آخرین اخبار

چه خودروهایی سال95 وارد بازار ایران می ‌شوند؟ / بررسی

یکی از مهم‌ترین پرسش‌های این روزهای مشتریان خودرو این است که چه خودروهایی سال آینده وارد بازار ایران می‌شوند؟

این سوال در حالی مطرح است که یکی از نارضایتی‌های همیشگی مشتریان عدم تنوع در سبد محصولات خودروسازان است. با این وجود تولید‌کنندگان با پشت‌سر گذاشتن تحریم‌ها و اجرای برجام ظاهرا توسعه محصول را در سرلوحه فعالیت خود قرار داده‌اند؛ به‌طوری‌که دو خودروساز بزرگ کشور برنامه‌هایی برای ورود خودرو‌های جدید به سبد محصولاتی خود دارند. این خودروها در شرایطی قرار است وارد بازار شوند که به گفته خودروسازان ورود آنها بستگی به امضای قراردادها با شرکای خارجی‌شان دارد. به عقیده کارشناسان اگرچه محصولات وعده داده شده از سوی خودروسازان می‌تواند رونق بازار را به همراه داشته باشد، اما این موضوع در شرایطی صورت می‌گیرد که قیمت خودروها برای مشتریان مطلوب باشد. از سوی دیگر آنها تاکید دارند که خودروهای جدیدی که قرار است وارد بازار شوند باید در محدوده‌های قیمتی مختلف باشند تا مشتریان قدرت خرید آنها را داشته باشند.

در شرایطی گفته می‌شود، بازار آینده شرایط متفاوت‌تری نسبت به سال جاری خواهد داشت که تاکنون محصولات تولیدی به‌صورت دقیق مشخص نشده است؛ اما براساس قراردادهای منعقد شده خودروسازان داخلی با شرکایشان و قراردادهایی که در سال آتی منعقد خواهد شد، پیش‌بینی می‌شود بین 6 تا 10 مدل جدید خودرو وارد بازار شود؛ بنابراین هر قدر تا پیش از این بازار خودرو از بی‌تنوعی محصولات رنج می‌برد، اما قرار است خودروسازان با تولید این تعداد خودرو جدید، سبد محصولات خود را توسعه دهند. براین اساس، برنامه شرکت‌های خودروساز توسعه محصول در دو بخش همکاری‌های بین‌المللی و توانمندی‌های داخلی است. شرکت ایران‌خودرو در بخش همکاری‌های بین‌المللی قصد همکاری با برخی از خودروسازان خارجی را دارد که شاخص‌ترین آنها شرکت فرانسوی پژو است که بعد از اجرای برجام نیز قرارداد تولید مشترک این شرکت با ایران خورد و به امضا رسید.

براساس این قرارداد دو شرکت قصد دارند در همکاری مشترک خود به تولید محصولات پژو 208، 2008 و 301 بپردازند. بنا به گفته مدیران ایران‌خودرو، محصولات پژویی این شرکت بین 58 تا 77 میلیون تومان قیمت خواهند داشت. محصولات جدید این شرکت در پایان سال 95 وارد بازار خواهند شد، اما ایران‌خودرو برای تنوع بخشیدن به بازار خود، از اوایل سال 95 خودروی i207 را روانه بازار خواهد کرد این خودرو نیز 45 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.همچنین یکی از مهم‌ترین شرکای ایران‌خودرو که در شرایط کنونی نیز مذاکرات با آن در حال انجام است، شرکت ایتالیایی «فیات» است. این برند ایتالیایی به تولید خودروهای ارزان معروف است، بر این اساس بسیاری از کارشناسان فیات را یکی از مهم‌ترین شرکای ایران‌خودرو می‌دانند؛ به‌طوری‌که آبی‌های جاده مخصوص قصد دارند در همکاری با این شرکت به تولید خودروهای ارزان‌قیمت بپردازند. آنگونه که به‌نظر می‌رسد ایران خودرو قصد دارد سه محصول این شرکت با نام «اپسیلون»،«فیات 500 » و «پاندا» را تولید کند.

دیگر شریک ایران‌خودرو که قرار است محصولات تازه آن جان تازه‌ای به بازار خودرو دهد، شرکت ژاپنی «سوزوکی» است.محصول همکاری ایران‌خودرو با این شرکت در سال‌های گذشته ویتارا بود، با این حال در آینده نزدیک این شرکت قصد دارد به توسعه تولیدات خود در همکاری مشترک با ایران‌خودرو بپردازد. بر این اساس تولید محصولات دیگری از جمله «سوئیفت»، «ویتارای جدید» و «سیاز» نیز در برنامه تولید این شرکت قرار دارد.

یکی دیگر از شرکای ایران‌خودرو شرکت فرانسوی «رنو» است که تاکنون تکلیف آن مشخص نشده است و بنا به گفته‌هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل ایران‌خودرو مشخص شدن وضعیتش منوط به مذاکرات این شرکت با سایپا است. با این حال به‌نظر می‌رسد، تولید دو خودروی «کیلیو» و «کپچر» در این شرکت صورت بگیرد که در صورت نهایی شدن قرارداد ممکن است این خودروها در پایان سال 95 یا سال بعد از آن وارد بازار شوند. یکی دیگر از برنامه‌های سال آینده شرکت‌های خودروساز تکیه بر توانمندی داخلی است؛ به‌طوری‌که شرکت ایران‌خودرو قصد دارد محصول پروژه «ایکس409» را که همان دنای جدید است در سال 95 وارد بازار کند.

برنامه توسعه محصول گروه خودروسازی سایپا برای سال 95 نیز در دو بخش همکاری‌های بین‌المللی و توانمندی‌های داخلی است. این شرکت در بخش همکاری‌های بین‌المللی قصد دارد با شرکای خود برخی محصولات را به تولید برساند. هر چند این شرکت تاکنون قرارداد تولید مشترکی با هیچ یک از شرکت‌های خودروساز بین‌المللی را به امضا نرسانده است اما آن‌گونه که گفته می‌شود، تولید مشترک با شرکت‌های سیتروئن، رنو، نیسان و کیا در برنامه این شرکت قرار دارد. هر چند مذاکرات شرکت سایپا با سیتروئن برای تولید مشترک طولانی شده، اما آنگونه که شنیده می‌شود، در جریان مذاکرات میان این دو شرکت تولید محصول C4 نهایی شده است. این دو شرکت پیش از این قرار بود خودرویی در کلاس C در سایپا تولید کنند که به‌دلیل تشدید تحریم‌ها این قرارداد عملی نشد. با این حال در مذاکرات اخیر دو شرکت تولید C4 نهایی شده که بعد از امضای قرارداد این خودرو روانه بازار ایران خواهد شد.

محصول دیگر شرکت سایپا، تولید خودروی «داستر» شرکت رنو است. آن‌گونه به‌نظر می‌رسد که تولید این خودرو برای ورود به بازار نهایی شده است. یکی دیگر از شرکای سایپا، شرکت کره‌ای «کیا» است و خبر می‌رسد که علاوه‌بر سراتو تولید اسپورتیج نیز در برنامه تولیدی این شرکت قرار دارد. نیسان یکی دیگر از شرکای شرکت سایپا است که تاکنون درخصوص محصولات جدید آن برای ورود به بازار ایران صحبتی به میان نیامده است. یکی دیگر از تولیدات آینده شرکت سایپا خودروی «ساینا» است که این خودرو نیز توسط متخصصان این شرکت طراحی و تولید شده، قیمت این محصول 27 میلیون تومان است.

جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی سایت کارنت (https://telegram.me/carnet_ir ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *