آخرین اخبار

روایت خسروتاج از چالش سیف و نعمت‌زاده برسر وام ۲۵ میلیونی خودرو

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت جزئیاتی از مناقشات این وزارتخانه با بانک مرکزی در خصوص وام ۲۵ میلیون تومانی خودرو را بازگو کرد.

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفتگویی به بیان جزئیات مذاکرات در دولت برای پرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو پرداخت و گفت: بعد از اینکه سیاستگذاران اقتصادی تصمیم گرفتند که با اجرای طرح های جدید تحرکی در اقتصاد ایجاد کنند، برنامه ریزی ها در بخش صنعت نیز انجام شد. بانک مرکزی سه طرح را برای ایجاد تحرک در بازار در دستور کار قرار داد. یکی از این سه طرح مربوط به بخش خودرو است.

وی گفت: در حال حاضر نسبت به تولید سال گذشته حدود 350 هزار دستگاه عقب هستیم. این کمبود در فروش خودرو، قطعه سازان را هم با چالش مواجه ساخته چراکه اگر خودروسازان پولی برای پرداخت به قطعه سازان نداشته باشند، صنعت قطعه سازی با چالش مواجه خواهد شد. 600 هزارنفر اشتغال این بخش برآورد می شود به همین دلیل با وجود اشکلاتی که در این صنعت وجود دارد، نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود و باید از آن دفاع کرد.

خسروتاج افزود: در جریان اجرای سیاست های جدید و بنا بر آنچه در جلسات آقای سیف و همکارانشان در بانک مرکزی مطرح کردند، تعداد 100 هزار فقره وام برای پرداخت در بخش خودرو متقبل شدند و اعلام کردند که بیش از این نمی توانند تامین اعتبار کنند اما آقای نعمت زاده با توجه به شرایط فعلی صنعت و رسیدن به سطح تولید سال گذشته نظرشان بر روی 350 هزار وام خودرو بود.

وی افزود: در ایام بررسی در نهایت تصمیم گرفته شد که فعلا از عدد و رقم صحبت نشود تا کار اجرا آغاز شود و بر مبنای استقبال مردم نسبت به این موضوع، تصمیم گیری شود. قرار بر این شد که سقفی در این زمینه اعلام نشود چراکه تجربه داشتیم که در صورت اعلام سقف ممکن است، صف تشکیل شود و تجمع شکل بگیرد اما برخی از همکاران در بانک مرکزی  به 4 بانک عامل بخشنامه فرستادند و سهم 25 هزارتایی را برای هر کدام تعیین کردند.

قائم مقام وزیر صنعت گفت: اعلام سقف دردسرهایی دارد که قبلا دربرنامه های توزیع کالایی و  یا فروش سکه در بانک ها تجربه شده بود به همین دلیل قرار شده بود بدون اعلام سقف، کار آغاز شود و بعد از رصد اوضاع تصمیم گیری شود. بخشنامه به بانک ها اما سقف را مشخص کرده بود.

به گفته وی، شرایط دیگری که در نظر گرفته شد این بود که هر نفر تنها یک خودرو می تواند در این طرح خریداری کند اما از آنجا که مطمئن نبودیم استقبال خوبی از طرح بشود منعی برای اینکه تمام اعضای خانواده، خودرو را خریداری کنند، گذاشته نشد. با توجه به شرایطی که در فضای کسب و کار خودرو وجود داشت، تردید وجود داشت که چنین استقبالی شود اما پرداخت نقدی 20 درصدی و کارمزد نسبتا پایین برای آن موجب شد تا مورد استقبال قرار گیرد.

خسروتاج به اشاره به اینکه طی 5 روز این ظرفیت تکمیل شد، گفت: در این فاصله بانک مرکزی اطلاعیه هایی را برای توقف طرح صادر کرد. این موضوع به آقای نعمت زاده هم اطلاع داده شد اما ایشان سقف 100 هزار وام را از ابتدا قبول نداشت و به دنبال فرصتی بود تا در جلسه ای با رئیس جمهور موضوع را مطرح کند و بگوید که معلوم نیست با این وضعیت نرخ رشد سال گذشته حفظ شود اما آقای سیف هم نگران بالاتر رفتن تعداد بودند به همین دلیل اطلاعیه توقف را صادر کردند.

وی افزود: جلسه ای هم به همراه خودروسازان در بانک مرکزی داشتیم که مقرر شد دیگر ثبت نامی صورت نگیرد اما از آنجا که 130 هزار نفر برای خرید خودرو ثبت نامه کرده بودند، آقای نعمت زاده به خودروسازان گفتند که باید به تعهد خود عمل کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *