آخرین اخبار

وزیر صنعت: سمند و پراید سوار می‌شوم

وزیر صنعت، معدن و تجارت از تصویب آیین نامه ای در جهت حمایت از مصرف کنندگان در دولت خبر داد و گفت: این آیین نامه در کل به نفع خریدار است.

به گزارش کارنت به نقل از شبکه خبر، در برنامه تیتر امشب با حضور نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت مسائل و مشکلات حوزه خودرو مورد بررسی بیشتر قرار گرفت.

در ابتدای برنامه وزیر صنعت در پاسخ به سوالی که پرسیده شد خودرو شخصی شما چیست؟ گفت: از خودروی داخلی و ملی استفاده می کنم که خودرو شخصی ام یک سمند و یک پراید است.

در ادامه برنامه نعمت زاده درباره خودروهای تولیدی در کشور گفت: هر خودرو جایگاه خود را در کشور دارد. بعضی اوقات یک نوع برند نمره کیفیت نمی گیرد و طبعا ماشین های ارزان قیمت و قدیمی تر از لحاظ کیفیت در درجه پایین تری قرار دارند.

وی گفت: حداقل استانداردهای ملی باید در تولید خودرو رعایت شود و اگر غیر از این باشد نمره گذاری نمی شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اینکه آیا خودرویی هست که در جهت نفع نواقص آن برآمده باشید، گفت: با کادرتولید کنندگان و سازمان ملی استاندارد مرتب جلسه داریم و مشکلات و نواقص بررسی می شود.

وی گفت: قرار است ۱۰ درصد به صورت سالانه بهبود کیفیت داشته باشیم و هدف گذاری کرده ایم . باید نارضایتی مشتریان هم سالانه ۵ درصد کاهش داشته باشد.

نعمت زاده افزود: سال گذشته از خریداران یک میلیون و ۶۰۰ خودروی فروخته شده نظرخواهی شده است که روند همیشه رو به بهبود بوده است. وی گفت: کیفیت خودرو نسبی است ، اما برای هر خودرویی استاندارد ملی و استاندارد داخل کارخانه باید رعایت شود.

نعمت زاده تاکید کرد: نظارت ها سخت تر شده است. معیار اندازه گیری کیفیت را مشکل تر کرده ایم. ضوابط را در جهت اینکه صنایع را برای بهبود کیفیت مورد فشار قرار دهیم، تغییر داده ایم.

وی درباره قیمت گذاری خودرو در شورای رقابت گفت: از نمایندگان در شورای رقابت خواسته ایم که قیمت گذاری تکلیفی را بردارند و در صورت این کار نباید نگران قیمت باشیم چون عرضه زیاد شده است و واردات هم وجود دارد. وی گفت: شرکت های خارجی هم معتقدند اگر قیمت گذاری باشد به مشکل می خوریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از آیین نامه ای که در جهت حمایت از مصرف کنندگان ده روز پیش در جلسه هیئت دولت تصویب شد خبر داد و گفت: این آیین نامه چند ده ماده ای است که قلا در سال ۸۹ داشتیم ک ه نواقصی داشت اما یکسالی است که با نظرخواهی از خریداران و واحدهای تولیدی اصلاحیه ای داشتیم ، به دولت ارائه شد که تصویب شد و این آیین نامه به نفع خریدار است.

وی به بندهایی از این آیین نامه اشاره کرد:

* درباره پیش فروش خودروها، اولا باید برای پیش فروش اجازه گرفته شود.

* تعداد خودرو پیش فروش شده و زمان تحویل مشخص شود.

* در آیین نامه مشخص شده است که ۵۰ درصد قیمت خودرو را می توانند اول بگیرند. فروشنده ها در سامانه ای مشخصات کامل خودرو را منعکس کنند.

* مصرف سوخت، قدرت موتور و سایر مشخصات برای خریدار مشخص شود.

خدمات سیار رایگان قید شود.

* خودرو ساز باید خدمات را ارائه دهد و ظرف ۴۸ ساعت باید خودرویی که مشکل دارد تعمیر شود.

* حداکثر زمان برای تحویل خودروی نقدی باید ۳۰ روز باشد.

* تضمین گارانتی قطعات باید ۱۰ هزار کیلومتر تا ۶ ماه باشد.

* سازمان صنعت ، معدن و تجارت در استان ها محل دریافت شکایت شده اند. سامانه ای در حال طراحی است که در سطح استان پیگیر باشند.

* عیوب خودرو هم باید به صورت سیستماتیک مشخص شود.

* به ازای هر روز تاخیر در تحویل خوردرو خسارت بایدبه خریدار پرداخت شود.

* سند فروش و صورتحساب تفکیک شود.

* بیمه شخص ثالث اگر تخفیف دارد در صورت حساب خودرو قید شود که باید به نفع خریدار باشد نه تولید کننده.

* جایگاه تعمیراتی یا شرکت های تعمیرگاهی رتبه بندی شده اند و ملزم شده اند که رتبه خود را بالای تابلو مشخص کنند.

* کلیه حقوق مصرف کنندگان در تعمیرگاه ها نصب شود و در معرض دید مشتری قرار گیرد.

 

 

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. کافیست عبارت “carnet_ir” را در نرم افزار تلگرام جست وجو و “join” را لمس نمایید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *