آخرین اخبار

به جای مردم به کارخانه تولید کننده خودرو فشار وارد شود

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: هر جای صنعت خودروسازی کشور مشکلی وجود دارد به گردن مردم انداخته می‌شود و در نهایت این مردم هستند که باید پاسخ دهند که چرا موتور خودروهای‌شان درست کار نمی‌کند و مثلا خودروی صفر کیلومترشان چرا معاینه فنی ندارد.

به گزارش کارنت، حسین گروسی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران صنعت خودرویی کشور نوعا برای حل مشکلات صنعت و انجام وظایف‌شان راحت‌ترین کار که برداشت از جیب مردم است را انتخاب می‌کنند.

این عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه کسی مخالف انجام معاینه فنی خودروها نیست، مخاطب سخنانش را متولیان دولتی بخش صنعت و مدیران صنعت خودروسازی کشور عنوان کرد و افزود: وقتی قانون معافیت پنج ساله خودروهای صفر از انجام معاینه فنی در سال 1390 در مجلس به تصویب رسید هیچ کس از خود نپرسید که چرا خودروسازان نباید موتورهای از رده خارج تولید نکنند و سیستم‌های کاهش دهنده آلایندگی و بهبود سوخت و ساز در خطوط تولید خودروهایشان را به کار بگیرند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به آمار مصرف سوخت روزانه خودروها، گفت: 14.5 میلیون لیتر از 82 میلیون لیتر بنزین مصرفی روزانه در استان تهران سوخته می‌شود. اگر خودروسازان با همکاری و مشارکت وزارتخانه‌های نفت، بهداشت و درمان و صنعت، معدن و تجارت و محققان و پژوهشگران دانشگاهی موتور خودروهایشان را اصلاح یا بهینه‌سازی کنند، مصرف سوخت حداقل 50 درصد کاهش یافته، 30 میلیارد تومان صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود و آلایندگی کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ کاهش معناداری پیدا می‌کند.

گروسی انداختن آلایندگی هوای تهران و سایر کلان‌شهرها به گردن مالکان خودروهای فاقد معاینه فنی را فرافکنی دانست و افزود: براساس آمار کمتر از 10 درصد آلایندگی تهران و سایر کلان‌شهرها مربوط به خودروهای فاقد معاینه فنی است.

نماینده مردم شهریار در مجلس مراکز معاینه فنی را فاقد تجهیزات دقیق آزمایشی دانست و افزود: اکثر تست‌های انجام شده در مراکز معاینه فنی با دستگاه‌ها و تجهیزات غیردقیق انجام می‌شود و برای دلخوش کردن مالکان خودرو برچسب معاینه فنی صادر می‌کنند.

وی تغییر زمان معافیت خودروهای صفر از معاینه فنی را سطحی‌ترین نگاه برای کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها دانست و افزود: مصرف خودروهای ایرانی بیش از چهار برابر خودروهای خارجی است آیا خودروسازان و متولیان دولتی صنعت خودروسازی نباید فکری اساسی برای کاهش این شکاف بیندیشند؟ آیا نباید کاتالیست‌های پیشرفته در اگزوز خودروهای غیر صفر نصب شود؟ با کم و زیاد کردن زمان معافیت خودروهای صفر از معاینه فنی چند درصد آلودگی هوا کاهش می‌یابد؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس کاهش معافیت خودروهای صفر از معاینه فنی را موجب مضاعف شدن فشار روانی و اقتصادی به مالکان خودروهای صفر دانست و افزود: برخی کارگزاران نظام ریشه اصلی چالش‌های آلودگی هوا را رها کرده‌اند و تصور می‌کنند با کاهش زمان معافیت خودروها مشکل حل می‌شود. وقتی یک سیاست یا یک قانون به ضرب فشار و جریمه یا از این دست اقدامات، نهادینه می‌شود به صورت طبیعی راه‌های فرار و دور زدن قوانین غیرکارشناسی و بعضا سیاسی نیز خود را نشان مراکز معاینه فنی و مالکان خودروها می‌دهد که نمونه آن صادر شدن برگه معاینه فنی صوری یا انجام تست با دستگاه‌هایی است که به هیچ وجه نمی‌تواند آلایندگی واقعی خودروها را ثبت کند. دود این گونه تصمیم‌گیری‌ها به چشم مردم می‌رود.

گروسی ابراز تاسف کرد: چرا از اصل قضیه غافل هستیم و فقط مردم را گرفتار مشکلات جدید می‌کنیم؟ به کارخانه تولید کننده خودرو هیچ فشاری وارد نمی‌شود در حالی که قانون ارتقاء کیفیت خودرو در مجلس تصویب شده، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت این قانون را بسته و کنار گذاشته است و حالا در فکر اعمال محدودیت‌های جدید برای شهروندان است.

نماینده مردم شهریار در مجلس توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی را از دیگر راه‌حل‌های کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ دانست و افزود: براساس آمار قطعی بیش از یک چهارم اتوبوس‌ها و تاکسی‌های کلان‌شهرها و شهرهای بزرگ یا دارای موتور کاربراتوری هستند یا استانداردهای آلایندگی لازم را ندارند. اگر دولت با همکاری شهرداری این خودروها به اضافه خودروهای شخصی خارج از رده را با تسهیلات کافی و کارشناسی شده از حرکت بازدارند و خودروهای بنزین‌سوز و گازوییل‌سوز با استانداردهای روز را جایگزین کنند، بخش قابل ملاحظه‌ای از آلودگی تهران و سایر کلان‌شهرها کاهش می‌یابد.

وی خارج کردن خودروهای فرسوده از حمل و نقل شهری و استفاده از موتورهای بهینه شده را موجب صرفه‌جویی میلیاردها تومان بودجه وزارتخانه نفت و بهداشت و درمان می‌شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *