آخرین اخبار

داستان ماده8 و خلافی خودروها

رانندگان خودروهایی که خلافی آنها از یک‌میلیون تومان می‌گذرد، یک ماه مهلت دارند جریمه‌های خود را بپردازند در غیر این صورت خودرویشان در هر کجای کشور که از سوی ماموران رویت شود، توقیف می‌شود.

به گزارش کارنت، شاید تصورش سخت باشد که برگه جریمه خودرویی بالای سه میلیون تومان و حتی بیشتر از ده میلیون تومان باشد. اما این اتفاق برای برخی صاحبان خودرو افتاده است، صاحبانی که بدون توجه به ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، برگه جریمه پشت برگه را بایگانی کرده‌اند و با خیالی آسوده برای ماه‌ها و حتی سال‌ها با خودروی خود به رانندگی در معابر و خیابان‌ها ادامه داده‌اند تا اینکه سرانجام در دام پلیس افتاده‌اند و خودروی آنها با خلافی‌های سنگین، توقیف و به پارکینگ منتقل شده است و چنین به نظر می‌رسد که برخی از این خودروها با خلافی‎ های میلیونی ماه‌ها در پارکینگ خاک می‌خورند.

به گزارش روزنامه «دنیای خودرو» رانندگان خودروهایی که خلافی آنها از یک‌میلیون تومان می‌گذرد، یک ماه مهلت دارند جریمه‌های خود را بپردازند در غیر این صورت خودرویشان در هر کجای کشور که از سوی ماموران رویت شود، توقیف می‌شود. طبق قانون، این خودروها در سیستم پلیس دارای شکایت می‌شوند و به آنها هیچ خدماتی ازجمله نقل و انتقال، پلاک، تعویض پلاک یا آرم طرح ترافیک دریافت ارائه نمی‌شود. طبق تبصره ذیل ماده هشت قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی قانون در صورتی‌که مبلغ جریمه خودرویی به یک میلیون تومان برسد پلیس موظف است خودرو را به پارکینگ هدایت و از تردد آن تا زمان پرداخت جریمه جلوگیری کند. حالا پرسش این است که برای خودروهایی که به اندازه قیمت خود ماشین یا نزدیک به این قیمت خلافی دارند چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا مالکان این خودروها انگیزه‌ای برای پرداخت جریمه و خلاص کردن ماشین از پارکینگ پلیس دارند؟

چند روز قبل سرهنگ احمد کرمی‌اسد، رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا گفت ۲۰۰ هزار خودروی متخلفان رانندگی به دلیل جرایم معوق بیش از یک میلیون تومان در آستانه توقیف و هدایت به پارکینگ قرار گرفته‌ است. وی تاکید کرده است که خودروهای یادشده در اجرای تبصره ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی اجازه تردد در کشور را تا پرداخت جرایم تخلفات معوق خود ندارند.

البته پلیس برای اینکه خیال صاحبان خودرو متخلف را راحت کند، تاکید کرده است «تعداد زیادی از افرادی که به مرکز اجرائیات مراجعه می‌کنند، اعلام کرده‌اند به دلیل مشکلات اقتصادی امکان پرداخت یکجای تخلفات معوقه را ندارند لذا امکان پرداخت بخشی از تخلفات را فراهم کردیم.»

داستان ماده 8 و خلافی خودروها
ماده 8 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می‌گوید در صورتی‌که خودرویی دارای جریمه پرداخت نشده به مبلغ بیش از 10 میلیون ریال باشد، توقیف می‌شود. معمولا اخبار جالب توجهی از توقیف خودروها با خلافی سنگین در رسانه‌ها منتشر می‌شود.
چند روز قبل بود که جانشین فرمانده انتظامی ویژه غرب استان تهران از توقیف یک دستگاه خودروی سواری با بیش از 118 میلیون ریال یعنی حدود 12 میلیون تومان خلافی در شهرستان قدس خبر داد.

از قرار معلوم ماموران پلیس راهور شهرستان قدس هنگام کنترل عبور و مرور معابر شهری، خودرو را به دلیل ارتکاب چندین تخلف حادثه ساز، متوقف کردند و پس از آن مشخص شد این خودرو بیش از 293 مورد تخلف ثبت شده دارد.

یک ماه پیش بود ماموران پلیس راه حین کنترل خودروهای عبوری در محور «بهبهان- گچساران» یک دستگاه خودروی سمند را به علت 54 میلیون و 500 هزار ریال جریمه پرداخت نشده و 103 فقره تخلف حادثه‌ساز ازجمله سبقت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز و ثبت شکایت در سیستم توقیف و به پاركینگ منتقل کردند.

یک ماه قبل هم پرایدی با بیش از 63 میلیون ریال جریمه، یعنی بیشتر از 6 میلیون تومان و 154 فقره تخلف حادثه‌ساز  در اصفهان، توقیف و به پارکینگ منتقل شد.

کمی پیش‌تر یک دستگاه خودروی سواری بنز با خلافی نزدیک به 13 میلیون تومان در مسیر کمربندی نوشهر در غرب مازندران توقیف شد. این بنز در پی سرعت غیرمجاز و حرکت‌های نمایشی راننده توقیف شد.
دراین میان باز هم در شمال کشور اما این بار در گیلان یک خودروی زانتیا با بیش از 74 میلیون ریال جریمه پرداخت نشده، توقیف شد. تیم گشت پاسگاه جمال‌آباد در محور آزادراه لوشان، این زانتیا را که از تهران به مقصد گیلان در حال حرکت بود، به علت تخطی از سرعت مجاز توقیف کرد.

کمی قبل از این توقیف یک زانتیای دیگر هم با 5 میلیون و 500 هزار تومان خلافی توسط گشت پلیس آزادراه همدان – تهران توقیف شده بود..

در شهر تهران هم سابقه توقیف خودروها با خلافی‌های سنگین وجود دارد ازجمله اینکه امسال در بزرگراه نیایش یک دستگاه خودرو تویوتا لندکروزر با بیش از 11 میلیون تومان خلافی توقیف شد.
برخی مواقع ماشینی توقیف می‌شود که نصف قیمت آن خلافی دارد. مثلا چندماه پیش یک خودروی سواری پراید با 5 میلیون و 500 هزار تومان خلافی و 122 فقره تخلف در بندرعباس توقیف شد. یک پژو ۲۰۶ هم با نزدیک به 4 میلیون تومان خلافی در لاهیجان توقیف شد. ماموران پلیس راهور لاهیجان هنگام گشت زنی در شهر، این خودرو را به دلیل سرعت زیاد  متوقف کردند. در سوابق راننده پژو ۷۸ مورد تخلف ثبت شده است.

پلیس راهنمایی و رانندگی بر این موضوع تاکید دارد که «با متخلفان به‌خصوص افرادی كه با تخطی از قانون، جان خود و شهروندان را به خطر می‌اندازند، برخورد قاطع می‌کند.» به نظر می‌رسد برخی از صاحبان این خودروها علاوه بر عدم پرداخت جرایم میلیونی خود، با سرعت بالای رانندگی از قوانین رانندگی هم سرپیچی کرده‌اند و جان شهروندان را به خطر انداخته‌اند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *