آخرین اخبار

داخلی سازی چانگانCS35 کمتر از 20 درصد است؟

changan cs35-2

چانگان CS35 به عنوان یک کراس اوور چینی این روزها در سایپا کاشان مونتاژ می شود که فروش آن آغاز شده است.

این خودرو کراس اوور به موتور ۱٫۶ لیتری ۱۲۳ اسب بخار مجهز است که قدرت آن توسط یک گیربکس چهار سرعته اتوماتیک به چرخ های جلو منتقل می شود. چهار کیسه هوا، فرمان برقی، کروزکنترل، سنسور نور، دی لایت و… از امکانات CS35 محسوب می شوند.

مدیرعامل سایپا کاشان در زمان رونمایی از خط تولید اعلام کرده بود که این خودرو در ابتدا با ۲۱% داخلی سازی تولید می شود و سال آینده به ۴۰% می رسد. با توجه به سخت گیری هایی که این روزها برای مونتاژ خودرو می شود و گاهی اعداد به نسبت بالایی از داخلی سازی به شرکت ها حکم می شود، اجازه داخلی سازی این خودرو در ابتدا، آن هم با ۲۱% کمی عجیب به نظر می رسید.

ولی برنامه پیشرفت یک ساله که بتواند CS35 را با ۴۰% در ایران داخلی سازی کند امیدوار کننده به نظر می رسد. همچنین با توجه به قیمت گذاری سایپا برای نسخه مونتاژی، آن هم با امکانات بیشتر، درک بهتری را از مونتاژ داخل بودن این خودرو می داد که باعث کاهش قیمت و هزینه ها شده است و از طرفی کارگر ایرانی را پای خط تولید آورده است. CS35 مونتاژ سایپا ۶۴ میلیون تومان قیمت مصوب دارد که در فروش های اولیه با تخفیف دو میلیون تومانی ثبت نام می شود.

این در حالی است که نسخه های وارداتی این خودرو قیمت بالای ۸۰ میلیون تومان را در زمان عرضه داشتند. بعد از اینکه داخلی سازی ۲۱% اعلام و در رسانه ها خبر نحوه تولید این خودرو منتشر شد، اسناد ترخیص قطعات منفصله CS35 از گمرک شهید رجایی منتشر شده است که تاریخ آن به اول تیر بر می گردد. در این اسناد به داخلی سازی کمتر از ۲۰% اشاره می شود.

changan cs35

وقتی داخلی سازی خودروها کمتر می شود، به طبع برخی هزینه های ورود آن ها افزایش یافته و گاهی موظف به ارائه گارانتی بیشتر روی خودروها می شوند. حال جای سوال است که چرا شرکت سایپا داخلی سازی ۲۱% را اعلام می کند و در برگه ترخیص قطعات عدد کمتر از ۲۰% درج می شود؟!

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *