آخرین اخبار

بازار خودروی ایران در اختیار خودروهای با قیمت کمتر از 15 هزار دلار

در حالی که به گفته مدیر عامل ایران خودرو از نیم قرن گذشته تاکنون 19 میلیون دستگاه خودرو در بازار ایران فروخته شده اما 85 درصد فروش خودروها در ایران مربوط به خودروهای با قیمت کمتر از 15 هزار دلار بوده است.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، هاشم یکه‌زارع – مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو – امروز در سومین همایش بین‌المللی صنعت خودروی ایران اظهار کرد: ایران خودرو هم‌اکنون 54 درصد سهم بازار را در اختیار دارد و طبق برنامه تا سال 2025 سهم خود را به 60 درصد افزایش خواهد داد.

وی با بیان این‌که پژو، رنو، سوزوکی و بنز شرکای خارجی ایران خودرو هستند، خاطر نشان کرد: مذاکره با شریک خارجی پنجم نیز تقریبا نهایی شده و یک شریک ششم نیز در آینده به جمع شرکای فعلی اضافه خواهد شد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: در سال 2014 ، 53 درصد فروش خودرو در جهان مربوط به کشورهای در حال توسعه بوده است، بنابراین جهت‌گیری سرمایه‌گذاری در صنعت خودرو از کشورهای توسعه یافته به سمت کشورهای نوظهور و در حال توسعه بوده است.

یکه‌زارع افزود: در کشورهای همسایه ایران و منطقه سی ای اس 575 میلیون نفر زندگی می‌کنند. ایران در سال 2014، 30 درصد تولید و 40 درصد فروش خودرو در این منطقه را در اختیار داشته است.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که ایران بعد از ترکیه بزرگ‌ترین تولید‌کننده خودرو در منطقه CIS است، تصریح کرد: ایران و ترکیه 84 درصد سهم تولید خودرو در این منطقه را در اختیار دارند.

وی ادامه داد: در حالی که نیاز منطقه CIS به خودرو چهار میلیون و 400 هزار دستگاه خودرو است، سالانه دو میلیون و 700 هزار دستگاه خودرو در این منطقه تولید شده و مابقی از کشورهای دیگر وارد این منطقه می‌شوند.

یکه‌زارع افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال 2025 تقاضای خودرو در منطقه CIS به شش میلیون و 700 هزار دستگاه افزایش یابد. در آن زمان تولید ایران نیز باید به سه میلیون دستگاه برسد.

مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که هم‌اکنون ظرفیت تولید دو میلیون و 150 هزار دستگاه خودرو در ایران وجود دارد، خاطر نشان کرد: 83 درصد از این ظرفیت مربوط به خودروهای سواری است.

وی ادامه داد: از سال 1966 تاکنون 19 میلیون دستگاه خودرو در بازار ایران فروخته شده است، بنابراین تا سال 2025 نزدیک به 10 میلیون دستگاه خودروی فرسوده در کشور باید از رده خارج شوند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *