمالی ایربگ‌ها، اقدام نمی‌کنند؟ هرچند کارشناسان تاکید می‌کنند احتمال خطر در ایربگ‌های تاکاتا پایین است، اما صفر نبوده و ممکن از مشتریان خودروهای وارداتی را نیز دچار خسارات جانی و مالی کند؛ بنابراین انجام فراخوان در بازار ایران نیز ضروری به‌نظر می‌رسد.

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *