آخرین اخبار

5 ویژگی مهم هنگام انتخاب خودرو

ایمنی، مصرف سوخت کمتر، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش از جمله معیارهایی هستند که هنگام خرید خودرو در نظر گرفته می‌شوند. توجه به زیبایی نیز یکی از همین موارد است و برای بعضی افراد اهمیت بیشتری دارد.این 5 عامل در انتخاب تاثیرگذار هستند.

تمام خودروسازان جهان در رقابتی سخت سعی می‌کنند در بازار جهانی از یکدیگر سبقت بگیرند. خریداران نیز سلایق و خواسته‌هایی متفاوت از هم دارند و همین دلیل موجب طراحی‌های متفاوت در ساخت خودرو شده است. اما رقابت خودروسازان تا چه‌اندازه و برای چند درصد از آنها اهمیت دارد. تهران شهری است که لبریز از خودرو شده و خیابان‌های آن به پارکینگ مشهور است. مدل‌های مختلف با رنگ‌های متفاوت در خیابان‌های تهران تردد می‌کنند. اگر نگاه ریزبینانه‌ای به خودروها داشته باشید و آنها را با هم مقایسه کنید، مطمئنا متوجه سلایق و انتظارات صاحبان خودرو خواهید شد.

رفت و برگشت به بازار تره‌بار
گذشت زمان و افزایش سن تاثیر مستقیمی بر خواسته‌های افراد دارد. بیشتر اشخاصی که در سن بازنشستگی هستند، آرامش و شادی خود را در دیدار فرزندان و نوه‌های خود پیدا می‌کنند. هاشم امینی، کارمند بانک ملی و چهار سال پیش بازنشسته شده است. تقریبا هر دو روز یک بار با پراید 141 خود به بازار تره‌بار می‌آید تا برای خانه خرید کند. او که هیچ علاقه‌ای به رانندگی و مسائل مربوط به خودرو ندارد به روزنامه «دنیای خودرو» گفت: «رانندگی در ترافیک تهران کار من نیست. تا جایی که امکان داشته باشد از آوردن ماشین در خیابان و رانندگی کردن دوری می‌کنم. بیشتر اوقات با مترو، تاکسی یا آژانس به منزل فرزندانم می‌روم. اما همیشه برای خرید میوه و مایحتاج منزل با ماشین شخصی‌ام به بازار تره‌بار می‌آیم. به‌علاوه من انتظار خاصی از خودروی شخصی‌ام ندارم  به‌جز آنکه سالم و کم‌مصرف باشد. آثار سوء زیست‌محیطی خودروها جبران‌ناپذیر است. دو نوه دارم و به‌عنوان پدربزرگ آنها خود را مسئول می‌دانم تا به سهم خود از آلوده شدن هوا جلوگیری کنم. بنابراین تمام تلاشم را می‌کنم تا جایی که می‌توانم از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی استفاده کنم.»

امنیت در جاده
طراحی کوچک و ظریف برخی خودروها نشان می‌دهد که جای آنها در خیابان‌های پرترافیک و کوچه‌های تنگ و باریک شهر است. برخی دیگر برعکس بدنه محکم و شاسی‌های بلندشان عبور از جاده‌ها را در ذهن تداعی می‌کند. مهدی ملک‌محمدی، تقریبا هفته‌ای دو بار برای سرکشی به پروژه‌های ساختمانی‌اش در مازندران، از تهران خارج می‌شود. او که برای سفرهای خود نیاز به خودرویی ایمن دارد، تویوتا لندکروزر را انتخاب کرده است.  وی در توضیح به انتخاب خود می‌گوید: «برای هر انسانی باارزش‌ترین چیز جان اوست. شغل من به گونه‌ای است که باید در جاده تردد کنم. از این موضوع ناراحت نیستم چراکه رانندگی در جاده را بسیار دوست دارم. تابستان یا زمستان برایم تفاوتی ندارد. اگر به رانندگی مسلط باشید، جاده را خوب بشناسید و اتومبیل سالم و مطمئنی داشته باشید، دلیلی برای لذت نبردن از رانندگی وجود ندارد. زمستان سال گذشته در جاده هراز، نزدیک به امامزاده هاشم برف شدیدی باریده بود. جاده لغزنده بود، ماشین‌های کمی در جاده دیده می‌شدند و آنها هم که رانندگی می‌کردند سرعت کمی داشتند. متوجه شدم یک سمند نیز سر خورده و در برف‌های کنار جاده گیر کرده است. چند نفر از سرنشینان آن تلاش می‌کردند سمند را از برف خارج کنند. به آنها ملحق شدم و با سیم بکسل، سمند را از برف‌ها بیرون کشیدیم. خیلی خوشحال بودم و برای چندمین بار از انتخاب به‌جای خودروی خود مطمئن شدم.»

پس‌انداز می‌کنم
با گذشت هر سال از تولید اتومبیل، قیمت افت می‌کند. این قانون تمام‌کشورهاست. اما تغییرات فراوانی وجود دارد که برعکس این قانون را نشان می‌دهد. صدف صالحی پرستار بیمارستان است، علیرغم آنکه دیدن بیماران بدحال و حضور در اتاق عمل برایش اصلا سخت نیست اما از رانندگی وحشت دارد و به همین خاطر نتوانسته است گواهینامه رانندگی را دریافت کند. او برای رفت‌وآمد خود مترو و بعد از آن تاکسی را ترجیح می‌دهد و تا الان تنها دو بار سوار بی‌آرتی شدهاست اما اگر لازم باشد آژانس هم سوار می‌شود. او که پس‌انداز را یکی از ارکان اصلی زندگی می‌داند، گفت: «دو سال قبل یکی از همکارانم با پنج میلیون تومان، پراید کارکرده‌ای خرید و برای تعمیر آن نزدیک سه‌میلیون تومان هزینه کرد. بعد از آن مشکلی برای پرایدش به وجود نیامد. کمتر از چهارماه بعد قیمت خودرو افزایش یافت و او همان ماشین را به قیمت یازده میلیون تومان فروخت. بعد از آن همین کار را ادامه داد و در کنار پرستاری خرید‌و‌فروش ماشین هم انجام می‌دهد. من هم با دیدن این تجربه و بررسی بازار متلاطم خودرو تشویق شدم تا این کار را انجام دهم. چراکه هم پس‌انداز می‌کنم و هم بیشتر با شرایط اقتصادی و بازار خودرو آشنا می‌شوم. سال گذشته یک دستگاه پژو پارس مدل 92 خریدم که کاملا سالم است و هفته‌ای یک بار پدرم آن را روشن می‌کند و با آن دور می‌زند. الان منتظر هستم شرایط بازار بهتر شود و پژوی خود را با قیمتی مناسب بفروشم.»

ظاهر زیبایی دارد
ایمنی، مصرف سوخت کمتر، قیمت مناسب و خدمات پس از فروش از جمله معیارهایی هستند که هنگام خرید خودرو در نظر گرفته می‌شوند. توجه به زیبایی نیز یکی از همین موارد است و برای بعضی افراد اهمیت بیشتری دارد. سحر کولیوند طراح لباس است و در زمان بیکاری وقت خود را با نقاشی و عکاسی از مناظر طبیعی پر می‌کند. زندگی را زیبا می‌بیند و تمام تلاش خود را در زندگی کرده است تا زیباترین انتخاب را داشته باشد. کیا پیکانتو سفید انتخاب او بوده است، وی درباره خرید خودرویش گفت: پیکانتو ظاهر زیبایی دارد. من هر بار قبل از سوار شدن به خوبی آن را نگاه کرده و طراحی هنرمندانه‌اش را تحسین می‌کنم. با این کار از رانندگی لذت می‌برم و در ترافیک حوصله بیشتری دارم. زندگی، سراسر لذت و زیبایی است و همه می‌توانند با دقت و تامل در انتخاب‌های خود بهترین لحظات را به وجود بیاورند.»

روزنامه دنیای خودرو-پگاه طوسی

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *