آخرین اخبار

اختلاف قیمت تمام شده کدام خودروهای وارداتی در بازار بیشتر است؟ / بررسی

برای واردات یک خودرو، بندهای بسیار زیادی وجود دارد. این بندها که اکثرا شامل هزینه و تعرفه می شوند، باعث شده تا قیمت یک محصول با بازار ایران اختلاف بیشتری را پیدا کند.

اصلی ترین دلیل این افزایش، تعرفه واردات است که اختلاف فاحش را ایجاد می کند. بدیهی است که واردات خودرو هم نیاز به سرمایه دارد و هم تجربه. ولی در اصل قوانین ماست که فردی را مورد تایید می داند و بعد به آن اجازه واردات خودرو می دهد. هر از چندگاهی در رسانه های مختلف خبری منتشر می شود که فلان خودرو انقدر ارزش واقعی دارد و باید همین میزان در بازار فروخته شود و کسانی که با این اعداد معالمه نمی کنند، سودجویانی بیش نیستند.

واردات خودرو در ایران به عنوان یک شغل بازرگانی به حساب می آید و طبیعی است که هر بازرگان باید درآمدی کسب کرد. به عنوان مثال وقتی هزینه تمام شده خودرویی ۱۴۰ میلیون تومان در می آید، چه سودی برای یک واردکننده دارد که سرمایه و زمان دو هفته الی دو ماه خود را گذاشته است و این ماشین را به ایران آورده است و حال توقع می رود همان ۱۴۰ میلیون تومان بفروشد؟!

در این بخش به این مسئله می پردازیم که قیمت واقعی برخی خودروها قبل از ورود به گمرک ایران چقدر است و در زمان ورود به بازار، به چه قیمتی می رسد. در این میان می توان سودهای مختلف روی مدل های متفاوت را بهتر درک کرد. البته که این محاسبات حدودی بوده و هیچ گاه عدد دقیقی برای دو خودرو از یک مدل وجود ندارد. معمولا تعداد بندهای زیادی برای ترخیص خودرو وجود دارد که درصدی از بهای خودرو را به عنوان تعرفه دریافت می کنند.

هزینه سیف، انبارداری، حمل و نقل، بیمه بار و انبار، ارزش گذاری، تعرفه گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده، شماره گذاری و اسقاط خودرو، بیمه شخص ثالث و… از هزینه هایی هستند که به بهای خودرو و حجم موتور و حتی برند آن مربوط می شوند و بر مبنا آن عوارض های مربوطه دریافت می شود. جالب است بدانید برخی واردکنندگان می گویند که در بخش ارزش گذاری برای برخی خودروها عدد پایینتر از ارزش فاکتوری خودرو درج شده است و با احتساب تعرفه ۴۰% رسمی، شاهد هستیم که تعرفه واقعی برای آن خودرو تا ۳۵% کاهش پیدا می کند. ولی از طرفی برای محصولات آلمانی، عددی بالاتر از بهای واقعی خودرو در ارزش گذاری گمرک اعلام شده و این مسئله باعث می شود گاهی تعرفه واردات ۵۵ الی ۶۰ درصد محاسبه شود.

مواردی بوده که برای ترخیص خودرویی در زمان خاص مجبور به استخدام ترخیص کار مخصوص بودند که گاهی برای هر خودرو دستمزد ۱۵ میلیون تومان را می خواسته! دوره هایی بوده که به خاطر نداشتن مه شکن عقب خودرو و اجباری شدن این قانون در ایران، بنزهای و ب ام و هایی به جای ترخیص دو هفته ای، طعم آزادسازی شش ماه را چشیده اند! زمانی بود که بنز C نسل جدید بخاطر داشتن استاندارد آلایندگی یورو۶ اجازه ترخیص نداشت. زیرا سازمان های ذی ربط تنها اطلاعاتی در سطح یورو۵ داشتند و استاندارد یورو۶ برایشان مسئله ای ناشناخته بوده! همه اینها یعنی هزینه.

هزینه ای که از خواب پول گرفته تا انبارداری و… که به پایه مشتری تمام می شود. برخی مواقع ترخیص یک خودروی قانونی سخت است. مثلا ترخیص ب ام و i8 سخت است و هر کسی نمی تواند انجام دهد و در آینده خریدار باید بخش زیادی از بهای خودرو را به خاطر زور واردکننده بپردازد. با نگاهی کلی می توان فهمید که قوانین گمرکی دقت بالایی دارند و کار هر کسی نیست از پسشان بر بیاید!

قبلا قانونی وجود داشت که هر ایرانی در بازه ای مشخص می توانست یک خودرو واردکرده و آن را ترخیص کند. شاید این کار آنچنان سود نداشت ( زیرا برای رسیدن به سود واردات خودرو، اصطلاحا باید نر و ماده یا جفت خودرو وارد شود). ولی باعث می شد تا شایعه ها کمرنگ شود و با درک از سختی این مسئله، خیلی باز هم به سراغ نمایشگاه ها بروند. البته که سود بدون زحمت در برخی نمایشگاه های تهران بسیار موج می زند.

به عنوان مثال هیوندای النترا ۲۰۱۶ در بندر بوشهر که ترخیص شده باشد، اختلاف قیمت شش میلیون تومانی با مدل مشابه و موجود در بازار تهران دارد یا مثلا هیوندای سانتافه فول که این روزها تا ۲۲۵ میلیون تومان قیمت گذاری می شود، در شهرهای بندری و جنوبی، قیمتی کمتر از ۲۱۲ میلیون تومان را دارند!
در بخش زیر، مثال هایی آورده ایم که ارزش واقعی یک خودرو چقدر است و اصطلاحا واردکننده چه مقدار سود می کند!

هر درهم امارات: ۹۴۱ تومان

honda accord

۱- هوندا آکورد
قیمت در امارات: ۱۱۵ هزار درهم
ارزش تومان: ۱۰۸٫۲۱۵٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۲۰۱٫۹۸۰٫۰۰۰ تومان
قیمت در بازار: ۲۴۵ میلیون تومان

toyota rav4 2016

۲- تویوتا راو۴ مدل ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۱۲۵ هزار درهم
ارزش تومان: ۱۱۷٫۶۲۵٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۲۱۷٫۴۴۰٫۰۰۰ تومان
قیمت در بازار: ۲۴۳ میلیون تومان

toyota camery hybrid xle 2016

۳- کمری هیبریدی XLE مدل ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۱۳۵ هزار درهم
ارزش تومان: ۱۲۷٫۰۳۵٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۱۶۲٫۸۸۷٫۰۰۰ تومان
قیمت در بازار: ۱۸۶میلیون تومان

toyota crolla full multi drive2016

۴- تویوتا کرولا فول ۲۰۱۶ مولتی درایو
قیمت در امارات: ۷۵ هزار درهم
ارزش تومان: ۷۰٫۵۷۵٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۱۳۲٫۸۴۶٫۰۰۰ تومان
قیمت در بازار: ۱۴۸ میلیون تومان

kia sorento2016

۵- کیا سورنتو ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۱۰۰٫۰۰۰ درهم
ارزش تومان: ۹۴٫۱۰۰٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۱۸۴٫۲۹۲٫۰۰۰تومان
قیمت در بازار: ۲۱۸ میلیون تومان

hundai santafe 2016

۶- هیوندای سانتافه ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۹۸٫۰۰۰ درهم
ارزش تومان: ۹۲٫۲۱۸٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۱۸۱٫۲۰۰٫۰۰۰تومان
قیمت در بازار: ۲۰۷ میلیون تومان

hundai elentra full 2016

۷- هیوندای النترا فول ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۵۹٫۵۰۰ درهم
ارزش تومان: ۵۵٫۹۸۹٫۵۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۱۰۷٫۳۸۲٫۰۰۰ تومان
قیمت در بازار: ۱۲۶ میلیون تومان

reno duster 4wd 2016

۸- رنو داستر دو دیفرانسیل ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۶۰٫۰۰۰ درهم
ارزش تومان: ۵۶٫۴۶۰٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۱۰۴٫۶۲۴٫۰۰۰تومان
قیمت در بازار: ۱۱۴ میلیون تومان

kia serato 2000cc full 2016

۹- کیا سراتو دو لیتری فول ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۶۵٫۰۰۰ درهم
ارزش تومان: ۶۱٫۱۶۵٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۱۱۳٫۶۸۵٫۰۰۰تومان
قیمت در بازار: ۱۲۹ میلیون تومان

benz e250 amg2016

۱۰- مرسدس بنز E250 AMG مدل ۲۰۱۶
قیمت در امارات: ۲۵۰٫۰۰۰ درهم
ارزش تومان: ۲۳۵٫۲۵۰٫۰۰۰
قیمت پس از ترخیص و احتساب هزینه های جاری: ۴۴۰٫۶۳۴٫۰۰۰ تومان
قیمت در بازار: ۵۲۰ میلیون تومان

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو

 

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید

برچسب ها

‫2 نظرها

  1. اختلاف قیمت صرفا بخاطر اینکه مردم ایران خیلی ثروتمندتر از مردم امارات هستند…….یا اینکه بخاطر تعرفه بالا …واس حمایت انحصاریون منتازکاران خودروچینی به اسم صنعت خودروسازی داخل…..

  2. آدم افسردگی مزمن میگیره وقتی این قیمت های نجومی رو میبینه!!! آخه مردم ایران چه گناهی کردن که باید اینطوری بسوزن… دیگه جای موندن نیست!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *