آخرین اخبار

پلیس راهور تاکید کرد : سند خودرو دفترخانه نمی‌خواهد

در آستانه سال نو و با افزایش تقاضا‌ها برای نقل و انتقال خودرو، پلیس یک‌بار دیگر تأکید کرد برای سند خودرو نیازی به مراجعه به دفترخانه‌ها نیست و اسناد صادر شده از سوی ناجا به اندازه کافی اعتبار دارند.

در آخرین اظهارنظر، معاون فنی مهندسی و خدمات پلیس راهور  گفت:«سند مالکیت صادره از سوی پلیس راهور کافی است و نیازی به ثبت این سند در دفاتر ثبت اسناد نیست.»

سرهنگ احمد رستمی توضیح داده است: «در فرایند نقل و انتقال خودرو قوانین و مقررات صراحت دارد و در ماده 29اشاره شده به موجب سند رسمی، نقل و انتقال انجام شود و در قانون ثبت، تعریف شده است که سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی یا مسئولان رسمی ذیصلاح ثبت شود. در ماده 22قانون، مسئولیت صدور مالکیت خودرو برای عبور از مرز جمهوری اسلامی ایران به نیروی انتظامی محول شده است.»

نیازی به بنچاق نیست

اگر چه در برابر این اظهارنظر پلیس، سازمان ثبت اسناد رسمی اصرار بر مراجعه خریداران و فروشندگان خودرو به دفترخانه‌ها برای تنظیم سند دارد اما این برای چندمین بار است که مقامات مختلف پلیس بر این موضوع تأکید می‌کنند؛به این ترتیب به نظر می‌رسد نمی‌توان پایانی برای ماجرای سند خودرو متصور شد. اما معاون فنی مهندسی و خدمات پلیس برای اینکه خیال مردم را از این بابت راحت کند، می‌گوید:«خودم برای ثبت خودروی شخصی‌ام به دفاتر ثبت اسناد مراجعه نکرده‌ام، زیرا نقل و انتقال خودرو در مراکز شماره‌گذاری پلیس نظیر صدور سند مالکیت، اطلاعات موجود در سامانه شماره‌گذاری و احراز اصالت خودرو طبق نظر کارشناسان حقوقی راهنمایی و رانندگی انجام می‌شود و نیازی به بنچاق نیست.»

مراجعه اختیاری است

درحالی‌که معاون فنی مهندسی پلیس راهور معتقداست نیازی به مراجعه به دفاتر اسناد رسمی نیست، رئیس دایره حقوقی پلیس راهور می‌گوید:«مراجعه به دفاتر اسناد رسمی در انتقال مالکیت خودرو اختیاری است، بر این اساس برای پلیس فرقی نمی‌کند که مردم به این دفاتر مراجعه کنند یا نه زیرا انتقال مالکیت افراد در سیستم ناجا ثبت می‌شود و از آن برای تعویض پلاک نیز استفاده می‌کنیم.»

سرهنگ محمد ترحمی با بیان اینکه در انجام مراحل انتقال مالکیت خودرو تعویض پلاک مدارک دفاتر اسناد رسمی را نمی‌خواهیم، در پاسخ به اینکه آیا مراجعه به دفاتر اسناد رسمی سبب محکم کاری به لحاظ قانونی می‌شود، گفته: «مراجعه به این مراکز دور باطل است، هیچ اجباری نیز در نرفتن شهروندان به دفاتر اسناد رسمی از سوی پلیس اعمال نمی‌شود.»

مردم هم می‌گویند چرا باید دو بار برای یک کار هزینه کنند؛ یک‌بار برای تعویض پلاک در مراکزی که پلیس تعیین کرده و سپس در دفترخانه‌های اسناد رسمی که مبلغ کلانی را دریافت می‌کنند؟ چرا نمایندگان مردم و دولتمردان یک‌بار این موضوع را برای همیشه حل نمی‌کنند تا مردم از سردرگمی نجات پیدا کنند؟ اگر چه تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هم بارها وعده پیگیری این مشکل را داده‌اند اما هنوز در مجلس شورای اسلامی هم تصمیم مشخصی گرفته نشده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. با سلام و ارز ادب سند در دفتر خانه ها الزامئئییییییییی نیست مردم خوب برگه سبز همان سند است دوبار پول ندهیییییید متشکرم مگه یه پراید فکستنی چقدره که 140 50 باید تازه به دفت خانه بدید ازم نییییست.

  2. دفترخانه ها برای سود شخصی خودشان اینقدر شلوغ می کنن، وگرنه همه جا برای احراز مالکیت خودرو، برگ سبز رو میشناسند نه سند دفتر خانه رو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *