آخرین اخبار

اصرار مدیران ایران خودرو بر قرارداد با پژو سوال‌برانگیز است/ منافع برخی افراد پشت این امضاست

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اصرار مدیران ایران خودرو برای قرارداد با پژو را سوال‌برانگیز دانست و با تاکید بر اینکه تامین منابع برخی افراد پشت امضای این قرارداد مطرح است، گفت: چه تضمینی هست که پژو به تعهدات خود عمل کند؟

به گزارش کارنت، علی علیلو در گفت‌وگو با  تسنیم، با اشاره به اینکه اصل تنظیم قرارداد مجدد با شرکت پژو آن هم با درنظر گرفتن بداخلاقی و بی‌عهدی این شرکت در گذشته، سنجیده نبود، اظهار داشت: شاید در آن موقع شرکت پژو بهانه اعمال تحریم‌های بین‌المللی را مطرح می‌کرد اما این شرکت باید تا جایی که می‌توانست تعهدات خود را انجام و مابقی را با اعلام رسمی به دلیل اعمال تحریم‌ها به تعویق می‌انداخت نه آنکه یک مرتبه بازار ایران را رها کند.

وی با بیان اینکه قطعاً نباید به این راحتی با این شرکت قرارداد مجددی امضا می‌کردیم، افزود: عده‌ای بر انعقاد قرارداد مجدد با این شرکت اصرار داشتند البته بیش از این مجلس واکنش‌های مختلفی را نسبت به قرارداد پژو نشان داد اما در نهایت این قرارداد با حضور رئیس‌جمهور به امضا رسید.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودروسازی مجلس با تأکید براینکه برخی از کنار این قرارداد پژو منافعی را کسب می‌کنند، تصریح کرد: در قرارداد هیچ اشاره‌ای به بدعهدی پژو نشده است حتی این قرارداد را یک برگ برنده اعلام می‌کنند این درحالی است که ما باید برخورد لازم را با طرف فرانسوی برای بی‌عهدی خود نسبت به قرارداد گذشته اعمال می‌کردیم.

علیلو اضافه کرد: یکی از وزرای فرانسوی بعد از اعلام این قرارداد مطرح کرده که پژو بدترین و بیشترین ضررها را از تحریم ایران دیده است. حتی اروپایی‌ها نیز به تکرار گفته‌اند با اعمال تحریم‌ها ضرر زیادی را متحمل شده‌اند حال در این شرایط که خودشان اعتراف می‌کنند نباید ما به راحتی با آنها قرارداد امضا می‌کردیم.

وی با اشاره به اینکه بیشترین برد قرارداد جدید برای پژو است، گفت: از همان روزهای نخست لغو تحریم‌های بین‌المللی شرکت‌های مختلفی حاضر به سرمایه‌گذاری در بازار ایران شده‌اند. اما چرا عده‌ای اصرار دارند که ایران خودرو با پژو قرارداد ببندد. مگر شرکت دیگری در دنیا وجود ندارد.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس به برخی نکات مثبت قرارداد جدید پژو با ایران خودرو هم اشاره و تصریح کرد: نفس اینکه ما با پژو قرارداد مجدد منعقد کرده‌ایم اشتباه است اما نباید برخی نکات مثبت این قرارداد را نادیده بگیریم. در این قرارداد پژو ملزم به سرمایه‌گذاری مشترک در ایران شده است همچنین باید در انتقال تکنولوژی نیز علاوه بر صادرات 30 درصدی محصولات اقدامات لازم را انجام دهد.

علیلو اضافه کرد: در این قرارداد خودروهای نسبتاً جدید تولید خواهند شد اما باید این نکته را در نظر بگیریم که در قرارداد ال90 نیز همین حرف‌ها مطرح بود اما چرا بند بند آن اجرا نشد. چرا رنو در قرارداد ال90 تمام بندهایی که به نفع خود بود را اجرا کرد اما مابقی را اجرایی نکرد.به طور حتم در آن مقطع اشکالات مدیریتی و عدم نظارت باعث بروز این مشکلات شده بود.

وی با اشاره به اینکه چه ضمانتی است که دستگاه‌های نظارتی و مدیریتی صنعت خودرو اشتباهات قرارداد رنو را در قرارداد جدید پژو تکرار نکنند، اظهار داشت: چه تضمینی است که قرارداد پژو نیز همانند ال90 به سمت انحراف نرود، ما نگران همین موضوع هستیم.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از صنعت خودرو با انتقاد از اینکه چرا فقط ایران خودرو با پژو قرارداد بسته است، تصریح کرد: در دور جدید همکاری ها باید بخش‌های خصوصی صنعت خودرو محور قرار می‌گرفتند هم اکنون قرارداد جدید مزیت‌های نسبی دارد اما اگر با همان مدیریت گذشته اجرایی شود به تهدید تبدیل خواهد شد.

علیلو راهکار اصلی صنعت خودرو را در همکاری‌های بین‌المللی اصلاح ساختار مدیریتی دانست و گفت: باید بخش خصوصی در صنعت خودرو حضور پررنگتری داشته باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *