آخرین اخبار

پراید استاندارد است اما لکسوس ES250 نه!

lexux es250

طبق قوانین استاندارد ایران همه خودروها باید به مه شکن عقب مجهز باشند. با نگاه اولیه می بینیم که قانون خوبی را برای افزایش سطح ایمنی خودروها در ایران گذاشته اند تا از بروز حوادث در آب و هوای نامساعد جلوگیری شود.

ولی وقتی به این قانون ریزبینانه نگاه می کنید، می بینید که اتفاقا در این بخش خودرو، یعنی قوانین استاندارد هم دچار عقب ماندگی هستیم. طبق این قانون محصولات مرسدس بنز، ب ام و، تویوتا، هیوندای، لکسوس، آئودی و… استاندارد نیستند. زیرا از فناوری روز در چراغ های عقب استفاده می کنند و با نور منعطف طیفی، حضور مه شکن عقب را حذف کرده اند. این روزها شرکت های خودروسازی به سمتی حرکت کرده اند که نور چراغ های جلو قابلیت داشته باشد تا مه شکن جلو را هم حذف بکنند.

در این شرایط که صنایع خودروسازی بزرگ دنیا راه حل های ساده بروز را برای کاهش هزینه و تصادفات اتخاذ می کنند، صنعت خودرو ایران همچنان درگیر تولید خودروهایی است که سال هاست کنار گذاشته شده است و امروز به نداشتن مه شکن عقب خودروهای ایمن جهان ایراد می گیرد. جالب است که سازمان استاندارد هیچ مدارکی را در خصوص دلیل حذف مه شکن های عقب در خودروهای روز قبول ندارد و تنها حرف خود را سند می داند.

وقتی قوانین ما به این شکل تصویب و عملی می شود، به قسمت طنزی می رسیم که هر مریض افسرده ای را به خنده می آورد! پراید که تنها توفیق حضور در هشت سال دفاع مقدس را نداشته است (که اگر حضور داشت تلفات پشت جبهه از خط مقدم جنگ بیشتر می شد) و عمری بیشتر از جوانان ایرانی دارد، به خاطر داشتن مه شکن عقب، خودرویی استاندارد و مورد تایید اعلام می شود و لکسوس ES250 که نمادی از تجمل و ایمنی فوق العاده است، به خاطر نداشتن مه شکن عقب، خودرویی فاقد استانداردهای لازم دانسته شده و باید خود را اصلاح کند.

جالب است که این اصلاح با یک دکمه مه شکن پراید و ۴۰۵، شش متر سیم و سه دور چسب برق حل می شود. به شکلی که دکمه ای زیر پای راننده قرار می گیرد و با زدن آن دکمه، چراغ های ترمز بجای مه شکن روشن می شود و سازمان استادارد به این خودرو مجوز ورود می دهد. این نوع فرایند استاندارد سازی، جز تنها موارد موجود در صنعت خودرو جهان بوده که اگر قرار باشد در خط تولید اصطلاح شود، به مراتب هزینه بیشتری دارد تا اینکه در کف خیابان تدبیری برای مه شکن عقب اندیشیده شود.

قانونی که به این راحتی بشود آن را دور زد، مطمئنا اشتباه تنظیم شده است و باعث سوء استفاده می شود.

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *