آخرین اخبار

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (13)

با متنوع شدن بازار خودرو در ایران انتخاب خودروهای جدید دشوارتر می‌شود. در هر بازه قیمتی خودروهای بیشتری قرار می‌گیرند و همین موجب می‌شود تا دو‌راهی‌های بیشتری سر راه خریداران به وجود بیاید. به خصوص برای کسانی که قصد دارند اولین ماشین خود را خریداری کنند. هیچ خودرویی بدون نقص نیست و در عین حال حتی به ظاهر بدترین خودروها هم محاسنی دارند. در این صفحه هر هفته خودروهایی که از نظر قیمتی به هم نزدیک هستند با یکدیگر مقایسه و با زبانی ساده سعی شده اطلاعات کلی و اولیه درخصوص هر خودرو به خوانندگان ارائه شود تا در نهایت بتوانند با توجه به نوع استفاده و علایق و البته بودجه خود انتخاب بهتری در این خصوص داشته باشند.

pdyvayjs4yr1hffjb7wm.png
لیفان X50 یا هاوال M4

دو خودروی جمع و جور که کمی هم قد بلند هستند. ولی در بازار ایران به‌عنوان خودروی شاسی بلند به فروش می‌رسند. لیفان X50 محصولی از کرمان موتور و هاوال M4 محصولی از دیار خودرو. هر دو خودرو از طراحی زیبایی برخوردارند و نمی‌توان هیچ کدام را برتر دانست. هر دو خودرو از موتوری هم حجم بهره می‌برند. اما موتور هاوال 2 اسب بخار بیشتر قدرت تولید می‌کند. اما این به معنای شتاب بالاتر نیست چراکه M4 از وزن بیشتری نسبت به X50 برخوردار بوده و از این‌رو کمی تنبل‌تر است. همچنین مصرف سوخت بالاتری نسبت به X50 دارد. هر دو خودرو کوچک بوده و آنطور که انتظارش می‌رود فضای زیادی ندارند.
lifan x50 vs haval m4

اما برای خانواده‌های کم جمعیت مناسبند. لیفان X50 قیمت کمتری نسبت به هاوال M4 دارد و همچنین در بازار ایران نیز با اقبال بیشتری همراه است این در حالی است که خدمات پس از فروش بسیار تعیین‌کننده است که در این زمینه نیز X50حرف اول و آخر را می‌زند. اما مساله به اینجا ختم نمی‌شود. خریداران M4زمان زیادی را برای خرید این خودرو صرف کرده‌اند و حتی برخی از آنها دوسال منتظر تحویل خودروی خود بوده‌اند به هر حال این را نمی‌توان انکار کرد که گریت وال بهترین خودروهای چین را تولید می‌کند و به خصوص در زمینه تولید SUV یکی از بهترین‌ها است. لیفان X50و M4 هر دو در زمینه امکانات تقریبا در یک سطح قرار دارند و برتری از آن هیچ‌کدام نیست. به‌طور کلی اگر به دنبال خودرویی ارزان‌تر و با خدمات پس از فروش بهتر هستید لیفان X50را انتخاب کنید اما اگر بلند مدت می‌خواهید از خودرو استفاده کنید خرید گریت وال هاوال M4 گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

pdyvayjs4yr1hffjb7wm.png
هوندا آکورد یا هیوندای آزرا

هوندا آکورد و هیوندای آزرا دو خودروی جذاب در این کلاس هستند که از نظر قیمتی نیز تقریبا نزدیک به هم بوده و از نظر ابعاد نیز در یک کلاس قرار دارند. با این تفاوت که آزرا دیگر راهی بازار ایران نمی‌شود، چراکه حجم موتور بالای آن مانع از ورود آن به بازار ایران شده است. این دو خودرو به کار کسانی می‌آید که ماشین‌بازی‌هایشان را کرده‌اند و حالا می‌خواهند برای طولانی‌مدت از یک ماشین استفاده کنند. در یک طرف این مقایسه آزرا قرار دارد که طراحی آن کاملا با فضای این روزهای صنعت خودرو همخوانی دارد و در سوی دیگر هوندا آکورد با کیفیت را می‌بینیم که خودرویی زیبا و البته جذاب است.
hunda accord vs hundai azera

حجم موتور آزرا بیشتر از آکورد بوده و قدرت بیشتری نیز تولید می‌کند. اما آکورد خودرویی راهوارتر و با کیفیت سواری بالاتر نسبت به آزرا است. درون کابین آکورد طراحی متفاوت‌تری را شاهد هستیم و همچنین کیفیت مواد به کار رفته درون کابین آکورد نیز به مراتب بالاتر است. مصرف سوخت آکورد پایین‌تر بوده و فضای کابین این خودرو نیز همه چیز را برای یک مسافرت طولانی مهیا می‌کند. خدمات پس از فروش هیوندای گسترده‌تر از هوندا است اما میزان خرابی آکورد بسیار پایین‌تر از آزرا است این در حالی است که نمونه‌های صفر کیلومتر آزرا مربوط به سال 2014 هستند. به‌طور کلی می‌توان در این بازه قیمتی آکورد را خودرویی اقصادی‌تر از آزرا دانست. در مقابل آزرا خودرویی با روح اسپرت بیشتر است.

pdyvayjs4yr1hffjb7wm.png
جک S5 یا تیگـو 5

شاسی‌بلندهای ارزان قیمت، همان‌هایی که فقط و فقط جثه بزرگ دارند اما در شرایط سخت جاده تقریبا همچون سواری عمل می‌کنند. دو خودرویی از سرزمین اژدهای زرد به بازار ایران فراخوانده شده‌اند چراکه در این بازار می‌توانستند موفق باشند. تیگو 5 نسل جدید ام‌وی‌ام X33 به حساب می‌آید. از این‌رو از نظر کیفیتی در سطحی بالاتر از نمونه ایرانی و البته قدیمی‌اش است. این خودرو از موتور هم حجم با جک S5 برخوردار است اما موتور جک بسیار پر‌قدرت‌تر از تیگو است چرا که از سیستم توربوشارژ بهره می‌برد. از این‌رو در شتاب و سرعت جک توانسته به خوبی از پس تیگو برآید. هر دو خودرو زیبا بوده و در ایران با اقبال زیادی همراهند.
jac s5 vs tiggo5

از نظر امکانات تیگو بهتر عمل کرده و در زمینه مصرف سوخت نیز همین‌طور. اما جک از هندلینگ بالاتری نسبت به تیگو بهره می‌برد. درون کابین نیز فضا‌ها تقریبا یکسان بوده و صندلی‌ها نیز راحت هستند. با توجه به وارداتی بودن تیگو قیمت جک از تیگو پایین‌تر است و می‌تواند انتخاب ارزان‌تری باشد به خصوص اینکه خدمات پس از فروش گسترده‌ای دارد. اما فعلا تولید مدل اتوماتیک جک زیاد نیست و به همین دلیل سخت‌گیر می‌آید. به‌طور کلی می‌توان این دو خودرو چینی را در زمینه کیفیت خودرویی مناسب دانست ولی اگر شتاب و سرعت برای شما در درجه اهمیت بیشتری است جک S5 اتوماتیک بخرید و اگر امکانات بیشتر برای شما مهم است می‌توانید تیگو 5 را انتخاب کنید.

pdyvayjs4yr1hffjb7wm.png

سانگ یانگ اکتیون یا میتسوبیشی ASX

کره‌ای‌ها در بازار ایران جنگ را از ژاپنی‌ها برده‌اند و توانسته‌اند بازار را فتح کنند. اما این کره‌ای نتوانسته از پس رقیب ژاپنی اش برآید چراکه در بازار اگرچه هر دو خودرو کم‌اقبال هستند اما ASX موفق‌تر است. اکتیون از چهره‌ای زیبا اما خاص برخوردار است که هر کسی آن را نمی‌پسندد. اما میتسوبیشی چهره‌ای موجه‌تر دارد. موتور اکتیون هم پر حجم‌تر است و هم قدرت بیشتر تولید می‌کند اما در عین حال مصرف سوخت بالاتری دارد. درون کابین هر دو خودرو طراحی زیبایی دارد. اما کیفیت مواد به کار رفته درون کابین میتسوبیشی بالاتر است. در مقابل فضای داخلی اکتیون برای سرنشینان راحت‌تر است. ASX خودرویی چابک‌تر از اکتیون بوده به‌طوری که با اختلاف زیاد از پس رقیب کره‌ای‌اش بر می‌آید.
sang yang actyon vs mitsubishi asx

اما این اکتیون است که می‌تواند در مسیرهای ناهموار و صعب‌العبور خودی نشان دهد. چراکه از زیر بندی بهتری نسبت به رقیب خود برخوردار است و این برای افرادی که به دنبال کمی هیجان بیشتر هستند گزینه خوبی به حساب می‌آید. اما فراموش نکنید که ASX پدال‌های تعویض دنده در پشت فرمان دارد که حس اسپرت بودن را به راننده القا می‌کند. هر دو خودرو در بازار دست دوم سرگردانند اما در این میان میتسوبیشی شانس بیشتری دارد. در زمینه امکانات هر دو خودرو تقریبا در یک سطح قرار دارند. به‌طور کلی می‌توان گفت که اگر به دنبال خودرویی با خواص اسپرت هستید میتسوبیشی بخرید که البته از قیمت بالاتری نسبت به سانگ یانگ برخوردار است. اما اگر به دنبال رفتن به دل طبیعت هستید سانگ یانگ با قیمتی کمتر در اختیار شما است.

pdyvayjs4yr1hffjb7wm.png
هوندا CRV یا میتسوبیشی اوتلندر

ژاپنی‌ها در پی باز‌پس‌گیری بازار خودرو از کره‌ای‌ها هستند. از این‌رو با قیمت‌گذاری مناسب بازار را نشانه گرفته‌اند. هر چند که برخی از این برندها هنوز هم نتوانسته‌اند قیمت‌گذاری رقابتی داشته باشند. اوتلندر و CRV هر دو از موتورهایی هم‌حجم بهره می‌برند که 2.4 لیتری است. اما قدرت موتور CRV بیشتر از اوتلندر بوده و البته شتاب‌گیری هوندا نیز بهتر از میتسوبیشی است. این در حالی است که قیمت CRV بسیار بالاتر از اوتلندر است و همین امر موجب شده در بازار و در کوچه و خیابان کمتر هوندا CRV را ببینیم. این در حالی است که این خودرو لقب بهترین SUV سال 2015 را در دنیا یدک می‌کشد.
honda crv vs mitsubishi outlander

اما این القاب و عناوین نتوانسته توجیه مناسبی برای قیمت‌گذاری تند این خودرو باشد. هر دو خودرو از نظر طراحی در سطح خوبی قرار داشته و زیبا هستند. درون کابین هر دو خودرو با کیفیت است اما امکانات هوندا در تیپ فول آن کمی بیشتر از میتسوبیشی است. همچنین خدمات پس از فروش میتسوبیشی نیز برگ برنده اوتلندر را رقم می‌زند و همین امر سبب شده تا در بازار اوتلندر خودروی موفق‌تری باشد. باوجود داشتن موتور قوی‌تر هوندا در کم‌اشتها بودن نیز از اوتلندر پیشی گرفته است و مصرف سوخت حدود یک لیتر پایین‌تر را تجربه می‌کند. در بحث شتاب‌گیری نیز CRV خودروی چابک‌تری نسبت به اوتلندر است. به‌طور کلی می‌توان هوندا را خودرویی برتر دانست اما قیمت کمتر و البته خدمات پس از فروش گسترده توانسته موفقیت را برای اوتلندر رقم بزند.
pdyvayjs4yr1hffjb7wm.png

تویوتا RAV4 یا هیوندای سانتافه

پر‌طرفدارترین کلاس خودرو در ایران مربوط به خودروهای شاسی بلند است. در این میان دو خودرو پر طرفدار در کلاس شاسی‌بلندهای متوسط هیوندای سانتافه و تویوتا RAV4 هستند. سانتافه از موتور 2.4 لیتری و روفور از موتور 2.5 لیتری بهره می‌برند. هر دو خودرو به‌صورت 4 چرخ متحرک عرضه شده و این یعنی می‌توانید روی خصوصیات آفرود آنها نیز حساب کنید. سانتافه باوجود داشتن موتور کم حجم‌تر از قدرت بیشتر به نسبت راوفور برخوردار است اما این به آن معنی نیست که سانتافه خودرویی چالاک‌تر است چراکه به لطف گیربکس سریع تویوتا شتاب‌گیری در روفور بهتر از سانتافه است.
toyota rav4 vs hundai santafe

مصرف سوخت روفور نیز کمتر بوده و سواری به مراتب بهتر از سانتافه دارد. این در حالی است که در زمینه امکانات حرف چندانی برای گفتن در مقابل سانتافه ندارد. فضای داخل کابین هر دو خودرو مناسب است با این توضیح که در برخی از مدل‌های سانتافه شاهد صندلی ردیف سوم نیز هستیم. کیفیت درون کابین تویوتا به مراتب بالاتر از سانتافه بوده و بسیار رانندگی نرم‌تری از سانتافه ارائه می‌دهد خدمات پس از فروش هر دو خودرو گسترده است اما قطعات تویوتا کمی گران‌تر از سانتافه است. رافور خودروی کم‌استهلاک‌تری است اما چهره سانتافه بسیار زیبا‌تر از روفور طراحی شده است. در بازار دست دوم و صفر کیلومتر هر دو خودرو با اقبال زیادی همراهند. به‌طور کلی اگر کیفیت سواری و کیفیت قطعات برای شما مهم است روفور را انتخاب کنید اما اگر به دنبال امکانات زیاد و کابینی لوکس‌تر هستید، سانتافه بخرید.

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (12)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (11)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (9)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (8)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (7)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (6)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (5)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (4)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران (3)

راهنمای انتخاب میان دو خودروی هم قیمت در بازار ایران(2)

کدامیک از خودروهای هم قیمت را بخریم؟ (1)

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *