آخرین اخبار

آخرین جزئیات انتشار اوراق سلف خودرو

در اوراق سلف موازی خودرو، لزوما تحویل کالا وجود ندارد و می‌توانیم سیاستی را در پیش‌گیریم که حتی منابع مالی سفته‌بازان به سمت اوراق سلف خودرو هدایت شود و اثر‌گذاری آنها در بازار فیزیکی به حداقل برسد.به گزارش پایگاه خبری بورس کالای ایران، مدیرعامل بورس کالای ایران در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی قرار است اوراق سلف خودرو از طریق بورس کالا به فروش برسد، گفت: در برنامه‌ریزی‌های ما قرار بود اوراق سلف خودرو در اوایل امسال عرضه شود اما هیات پذیرش بورس کالای ایران عرضه اوراق سلف خودرو را به عرضه خودرو در بورس کالا منوط کرد که دلیل آن هم منطقی بود، زیرا اوراق سلف از جمله اوراقی است که به پشتوانه تولید عرضه می‌شود بنابراین باید برنامه تولید را در مورد تولیدکننده بدانیم و به پشتوانه آن جریان تولیدی فروش محصول را انجام دهیم.

حامد سلطانی‌نژاد افزود: بنابراین قرار شد ابتدا خودرو در بورس کالا قرار گیرد و معامله شود. هر چند در سایر کشورها روال این گونه نیست، اما به پشتوانه عرضه‌ای که خودرو در بورس کالا خواهد داشت ما می‌توانیم مبادلات آینده این کالا و سلف آن را داشته باشیم.سلطانی‌نژاد در پاسخ به این پرسش که این موضوع چه کمکی می‌تواند به بازار کند، افزود: اوراق سلف موازی، علاوه بر تامین مالی خودروسازان، کمکی که به بازار می‌کند بیشتر بحث شفاف‌سازی و پوشش نیاز خریداران است، زیرا افرادی که وارد بازار خودرو می‌شوند بعضا نمی‌دانند که این خودرو را بعد از خرید می‌خواهند نگه دارند یا پس بدهند و ممکن است از پیش‌خریدشان پشیمان شده باشند و نمی‌دانند این پشیمانی را چطور ابراز کنند. ضمن اینکه در فرآیند پس دادن آن زمان زیادی طول می‌کشد تا به پول‌شان برسند.

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: معمولا این افراد مطمئن نیستند آیا این فرآیند، درست است یا خیر و این خرید به نفع‌شان بوده یا نه؟ اما این اوراق کمک می‌کند تا افراد با هرسرمایه‌ای (هر اوراق اگر یک میلیون تومان باشد) اگر از خرید خود منصرف شوند می‌توانند اوراق را به قیمت بازار به دیگران بفروشند. بنابراین انتشار اوراق سلف، باعث می‌شود تا خریداران و سرمایه‌گذاران بتوانند بخشی از پول‌شان را وارد فرآیند خرید خودرو کنند.

وی اظهار کرد: این خریداران می‌توانند تا زمان سررسید اوراق، به مرور پول‌شان را تکمیل ‌کنند و می‌توانند خرید را انجام دهند. از سوی دیگر خریداران می‌توانند به راحتی از این فرآیند خارج شده و در مکانیزم بازار، اوراق خود را به آنها بفروشند.وی در پاسخ به این پرسش که چه تضمینی وجود دارد که فروش این اوراق منجر به بازار سیاه نشود، تصریح کرد: در بورس کالا همه چیز شفاف است و فردی که می‌خواهد معامله کند مجبور است که کد بگیرد و خریدار و فروشنده مشخص هستند.
هدایت سفته‌بازان به بازارهای مالی

مدیرعامل بورس کالا با اشاره به نوسانات ارزی طی سال‌های گذشته و افزایش اقدامات سفته‌بازانه در بازار خودرو تصریح کرد: در اوراق سلف موازی لزوما تحویل کالا وجود ندارد و می‌توانیم سیاستی را در پیش‌گیریم که حتی منابع مالی سفته‌بازان به سمت اوراق سلف خودرو هدایت شوند و اثر‌گذاری آنها در بازار فیزیکی به حداقل برسد. به این ترتیب می‌توان از طریق ساز و کار بازار و توسعه معاملات اوراق مبتنی بر کالا، تقاضای سفته‌بازانه در معاملات فیزیکی را کم و آن تقاضا را در بازارهای مالی بورس کالا مدیریت کرد.

سلطانی‌نژاد در پایان درخصوص هدایت سفته‌بازان به بازارهای مالی مثالی زد و گفت: وقتی چند سال پیش قیمت سکه در حال افزایش بود بانک مرکزی ایران سکه را پیش‌فروش کرد و پیش‌فروش‌ها را تحویل داد و ذخایر طلا کم شد. در حالی که اگر بانک مرکزی در آن زمان در بورس کالای ایران و در فرآیند بازار آتی سکه در موقعیت فروش قرار می‌گرفت، دیگر مجبور نبود این میزان سکه را تولید کند و صف‌های طویل را مقابل بانک کارگشایی ایجاد کند. افرادی که سکه می‌خواستند از داخل منازل خود و از طریق سیستم آنلاین یا به‌صورت نقدی یا قرارداد آتی آن را خریداری می‌کردند. این تقاضای سفته‌بازانه‌ به این ترتیب می‌توانست مدیریت شود بدون اینکه به حجم کالایی که در جامعه هست اضافه کنیم و مشکلات ناشی از انباشت کالا را به وجود آوریم.

 

 

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *