آخرین اخبار

بازار شب عید خودروهای داخلی خوب نخواهد بود

در حال حاضر وضعیت بازار خودرو در رکود به سر می‌برد و راه‌حل‌های کوتاه‌مدت مناسب رهایی از رکود بازار خودرو نیست. چراکه وام 25 میلیون تومانی تنها برای مدت اندکی به داد صنعت خودرو رسید و بازار همچنان در رکود به سر می‌برد. اما به ماه‌های پایانی سال نزدیک شده‌ایم و وقت آن است بازار خودرو را در شب عید بررسی کنیم. روزنامه «دنیای خودرو» این موضوع را از محمد علی‌پور، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس جویا شد.

با‌توجه با قدرت خرید مردم، ‌بازار خودروهای داخلی را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟
در شرایط عادی بازار کشش خارج شدن از رکود را ندارد، مگر این که تسهیلاتی مانند وام 25 میلیون تومانی را که دولت اخیرا اعطا کرده بود دوباره ارائه دهد، تا شاید بازار مقداری از حالت رکود خارج شود. چراکه در عرض چند روز بعد از اعطای وام، به‌سرعت جلوی ثبت‌نام را گرفتند و اجازه ادامه دادن به این روند را ندادند. در واقع در شرایط عادی بازاری به عنوان بازار خودرو وجود ندارد مگر این که دولت ابتکاری مانند وام انجام دهد.

آیا دولت توانایی دوباره اعطای وام را دارد؟
اگر بخواهد توانایی اعطای وام را دارد. این کار به‌نوعی غیرمستقیم، به نفع دولت خواهد بود. کارخانه‌های تولید خودرو، قطعه‌سازی و در کل،  صنعت خودرو رونق می‌گیرد و محصولاتشان به فروش می‌رسد. همین امر باعث می‌شود بازار خودرو از حالت رکود خارج شود.

تزریقات کوتاه مدت به عنوان یک مسکن برای بازار خودرو عمل می‌کند، راهکار اصلی خروج از این رکود چیست؟
دولت به وعده‌ای که داده بود، عمل کرده است، ‌تسهیلات وام 25 میلیون تومانی خودرو را ارائه داد تا کمکی به  صنعت خودرو باشد و این صنعت را از رکود خارج کند و می‌تواند همین راه را ادامه دهد. در واقع دولت با این روش، پولی از دست نمی‌دهد. مقداری از سهم خرید را دولت برعهده می‌گیرد و به‌صورت وام و تسهیلات در اختیار وام‌گیرنده قرار می‌دهد. این کار کمکی است تا قدرت خرید مردم بالا رود و بتوانند خودرو بخرند. این کار با این که یک مسکن است، اما راه‌حلی برای خارج شدن از رکود خواهد بود. قطعا بهتر از این است تا بازار مدت‌ها در رکود به سر ببرد.

بازار خودرو در شب عید چگونه خواهد بود؟
بازار خودرو در شب عید خیلی خوب عمل نمی‌کند. چراکه در بازار خودرو احساس اشباع شدن وجود دارد. این اشباع شدن از نظر پایین بودن قدرت خرید و تعداد خودروهایی که در بازار وجود دارد خلاصه می‌شود. چراکه در اکثر شهرها ترافیک دیده می‌شود و به این معنی است که بازار نیازی به خودرو ندارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *