آخرین اخبار

دریافت 3 درصد عوارض از واردکنندگان غیر رسمی خودرو

نایب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به دریافت 3 درصد عوارض گمرکی از واردکنندگان غیر رسمی گفت: این عوارض بابت توسعه شبکه خدمات پس از فروش و پوشش های لازم به دارندگان خودرو برای یک دوره 10 ساله است.

به گزارش ایران جیب ، کورش مرشد سلوک در گفتگویخبرگزاری صدا و سیما با اشاره به شایعات در باره گارانتی نداشتن خودروهایی که ازجانب نمایندگی های غیر رسمی وارد می شود افزود: نمایندگی های رسمی گارانتی خودروهایی که به هر دلیل عمدی یا غیر عمدی دستکاری شده اند نمی پذیرد و همین موضوع باعث نارضایتی مشتریان می شود .

وی با بیان اینکه مصرف کننده به ما مراجعه می کند و ما می دانیم که خودرو دستکاری شده است گفت : ما و وارد کنندگان غیر رسمی خودرو در جلسه مشترکی که با سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داشتیم ، سازمان حمایت را قانع کردیم که این خودروها بعلت یکسری مسائل از شمول گارانتی خارج است.

مرشد سلوک افزود: طبق آئین نامه و دستورالعمل ابلاغی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خودروهایی که به هر دلیلی از شمول گارانتی خارج شود به هیچ عنوان گارانتی به انها تعلق نمی گیرد.

عضو انجمن واردکنندگان خودرو هم گفت: براساس قوانین و مقررات ثبت سفارش ، برای خودروهایی مجوز واردات صادر می شود که تائیدیه سازمان ملی استاندارد و سازمان حفاظت محیط زیست را دریافت کرده باشند.

عبدالرضا فهمی افزود: باتوجه به انطباق استاندارد خودروهای اروپایی با استانداردهای مورد تائید سازمان ملی استاندارد این خودروها مشکلی برای دریافت مجوز واردات ندارد درحالیکه برای دریافت مجوز واردات خودروهای ژاپنی و غیر اروپایی بعضا با چالش ها و دشواری هایی مواجه می شویم .

وی با بیان اینکه در برخی موارد ناچار به مطابقت اسناد و مدارک با خودرو وارداتی هستیم گفت : همین موضوع باعث طولانی شدن فرایند دریافت مجوز و واردات این نوع خودرو ها است ، بحث فرایند صحه گذاری و تائید مدارک خودروهای شرقی اماده ارائه به شرکت های بازرسی و سازمان استاندارد است که بزودی ثبت سفارش برخی خودروهای وارداتی ما اغاز خواهد شد .

فهمی با تاکید براینکه اگر نتوانیم این خودروها را وارد کنیم باید در استانداردها بازنگری کنیم افزود: قوانین و مقررات استاندارد چون کپی برداری از استانداردهای اروپایی است بعضا دچار یک تناقضی می شویم برای اینکه شرکت سازنده برخی از استانداردهای اروپایی را که برای اروپا تولید می شود مناسب اب و هوای کشور ما نمی بیند و ما درحال برقراری ارتباط بین اینها هستیم تا مدل هایی را انتخاب کنیم که هم قابلیت دریافت استانداردهای اروپا و هم قابلیت انطباق با استانداردهای ما را داشته باشد.

وی با بیان اینکه ما تابع قوانین و مقررات کشور هستیم گفت: سال گذشته درمورد خودرو کمری هیبریدی که کمتر در اروپا عرضه می شد و بیشتر مدل امریکایی بود این مطابقت را بین استانداردهای اروپایی و امریکایی ایجاد کردیم و برای برخی از ایتم ها توانستیم این مطابقت را بگیریم و با استاندارد امریکای شمالی مورد قبول واقع و وارد کشور شد.

 

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *