آخرین اخبار

برنامه ۱۰ ساله صنعت خودرو در حال اجرا است/ تولید سالانه ۳ میلیون خودرو در دستور کار

وزیر صنعت با بیان این که درصددیم بخش فناوری صنعت خودرو را در چشم انداز ۲۰ ساله افزایش دهیم گفت: باید افزایش ظرفیت را نیز در دستور کار خود قرار دهیم تا در آینده ۳ میلیون دستگاه بر اساس چشم‌انداز تولید کنیم.

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، محمدرضا نعمت‌زاده امروز در سومین همیاش بین‌المللی صنعت خودرو با اشاره به اینکه صنعت خودرو امروز مهمترین بخش صنعتی ایران به شمار آمده و حدود 10 درصد ارزش افزوده صنعت کشور را به خود اختصاص داده است گفت: این صنعت در حوزه اشتغال رتبه 3 و دربخش فناوری متوسط به بالا در جایگاه مناسب قرار دارد. البته ما درصددیم بخش فناوری صنعت خودرو را در چشم انداز 20 ساله افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه حدود یک سال پیش برنامه راهبردی 10 ساله صنعت خودرو تهیه و هم اکنون در حال اجرا است افزود: هدف ما در آینده ارتقاء سطح کیفی محصولات است که این موضوع متوجه قطعه‌سازان و خود خودروسازان قرار می‌گیرد علاوه بر این باید افزایش ظرفیت را نیز در دستور کار خود قرار دهیم تا در آینده 3 میلیون دستگاه بر اساس چشم‌انداز تولید کنیم.

وزیر صنعت با بیان اینکه باید در حوزه بازارهای صادراتی نیز صنعت خودرو اقداماتی مناسبی انجام دهد افزود: افزایش تحقیق و توسعه با همکاری همه فعالان این بخش باید انجام شود. البته در این مسیر باید پتانسیل این صنعت برای جلب مشارکت شرکت‌های معتبر خارجی در سرمایه‌گذاری در ایران نیز افزایش پیدا کند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در شرایط جدید بین‌المللی قرار داریم و ایران خودرو نیز اخیرا یک قرارداد با یکی از شرکت‌های فرانسوی به صورت همکاری مشترک امضا کرده است در کنار آن 4 تا 5 موضوع دیگر نیز برای مشارکت بین‌المللی در حال مذاکره است.

نعمت‌زاده با بیان اینکه امروز مذاکرات مناسبی را با خودروسازان خارجی‌ خواهیم داشت تصریح کرد: امیدواریم برخی از این مذاکرات به نتیجه مناسبی برسد.

وی با بیان اینکه می‌خواهیم خودرویی تولید کنیم که در بازار داخلی و خارجی قدرت رقابت با محصولات مختلف را داشته باشد اظهار داشت: پیش‌بینی می‌کنیم از 3 میلیون دستگاه خودرویی که تولید می‌شود یک میلیون به بازار صادراتی ارسال شود. البته تاکید می‌کنم ما به شرکت‌های خارجی اعلام کردیم همانطور که ما بازارهای خود را در اختیار آنها قرار می‌دهیم آنها نیز بازارهای خود را در اختیار ما قرار دهند. ما به دنبال خودروی روزآمد در همکاری‌های مشترک با شرکت‌های خارجی هستیم.

وی به موضوع خدمات پس از فروش نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در مشارکت‌های بین‌المللی باید این موضوع مورد توجه قرار گیرد. اگر می‌خواهیم ما در حوزه صادرات جایگاه موثری داشته باشیم باید در حوزه خدمات پس از فروش نیز اقدامات لازم را انجام دهیم.

وزیر صنعت اضافه کرد: به دولت تعهد داده‌ایم نه تنها خودرو در بخش کلان یک کالای ارزبر باشد بلکه ارزبری برای کشور داشته باشد.این این موضوع مد نظر تولیدکنندگان قرار گیرد.

وی خطاب به طراحان و تولیدکنندگان داخلی گفت: تمام تلاش خود را برای طراحی و تولید محصولات باکیفیت انجام دهید. ما از لحاظ مواد اولیه کمبودی نداریم. نباید از هر هزار خودرو یک خودرو ایراد داشته باشد. اینجا از خودروسازان خواهش می‌کنم تلاش ویژه‌ای برای کیفیت و جلب مشتری انجام دهند. حتی اگر شده خط تولید را ساعتی بخوابانند اما محصولات بدون ایراد را راهی بازار کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *