آخرین اخبار

در صورت تصویب طرح رتبه بندی؛ جایگاه‌ها حق سرویس دریافت می کنند

هر ازچند گاهی اخباری در مورد افزایش قیمت بنزین منتشر می‌شود، اما روز بعد مسئول بیان کننده خبر گفته‌های خود را یا کلا تکذیب می‌کند، یا اینکه سعی در ارائه تفسیری جدید از آن دارد. در تازه‌ترین اظهار نظر‌ها از این دست، بیژن نامدا‌ر‌ زنگنه اعلام کرد: در طرح رتبه‌بندی جایگاه‌ها، دنبال گران کردن بنزین نیستیم، شاید چند ده تومان از مشتری بگیریم.
وزیر نفت با بیان اینکه  موضوع برندسازی و رتبه‌بندی جایگاه‌های بنزین یک ایده است که به دولت ارائه شده،تا دولت آن را بررسی و تصویب کند، اضافه کرد: البته اجرای طرح برندسازی جایگاه‌ها زمینه‌ای برای افزایش نرخ بنزین، یا چند نرخی‌سازی آن نیست.
این سخنان وزیر نفت در حالی مطرح می‌شود که به‌زعم کارشناسان طرح رتبه‌بندی جایگاه‌های عرضه بنزین خواه ناخواه به چند نرخی شدن بنزین مبدل خواهد شد.
این در حالی است که تاکنون جزئیات دقیق و شفافی از طرح رتبه‌بندی جایگاه‌های عرضه بنزین اعلام نشده است و مسئولان وزارت نفت فقط به بیان اظهارات کلی در این رابطه بسنده کرده اند.
براساس این گزارش، قرار است با اجرای طرح کلاس‌بندی، کیفیت عرضه خدمات انجام شود. در این طرح بنزین در جایگاه‌ها در سه کلاس کیفیت تقسیم‌بندی شده عرضه می‌شود و جایگاه‌داران مجاز هستند، کیفیت خدمات را از مصرف‌کننده بگیرند. با اجرای این طرح، مصرف‌کننده مجاز است از هر جایگاهی بنزین خریداری کند. در این طرح قیمت‌گذاری توسط دولت انجام خواهد شد و این نرخ‌گذاری به صورت تکلیفی خواهد بود.
یکی از مسائلی که در مورد اجرای این طرح مطرح می‌شود، این است که آیا با اجرای پروژه رتبه بندی جایگاه‌های عرضه بنزین، کارت سوخت از زنجیره کار خارج خواهد شد. عباس کاظمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در مواجهه با این پرسش می‌گوید: فعلا درباره کارت سوخت تصمیم جدیدی گرفته نشده است و عرضه کارتی بنزین در جایگاه‌های سوخت ادامه دارد.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه اگر طرح کلاس بندی عرضه بنزین در دولت تصویب شود، جایگاه‌دار می‌تواند در محدوده سقف قیمتی اعلامی با توجه به کلاس خود بنزین را بفروشد، خاطرنشان کرد: هدف کلی از این طرح منفعت بردن مشتری است به طوری‌که جایگاه‌‌داران ساختار فیزیکی جایگاه‌ها، نحوه برخورد با مشتری را اصلاح کنند.
در این زمینه باید به نظاره نشست و مشاهده کرد که آیا این طرح در هیات دولت به تصویب خواهد رسید و جایگاه‌های عرضه بنزین رتبه‌بندی می‌شوند یا اینکه یا اینکه این مراکز به روال سابق به خدمت رسانی خود به مردم ادامه خواهند داد.

 

منبع:روزنامه دنياي خودرو

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *