آخرین اخبار

بنز چگونه از ایران رفت و بازگشت؟

با اینکه شرکت های دیگر آلمانی بسیار محافظه کار برخورد می کنند   اما شرکت مرسدس بنز بر خلاف دیگر شرکت های آلمانی حتی زود تر از شرکت های خودرو سازی فرانسوی اندکی پس از برداشته شدن تحریم ها همکاری اش را با طرف ایرانی آغاز کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، اما چرا نگاه بنز با دیگر شرکت های آلمانی متفاوت است؟ شرکت بنز اولین شرکت آلمانی  در صنعت خودرو ایران  بود  که در ایران برای تولید خودرو سرمایه گذاری مستقیم در شرکت ایدم کرده بود این شرکت حتی اولین محصول برداران خیامی در ایران ناسیونال بود.

از طرفی مدیران این شرکت از نظر خانوادگی هم به ایران وابستگی فراوانی دارند بسیاری از مدیران ارشد مرسدس بنز همسران ایرانی یا داماد ایرانی دارند علاوه بر این شناخت مدیران بنز به دلیل حضور بیش از نیم قرن در بازار و صنعت خودرو ایران بسیار بیشتر از دیگر شرکت های آلمانی است.

اما تفاوهم نامه جدید بین ایران خودرو دیزل و دایملر آلمان صاحب مرسدس بنز چگونه است؟بزرگترین حسن حضور دایملر آلمان در ایران تاسیس یک شرکت مشترک است.شرکت دایملر اعلام کرده است که با دو شرکت ایران خودرو دیزل و گروه «ماموت» قراردادی امضا کرده که شرکت مشترکی تأسیس کنند و واحد تولید کامیون‌های بنز و قطعات قوای محرکه آنها را راه‌اندازی کنند.

البته در اطلاعیه ایران خودرو اشاره ای به گروه ماموت نشده است . آنگونه که پایگاه اطلاع‌رسانی ایران خودرو خبر داده دایملر به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران خودرو که بزرگ‌ترین خودروساز خاورمیانه به شمار می‌آید قصد دارند با تاسیس یک شرکت مشترک، از مزیت‌های نسبی یکدیگر استفاده کرده و ضمن تحکیم جایگاه خود، یک قطب تولید خودروهای تجاری در منطقه را ایجاد کنند. هلدینگ دایملر، مالک چندین شرکت تابعه و برند بزرگ خودروسازی همچون مرسدس بنز، مرسدس-آام گ و اسمارت با امضای یک تفاهم‌نامه، همکاری استراتژیک خود را برای ایجاد یک شرکت مشترک آغاز کردند.

شاید ترکیب گروه صنعتی ماموت که تجربه بسیار زیادی در ساخت کانتینر و همچنین ساخت کامیون های اسکانیا دارد با ایران خودرو دیزل که سابقه طولانی در زمینه تولید محصولات مرسدس بنز دارد . سبب به وجود آمدن یک گروه بسیار قوی صنعتی در منطقه خاورمیانه برای تولید کامیون شود . گویا قصد ثانویه مرسدی بنز هم همین است که پس از بازار ایران نیاز خاورمیانه و کشور های اطراف ایران را به کامیون را با تولیدات این شرکت مشترک تامین کند.

شاید پس از سال ها ایران خودرو راه درست را انتخاب کرده و به جای تولید تحت لیسانس به سوی همکاری مشترک رفته که سبب جذب سرمایه گذاری و تکنولوژی به شکل صحیح آن می شود .و می تواند یک گام صنعت خودرو ایران را به سمت جلو حرکت دهد.

هاشم یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو در این زمینه گفته است : «گروه صنعتی ایران خودرو در دور جدید همکاری‌های بین المللی خود، رویکردی کاملا متفاوت با گذشته در پیش گرفته و بر حضور و سرمایه گذاری مشترک طرف مقابل تاکید دارد.»

اوبا بیان اینکه سرمشق گروه صنعتی ایران خودرو در همکاری‌های جدید، حفظ و ارتقای منافع ملی است، افزوده : «دایملر و شرکت بنز سابقه قابل اعتنا و اتکائی در همکاری با گروه صنعتی ایران خودرو داشته‌اند که این امر می‌تواند در مسیر پیش روی این دو خودروساز راهگشا باشد.»

«سرمایه گذاری مشترک برای تولید منطقه‌ای کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات قوای محرکه»، «تاسیس شرکت مشترک فروش کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات آن‌ها در ایران» و همچنین خرید بخشی از سهام شرکت محور خودرو در کنار ایدم توسط دایملر از جمله مواردی به شمار می‌رود که در این تفاهم نامه مورد توافق قرار گرفته است.

علاوه بر این، دو طرف درصدد هستند سرمایه‌گذاری مشترکی برای فروش وسایل نقلیه تجاری و باری مرسدس داشته باشند. ضمن اینکه دایملر اعلام کرده برای تحقق این برنامه‌ها دفتر خود در تهران را در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ ایجاد می‌کند.

خودروساز آلمانی برای حوزه فروش و خدمات پس از فروش هم برنامه ریزی‌هایی انجام داده و اعلام کرده است: «دایملر با امضای سند همکاری، در حال شروع فرآیندی برای ورود مجدد و فراگیر به بازار ایران است. نخستین کامیون‌های مرسدس بنز با نام‌های آکتروس (Actros) و آکسور (Axor) را می‌توان پیش از پایان سال در ایران تولید و عرضه کرد.

ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره دایملر آ. گ. نیز اظهار کرد: محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده است و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخودار هستند. بنابراین پس از لغو تحریم‌های ایران، ما در حال برنامه ریزی برای از سرگیری سریع کسب و کارمان در این بازار هستیم. امضای تفاهم نامه با شریک تجاریمان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب و کار است.

تاریخ حضور بنز در ایران
اوج تعامل مرسدس بنز به دو دوره تاريخي در ايران بازمي گردد كه يكي پيش از انقلاب و ديگري طي هشت سال دولت اصلاحات است. پيش از انقلاب مرسدس بنز جديد ترين مدل هايش را در ايران توليد مي كند و حتي براي افزايش سهم ساخت داخل، 30 درصد از سهام موتور سازي تبريز «ايدم» را مي خرد. با اين كار عملاً موتور هاي بنز در ايران توليد و به بنز آلمان صادر مي شدند.

بنز قصد داشته با توليدات ايران بازار قاره آسيا و بخشي از آفريقا را تامين كند. مابين سال هاي 1376 تا 1384 بنز دوباره مدرن ترين محصولاتش را در ايران توليد مي كند و براي توليد سواري مرسدس بنز كلاس E و C با شركت ايران خودرو به توافق مي رسد. اين شركت در سال 1382 براي فروش و خدمات پس از فروش بنز هاي سواري شركت ستاره ايران را كه تمام سهامش در اختيار بنز آلمان بود تاسيس مي كند. با توليد مرسدس كلاس E در سال 1385 ساخت بنز سواري در ايران آغاز مي شود.

اما توليد كلاس C در ايران هيچ گاه عملي نمي شود. در سال 1386 با ايجاد تنش هاي سياسي بين ايران و آلمان و همچنين بحث كاهش هزينه در دايملر بنز، دفتر اين شركت با تعديل گسترده نيرو در ايران مواجه مي شود و دو طبقه معروف برج سايه كه عملاً مانند سفارتخانه آلمان بخشي از خاك اين كشور محسوب مي شد، فروخته مي شود. شركت بنز در ادامه سهام ستاره ايران را در مقابل حدود يك ميليون دلار به ايران خودرو مي فروشد و با اين كار توليد سواري بنز در ايران كمرنگ و كمرنگ تر مي شود. با بروز تنش بين دو كشور توليد كاميون هايي با ظرفيت بيشتر از 20 تن و سه محور در ايران متوقف مي شود.

پس از اين اتفاق هر روز حضور بنز در ايران كمرنگ تر مي شود تا آنكه «زچه» مديرعامل بنز از فروش سهام بنز در شركت ايدم تبريز خبر مي دهد. وي علت اين كار را زيان ده بودن كارخانه عنوان مي كند اما برخي كارشناسان كاهش روابط سياسي را دليل اصلي ماجرا مي دانند. چند ماهي از اين تصميم نمي گذرد كه فروش كاميون بنز به ايران از طرف بنز ممنوع مي شود و پس از آن اين شركت به كارمندانش اعلام مي كند تا پايان سال 2010 دفتر بنز در ايران براي هميشه بسته می شود.

با تعطيلي دفتر بنز در ايران واردات مستقيم بنز سواري به ايران قطع مي شود و بنز هم به ايران ديگر قطعه نمي فروشد و عملاً تمام خودروهاي عمومي ايراني مانند آمبولانس و خودروهاي پليس و آتش نشاني با مشكل خدمات پس از فروش مواجه مي شوند. ايران خودرو ديزل بزرگ ترين شريك تجاري اش را هم از دست مي دهد و توليد كاميون هاي مدرن بنز در اين شركت قطع مي شود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *