آخرین اخبار

آغاز شماره‌ گذاری اتوبوس های اسکانیا

عاون فنی و مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا از ارائه مجوز تمدید شماره‌گذاری سه مدل از اتوبوس‌های اسکانیا خبر داد.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، سرهنگ احمد رستمی در حاشیه یازدهمین همایش روسای پلیس راهنمایی و رانندگی سراسر کشور با حضور در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: مجوز تمدید شماره‌گذاری اتوبوس‌های برون‌شهری “درسا” و “مارال” تولید شرکت عقاب افشان یا همان اسکانیا و همچنین مجوز مدل اتوبوس‌های درون شهری مدل “آرین” همین شرکت، صادر شده است.

وی درباره فرآیند صدور مجوز اظهار کرد: در راستای رعایت استانداردهای ایمنی کیفیت و آلایندگی زیست‌محیطی ، شماره‌گذاری برخی از خودروها متوقف می‌شود. درخصوص اتوبوس‌های شرکت عقاب‌افشان نیز پس از توقف در شماره‌گذاری بررسی‌های کارشناسی ما در معاونت فنی و مهندسی معاونت ناجا و همچنین بازدید میدانی از خطوط تولید این اتوبوس‌ها در سمنان در نهایت مجوز شماره‌گذاری این سه مدل صادر شد.

معاون فنی و مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا اضافه کرد: اتوبوس‌های 4212 اسکانیا که قبلا جزو پرحادثه‌ترین این نوع اتوبوس‌ها بودند، تولیدشان متوقف شده و تولید نمی‌شود و 3 محصولی که تولید آن انجام شده نیز پس از رصد پلیس و اخذ تاییدیه‌های لازم ، شماره‌گذاری خواهد شد که شرح آن داده خواهد شد.

رستمی با بیان اینکه براساس استاندارد 4160 که مربوط به واژگونی و پایداری و استانداردهای آن است، این موارد مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: در گذشته امکان تست پایداری واژگونی اتوبوس‌ها مقدر نبود و در کشور دیگری این کار انجام می‌شد اما با پیگیری‌های انجام شده این تست‌ها در داخل کشور انجام گرفت.

به گفته وی، در سیستم برق‌کشی این اتوبوس‌ها نیز تغییرات قابل توجهی انجام شده و ضمن کم شدن تعداد سیم‌ها، سیستم هوشمندی وجود دارد که نواقص را رصد و اعلام می‌کند.

عدم رعایت استاندارد یورو5 در برخی از خودروهای وارداتی

معاون فنی و مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا در پاسخ به سوال ایسنا درباره رعایت استانداردهای آلایندگی زیست‌محیطی در برخی خودروهای وارداتی اظهار کرد: براساس مصوبه دولت از سال 94 خودروهای وارداتی باید دارای استاندارد یورو 5 بوده و خودروهای داخلی نیز باید حداقل دارای استاندارد یورو 4 باشند اما دربررسی برخی خودروهای وارداتی مشخص شد که استانداردهای یورو 5 انجام نشده و با استانداردهای پایین‌تری وارد ایران شده‌اند.

رستمی در هشدار به واردکنندگان این خودروها، اظهار کرد: پلیس جلوی شماره‌گذاری خودروهای با استانداردهای پایین‌تر را خواهد گرفت.

وی در مورد پی بردن به این موضوع نیز گفت: تیمی با حضور پلیس، محیط زیست و گمرک، این موارد را بررسی کرده و تخلف محرز شد.

معاون فنی و مهندسی و خدمات ترافیک پلیس راهور ناجا همچنین درباره شماره‌گذاری‌های خودروهای 2500 سی‌سی نیز گفت: واردات این خودروها براساس مصوبه دولت ممنوع است و اگر این اتفاق رخ داده باشد، پلیس به هیچ عنوان اجازه شماره‌گذاری این خودروها را نخواهد داد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *