آخرین اخبار

درباره کاهش نیافتن تعرفه واردات خودرو مدیرکل وزارت صنعت به منتقدان پاسخ داد

در حالیکه برخی کارشناسان از تصمیم صورت گرفته مبنی بر تثبیت تعرفه واردات خودرو در سال آینده انتقاد کرده و خواستار کاهش تعرفه هستند، مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت معتقد است که تعرفه فعلی مناسب است.

به گزارش کارنت، امیرحسین قناتی در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این‌که کارشناسان خواستار کاهش تعرفه واردات خودرو برای ورود خودروهای ارزان‌ قیمت به کشور و تامین حقوق مصرف‌کنندگان شده‌اند، چرا تعرفه کاهش نمی‌یابد؟ اظهار کرد: در حال حاضر تعرفه 40 درصد است و در حوزه خودروهای ارزان‌ قیمت مشکلی نداریم. از آن سو نیز در دنیا خودروی هفت هزار دلاری (ارزان قیمت) تولید نمی‌شود که بخواهد وارد ایران شود.

وی با بیان این‌که تعرفه تنها برای حمایت از تولید داخل نیست، خاطرنشان کرد: تعرفه ابزار کنترل بازار است. نباید بازار را به راحتی در اختیار دیگران قرار داد و اگر بازار در اختیار دیگران قرار می‌گیرد، در قبال آن باید سود و ارزش افزوده‌ای برای کشور ایجاد شود.

مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این تعریف تعرفه است در حالیکه همه فکر می‌کنند ما تعرفه را گذاشته‌ایم برای این‌که بازار را انحصاری کنیم، در حالیکه اینگونه نیست.

قناتی افزود: تعرفه برای کنترل بازار است برای آنکه بازار به سادگی در اختیار دیگران قرار نگیرد و اگر قرار می‌گیرد آنها را وادار کنیم سرمایه‌گذاری کرده و ارزش افزوده ایجاد کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر تعرفه واردات خودرو برداشته شود، هیچ ارزش افزوده‌ای برای کشور ایجاد نخواهد شد. باید کالایی در داخل تولید شود که ایجاد ارزش افزوده و اشتغال کند.

به گزارش ایسنا، اخیرا اعلام شد که تعرفه واردات خودرو برای سال آینده تثبیت شده و تغییری نسبت به سال جاری نخواهد داشت. تعرفه واردات خودروهای با حجم موتور 1500 تا 2000 سی‌سی معادل 40 درصد و تعرفه واردات خودروها با حجم موتور 2000 تا 2500 سی‌سی معادل 55 درصد است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *