آخرین اخبار

حداقل باید پنج پلتفرم داشته باشیم

همكاری خودروسازان در پسابرجام با شركای خارجی برمبنای اقتصاد مقاومتی، انتقال تكنولوژی، توسعه صادرات، ‌افزایش ساخت داخل قطعات و كاهش ارزبری صورت می‌گیرد. درهمكاری جدید خودروسازان با شركای خارجی، سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که حداقل 30 درصد محصول جدید باید صادر و 40 درصد آن داخلی‌سازی شود از این رو همکاری با خودروسازان برتر جهان اثرات قابل‌توجهی بر روی کیفیت خودروها خواهد داشت. یكی از رویکردهای خودروسازان در همكاری با شركای خارجی، رسیدن به رقابت‌پذیری در زمینه كیفیت و قیمت است و این امر از راه مشاركت‌های بین‌المللی و استفاده از دانش روز دنیا میسر می‌شود. از دیگر سو، میوه  امضای قرارداد با خودروسازان  خارجی تا دو سال آینده با تولید و عرضه محصولات جدید به بار خواهد نشست.

همچنین  بعد از ایجاد همکاری‌های مشترک، قطعه‌سازان داخلی در تعامل با قطعه‌سازان جهانی، تلاش می‌کنند قطعات باکیفیت‌تری تولید کنند، از طرف دیگر خودروسازان برتر برای حفظ جایگاه برند خود، هم در توسعه محصول و هم در صادرات، به کیفیت محصولات تولیدی مشترک، توجه لازم را نشان خواهند داد.

البته ‌فرصت‌های سرمایه‌گذاری در زنجیره تامین، مدل‌های همکاری و انتظارات سرمایه‌گذاری را  باید جزو زیرفصل‌های محور همکاری‌های بین‌المللی بیان کرد؛ در همین راستا درسومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو،‌ به خودروسازان خارجی خواهیم گفت که چه امکاناتی در داخل کشور برای سرمایه‌گذاری فراهم است و دولت ایران تضمین می‌کند که سرمایه‌گذاران خارجی وقتی سرمایه‌گذاری کنند اصل سرمایه و سودشان تضمین شده است. همچنین درخصوص استراتژی صنعت خودرو در افق 1404 باید گفت در این استراتژی پیش‌بینی شده است سه  میلیون دستگاه خودرو سواری تولید و یك میلیون دستگاه خودرو را صادر کنیم برای تحقق این امر حداقل باید 5 پلت‌فرم جدید داشته باشیم که احتمالا  3 پلت‌فرم آن با مشارکت خودروسازان برتر خارجی خواهد بود و از هر پلت فرم 6 تا 7 خودرو تولیدخواهد شد. بدین ترتیب در افق 1404، 30 تا 35 خودروی سواری روز تولید خواهیم کرد و بر این اساس مقرر شده است از هر سه خودروی تولیدی یک دستگاه از آن صادر شود. همچنین براساس سند مذكور سالانه 120 هزار دستگاه خودرو ی سنگین تولید خواهد شد كه از این میزان 30 هزار دستگاه آن باید صادر شود.

روزنامه دنیای خودرو

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *