آخرین اخبار

قیمت خودروهای داخلی کاهش یابد

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در شرایط تشدید آلودگی هوا باید قیمت خودروهای داخلی کاهش یافته و منطقی شود در آن صورت مردم خود به خود نسبت به از رده خارج کردن خودروهای فرسوده اقدام خواهند کرد.

به گزارش کارنت، علی خاکساری در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: سیاست ایجاد زمینه برای از رده خارج شدن خودکار خودروهای فرسوده باید جایگزین سیاست از رده خارج کردن این خودروها توسط دولت شود.

وی ادامه داد: باید قیمت خودرو به قدری با قدرت خرید مردم تناسب داشته باشد که مصرف‌کنندگان پس از مدتی استفاده از خودرو به صورت خودکار نسبت به تعویض آن اقدام کنند.

خاکساری با بیان اینکه مصرف‌کنندگان در صورت داشتن قدرت خرید ترجیح می‌دهند هر چند سال یک بار خودروی خود را با خودروی صفر کیلومتر تعویض کنند، خاطرنشان کرد: با این حال در حال حاضر به دلیل متناسب نبودن قیمت خودرو با قدرت خرید مصرف‌کنندگان، افراد حتی نمی‌توانند نسبت به جایگزینی خودروهای فرسوده خود اقدام کنند.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد:‌ بنابراین در چنین شرایطی دولت مجبور می‌شود از منابع عمومی کشور تسهیلات ارزان قیمت در اختیار مالکان خودروهای فرسوده بگذارد در حالیکه از نظر عدالت اجتماعی صحیح نیست که منابع عمومی کشور صرف عده خاصی شود.

وی تصریح کرد: در این زمینه دولت باید با مذاکره با خودروسازان نسبت به منطقی کردن قیمت خودرو و ایجاد تناسب بین این نرخ با قدرت خرید مصرف‌کنندگان اقدام کند، در آن صورت مردم به دلیل هزینه‌های بالای نگهداری خودروهای فرسوده، به صورت خودکار نسبت به از رده خارج کردن این خودروها اقدام خواهند کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *