آخرین اخبار

مونتاژ محصولات سواری بنز در ایران

مرداد امسال بود که هاشم یکه‌زارع مدیر عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در نشستی خبری اعلام کرد: به‌زودی علاوه‌بر مونتاژ خودروهای کار و تجاری بنز، محصولات سواری این خودروساز آلمانی نیز در ایران مونتاژ خواهد شد.

یکه‌زارع در آن مقطع درباره همکاری ایران‌خودرو با شرکت بنز در تولید خودروهای سواری گفته بود: به‌زودی در تولید خودروهای سواری هم قراردادی 5 ساله میان ایران‌خودرو و شرکت بنز منعقد خواهد شد.

براساس این قرارداد شرکت بنز 50 درصد سهام شرکت ستاره ایران را که واردکننده رسمی خودروهای بنز است خریداری می‌کند و شرکت تاپ‌خودرو هم به زودی در عرضه و تولید خودروهای بنز در ایران فعالیت خواهد کرد. حال که تحریم‌ها برداشته شده است، مسئولان شرکت دایملر که صاحب برند بنز هستند در ایران حضور پیدا کردند و با مسئولان ایران‌خودرو به مذاکره و انعقاد قرارداد پرداختند.
ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره دایملر در این زمینه اظهار كرد: محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده است و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخوردار هستند. بنابراین پس از لغو تحریم‌های ایران، در حال برنامه‌ریزی برای از سرگیری سریع کسب و کارمان در این بازار هستیم. امضای تفاهم‌نامه با شریک تجاری‌مان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب و کار است.
همچنین یكه‌زارع در این زمینه گفت: گروه صنعتی ایران خودرو در دور جدید همكاری‌های بین‌المللی خود، رویكردی كاملا متفاوت با گذشته در پیش گرفته و بر حضور و سرمایه‌گذاری مشترك طرف مقابل تاكید دارد.
وی با بیان اینكه سرمشق گروه صنعتی ایران‌خودرو در همكاری‌های جدید، حفظ و ارتقای منافع ملی است، افزود: شركت بنز سابقه قابل اعتنا و اتكایی در همكاری با گروه صنعتی ایران‌خودرو داشته‌اند كه این امر می‌تواند در مسیر پیشروی این دو خودروساز راهگشا باشد.
حال روز یکشنبه در اولین روز از اجرایی شدن برجام قرارداد همکاری بین ایران‌خودرو دایلمر مالک مرسدس بنز منعقد شد. بر این اساس، ایران‌خودرو به مدت 5 سال خودروهای سواری و 10 سال خودروهای کار‌و‌تجاری بنز را در کارخانه‌های خود مونتاژ خواهد کرد. این قرارداد به نوعی اولین گام در مورد حضور شرکت‌های بین‌المللی در کشورمان قلمداد می‌شود. این در حالی است که قبل از وضع تحریم‌ها ایران‌خودرو هم مونتاژ خودروهای سواری و هم خودروهای کار و تجاری را انجام می‌داد،حال باید دید سرانجام این قرارداد چه خواهد شد.
در همین زمینه محمد لاهوتی عضو هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران و همچنین رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در گفت‌وگو با روزنامه «دنیای خودرو» جزئیات همکاری مشترک ایران‌خودرو و مرسدس‌بنز را تشریح کرد.

در اولین روز اجرایی شدن برجام شاهد حضور مسئولان شرکت دایملر و مرسدس‌بنز برای امضای قرارداد با مسئولان شرکت ایران خودرو بودیم، حال این سوال مطرح می‌شود که آیا واقعا به فرجام رسیدن برجام تا این حد دارای تاثیر فوری و آنی است که شاهد امضای قرارداد حضور بنز در ایران آن هم در اولین روز برجام بودیم؟
اول باید بگویم در طی این چند ماه که بسیاری از هیات‌های اقتصادی و تجاری به کشورمان در رفت و آمد بودند و نشست‌های بسیاری با بخش خصوصی و همچنین بنگاه‌های اقتصادی ما داشتند، اهالی رسانه این سوال را مورد پرسش قرار می‌دادند که این آمد‌و‌شد‌ها چه ثمره‌ای خواهد داشت، حال که برجام به فرجام رسید، در همان روز اول قرارداد همکاری بین ایران‌خودرو و مرسدس‌بنز به امضا رسید، حال مشخص می‌شود در 10 ماه رفت‌و‌آمد‌های هیات‌ها به چه دلیل است که صورت گرفته و کم‌کم نتایج این سفرها مشخص خواهد شد.

این صحبت شما بدین معنی است که قرارداد همکاری ایران‌خودرو و بنز در زمانی‌که دو هیات آلمانی به ایران آمده بودند، بسته شد و دوطرف فقط منتظر اجرایی شدن برجام بودند؟
قطعا همین طور است. در همان اولین سفر آلمانی‌ها به ایران بعد از توافق نهایی ژنو، قرارداد همکاری ایران‌خودرو  و مرسدس‌بنز بسته شد و دوطرف بر سر نحوه همکاری‌ها و همچنین جزئیات قراردادها به توافق کامل رسیدند.

این جزئیات شامل چه مواردی می‌شود؟
شرکت دایملر که مالک مرسدس‌بنز است دو قرارداد همکاری 5 و 10 ساله با شرکت ایران‌خودرو منعقد کرده است، قرارداد 10 ساله مربوط به مونتاژ و عرضه خودرو‌های سنگین و کار و تجاری است و قرارداد 5 ساله مربوط به مونتاژ و عرضه خودروهای سواری مرسدس‌بنز در بازار ایران است.

در زمانی‌که دوطرف قبل از اجرایی شدن برجام قرارداد و نحوه همکاری را تعیین می‌کردند، چه تضمینی برای عملی کردن قرارداد وجود داشت؟
تمام قراردادهایی که خودروسازان کشورمان برای ایام پساتحریم با خودروسازان بنام جهانی منعقد کرده‌اند، شرط آن قرارداد اجرایی شدن برجام بوده و حال که این مهم رخ داده است، دیگر دغدغه و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

در مورد خودروهای سواری بنز که قرار است در ایران‌خودرو مونتاژ شود، قیمت این گونه از محصولات بنز به چه نحوی تعیین خواهد شد؟
در این رابطه باید قیمت خودروی مونتاژ شده با خودروهایی که وارداتی هستند، یک تغییر قابل‌ملاحظه وجود داشته باشد، در این بین باید هزینه تعرفه گمرکی را کم کرد، اما خودروهای مونتاژی نیز یک درصد تعرفه‌ای دارد که این تعرفه زیاد نیست.

با توجه به قراردادهایی که بسته شده  و همچنین قرار است در آینده منعقد شود، آینده صنعت خودروسازی در فضای پساتحریم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
قطعا کیفیت خودروهای تولیدی در مسیر افزایش و بهبود حرکت خواهد کرد و صنعت خودرو دچار تحول و دگرگونی خواهد شد. از سوی دیگر استفاده از خودرو‌های با کیفیت و روز جهانی حق مردم کشور ماست که در این چندین ساله به دلیل تحریم‌های ظالمانه سختی‌های زیادی تحمل کردند و حال که این تحریم‌ها از سر راه برداشته شده است، استفاده از محصولات با کیفیت حق طبیعی آنهاست.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *