آخرین اخبار

سایپا، خودروسازی که چراغ خاموش آمد

بعد از پسابرجام شرکت‌های خودرویی از کشورهای خارجی، به سمت ایران سرازیر شدند. با نزدیک شدن به پایان سال و ارزیابی کارنامه خودروسازان در بستن قراردادها با کشورهای خارجی اکثر کارشناسان و تحلیلگران صنعت خودرو فکر می‌کردند ایران خودرو فاتح تمام قراردادهایی است که پیش از سال جدید بسته می‌شود،  اما غول دیگر خودروسازی کشور با چراغ خاموش آمد و نشان داد این شرکت هم برای آینده خودرویی‌اش با شرکت‌های خارجی برنامه‌ریزی دقیقی دارد. قرارداد جدید مشارکت سایپا و رنو به‌زودی به امضا خواهد رسید و بر این اساس، شرکت پارس‌خودرو به‌عنوان سهم مشارکت سایپا در ایجاد شرکت مشترک ارائه خواهد شد و تولید دو محصول جدید صورت خواهد گرفت.

قرارداد تشکیل شرکت جوینت‌ونچر بین گروه خودروسازی سایپا و شرکت رنوی فرانسه به‌زودی با حضور وزیر صنعت و در پی سفر مدیران رنو به ایران امضا خواهد شد. بر این اساس، قرار است شرکت پارس‌خودرو به‌عنوان آورده گروه سایپا محسوب شود و رنو نیز در این شرکت جوینت‌ونچر حضور داشته باشد. به این ترتیب، شرکت پارس‌خودرو مختص تولید محصولات رنو خواهد شد. در همکاری مشترک سایپا و رنو قرار است دو محصول رنو در ایران به تولید برسند که یکی از این محصولات، کوئید است. در حال حاضر رنو ساندرو نیز در پارس‌خودرو تولید می‌شود. پیمان کارگر، مدیر امور خاورمیانه رنو چندی پیش گفته بود: «به زودی رنو با دو خودروساز بزرگ ایرانی قراردادهایی را به امضا کند.» وی درباره قرارداد با سایپا گفت: «رنو در همکاری مشترک جدید ۶۰ درصد و سایپا ۴۰ درصد سهم دارد. با این روش مدیریت فروش، خدمات پس از فروش و تولید با ما خواهد بود. این‌گونه مطمئن می‌شویم می‌توانیم به مشتریان به بهترین روش خدمات دهیم تا از ما راضی باشند و کیفیت را در بهترین شکل حفظ کنیم البته هنوز در حال کار روی جزئیات قرارداد هستیم.»

از دیگر سو، سایپا فقط به مذاکره با رنو بسنده نکرده است. پیمان کارگر؛ مدیر امور خاورمیانه رنو در این مورد گفته بود: «بن‌رو هم یکی از شرکت‌هایی است که بازدید کردیم و برای تولید زیرنظر داریم؛ به هر حال همان‌طور که گفتم قصد ما انتخاب یک سایت جدید در سایپا برای قرارداد جدید همکاری مشترک‌مان است؛ همکاری با پارس‌خودرو البته در قالب مدل‌های فعلی ادامه خواهد داشت، ولی برای محصولات جدید سایپا احتمال دارد سایت دیگری انتخاب شود.»
وی ادامه داد: «برنامه داریم مجموعه خودروهایی را که روی پلت‌فرم جدید کلاس B رنو با نام ۵۲ تولید می‌شود با سایپا تولید کنیم.»

قرارداد با 3 خودروساز خارجی نهایی می‌شود
در همین زمینه و همکاری‌های بین‌المللی شرکت سایپا؛ مدیر عامل سایپا گفت: «مذاکرات ما با خودروسازان معتبر جهانی ادامه دارد، حتی در دوره تحریم هم با شرکت‌های کیا و رنو مذاکره و همکاری می‌کردیم.» مهدی جمالی درحاشیه نمایشگاه توانمندی صنعت خودروی ایران افزود: «سال آینده حداقل با 2 تا 3 شرکت خودروساز قرارداد نهایی خواهد شد؛ البته سایپا در دوره تحریم نیز با شرکای خارجی مانند رنو، نیسان و کیا همکاری داشته است.»

جمالی افزود: «در دوران تحریم خودروسازی سایپا در ابتکار عملی با چند شرکت خودروسازی چینی مذاکرات و قرارداد خوبی داشت، این شرکت‌ها اگر چه چینی‌اند اما طرف قرارداد شرکت‌های بزرگی مانند ب‌ام‌و و فورد هستند که به‌صورت رسمی با سایپا همکاری می‌کنند.»
نکته مهم این گفته‌ها در این بخش بود که مدیرعامل سایپا تاکید کرد: «اگر با طرف خارجی هم قرارداد ببندیم با حداقل 40درصد تولید داخل کار را شروع خواهیم کرد.»

با بررسی چنین روندی می‌توان نتیجه گرفت علاوه‌بر ایران‌خودرو که با شرکت‌های خارجی زیادی در زمینه خودرو قرارداد بسته است، شاخ دیگر خودروسازی کشور با چراغ خاموش دارد اهداف خودرویی خویش را در قالب قراردادهای متعدد پربار می‌کند.

روزنامه دنیای خودرو

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. جالبه آقای کارگر گفته خدمات پس از فروش رو خود سایپا میده که از خدمات درست شرکتشون و رضایت مردم و کیفیت خیالشون راحت باشه…واقعا چقدر انسانهای وارسته ای هستن این مدیران سایپا و چقدر برای مصرف کننده ارزش قایلن.از خوشحالی اشک از چشمم سرازیر شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *