آخرین اخبار

صدور سند مالکیت خودرو به عهده کیست؟

به گزارش کارنت به نقل از میزان، در حالی که بین سازمان اسناد رسمی و پلیس راهور ناجا درباره نقل و انتقال خودرو اختلافاتی وجود دارد، قانون صراحتا اعلام کرده که اگر در این موضوع کار به مراجع قضایی برسد مدارک سازمازن اسناد رسمی معتبرتر از اسناد پلیس راهور ناجاست.

سازمان ثبت اسناد می‌گوید: سند مالکیت خودرو باید در دفترخانه اسناد رسمی ثبت شود، در غیر این صورت قانونی نیست. اما پلیس راهور می گوید: نیازی به ثبت سند مالکیت در دفاتر اسناد رسمی نیست. مردم باید به کدام گفته عمل کنند؟ اگر کار به دادگاه برسد، سند مالکیت پلیس را تایید می کند یا اسناد امضا شده در دفاتر اسناد رسمی را؟

محمدمهدی انجم شعاع، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، رضا توکلی طرقی عضو کانون وکلای دادگستری، سرهنگ محمد ترحمی رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجامرکز این موضوع را روز گذشته در گفتگوی 18:30 شبکه خبر،بررسی کردند.

محمدمهدی انجم‌شعاع، معاون امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: اگرچه به موجب ماده 46 قانون ثبت، ثبت اسناد در رابطه با اموال غیر منقول اختیاری ذکر شده است اما به موجب قانون خاص، تنظیم سند رسمی برای نقل و انتقال خودرو الزامی است.

انجم‌شعاع تصریح کرد: ما مرجع تعویض پلاک و ثبت سند را نباید یکی بدانیم. اینها هر کدام جایگاه خود را دارند و بهترین وضعیت این است که این دو مرجع در حد صلاحیت خود با هم همکاری داشته باشند.

وی افزود: اینکه دستگاهها در حدود صلاحیت خود اقدام به صدور اسناد می کنند امری طبیعی است مانند صدور شناسنامه و یا کارت کلی که هردو را ثبت احوال تنظیم می کند و کاملا هم معتبر است اما در بحث صدور سند خودرو آنچه اهمیت دارد سندی است که توسط سازمان ثبت اسناد صادر می شود و در دستگاه های قضایی نیز معتبر است و اسناد راهور تنها در حد تعویض پلاک حائز اهمیت است و در موضوع نقل و انتقال خودرو این انتقالات برعهده سازمان ثبت اسناد است.

رضا توکلی طرقی، عضو کانون وکلای دادگستری دیگر مهمان برنامه با اشاره به مواد قانونی نقل و انتقال اسناد در دفاتر اسناد رسمی خاطرنشان کرد: ماده 46 و 47 قانون ثبت در سال 1310 صرفاً ثبت نقل و انتقال اموال غیر منقول را الزامی دانسته که در توجیه آن می‌توان گفت در آن زمان یا خودرو وجود نداشته و یا تعداد خودرو به اندازه‌ای نبوده که قانون ثبت آن را الزامی بداند.

وی در ادامه گفت: مجلس با تصویب قانون اعلام کرده که مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای ثبت نقل و انتقال خودرو الزامی است، قانون برای همه فصل الخطاب است زیرا اسناد صادره از سوی دفاتر اسناد رسمی کاملا قانونی است و در مراجع قضایی قابل استناد هم هست به این معنا که اگر کار به دادگاه برسد دستگاه قضایی مدارک اسناد رسمی را قبول دارد نه اسناد راهور ناجا را.

سرهنگ محمد ترحمی، رئیس اداره حقوقی پلیس راهور ناجا دیگر مهمان برنامه با بیان اینکه برگ سبز نشان دهنده سند مالکیت وسیله نقلیه است تاکید کرد: ماده 22 قانون حمل و نقل که در شهریورماه سال 88 به تصویب رسید، مسئولیت صدور اسناد مالکیت و پلاک خودرو را به نیروی انتظامی می‌دهد.

وی ادامه داد: تنظیم سند رسمی الزاما توسط دفاتر اسناد رسمی انجام نمی‌شود و ما قائلیم که تنظیم اسناد مالکیت خودروها نباید الزاما در دفتر اسناد رسمی ثبت شود.

برچسب ها

‫2 نظرها

  1. آخه اگه اینکار بشی دفاتر ثبت اسناد کلی از درآمد حودشون رو از دست میدن!!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *