آخرین اخبار

روستاییان ۳۰ میلیون تومان وام خودرو می گیرند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری به برنامه های دولت برای توسعه روستاها اشاره کرد و گفت: یکی از این برنامه ها، اعطای تسهیلات 300 میلیون ریالی با کارمزد چهار درصد برای خرید خودروی وانت دوکابین به روستاییان است.

به گزارش کارنت، سید ابوالفضل رضوی در همایش بررسی مشکلات روستاهای استان فارس در شیراز اظهارداشت: به عنوان نمونه اگر یک خودروی وانت دوکابین 500 میلیون ریال قیمت داشته باشد، روستاییان علاقه مند حدود 10 تا 15 درصد بهای این خودرو را پرداخت می کنند و علاوه بر تسهیلات 300 میلیون ریالی دولت که با کارمزد چهار درصد است، خودروسازان نیز مابقی بهای خودرو را به صورت تسهیلات با سود بین 10 تا 17 درصد محاسبه می کنند.
وی توسعه تعاونی های روستایی را راهبردی برای محرومیت زدایی از روستاها دانست و گفت: پرداخت تسهیلات با بهره کم جزو برنامه های اصلی دولت است.
وی بیان کرد: مردم هر روستا می توانند برای انجام فعالیت های تولیدی، شرکت هایی در قالب تعاونی، سهامی عام یا خاص تشکیل دهند و از حمایت های دولت برخوردار شوند.
وی اضافه کرد: چنانچه شرکت هایی با مشارکت 25 خانوار روستایی شکل گیرند، در صورت تامین آورده 40 درصدی برای ایجاد طرح های جدید، به میزان 60 درصد هزینه طرح تا سقف هفت میلیارد و 500 میلیون ریال از تسهیلات دولت برخوردار می شوند.
وی گفت: در صورتی که این شرکت ها با مشارکت 50 خانوار روستایی تاسیس شوند، 65درصد اعتبار طرح های تولیدی تا سقف 10 میلیارد ریال به آنها پرداخت می شود.
او بیان کرد: در صورتی که این شرکت ها با مشارکت 100 و 150 خانوار شکل گیرند، تسهیلات به ترتیب 20 و 30 میلیارد ریال به طرح های تولیدی آنها که در روستا اجرا می شود به آنها تعلق می گیرد.
وی اضافه کرد: شرکت هایی با عضویت 200 خانوار روستایی هم برای ایجاد فعالیت های تولیدی در روستا از تسهیلاتی با سقف نامحدود بهره مند می شوند.
وی گفت: سود تسهیلات دولت به این شرکت ها سالانه سه درصد است و سال نخست پرداخت تسهیلات به عنوان سال مشارکت و یک سال بعد به عنوان تنفس منظور می شود و بازپرداخت تسهیلات از سال سوم پس از دریافت آن شروع می شود.
او اظهار کرد: وثیقه خاصی همچون ملک برای این تسهیلات مد نظر نیست بلکه وثیقه این تسهیلات، تنها ثبت ‘شماره ملی’ اعضای شرکت هاست به گونه ای که هیات مدیره شرکت ها وکالتنامه محضری از اعضا اخذ می کند.
وی ادامه داد: طرح ها در این زمینه به دستگاه ها و مراجعی همچون فرمانداری ها و … ارائه می شوند تا تعادل اجرای طرح ها در روستاها حفظ شود.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود، ضرورت چاره اندیشی برای مشکل حاشیه نشینی در شهرها را یادآور شد و گفت: امروز 60 درصد حاشیه نشینان کشور را روستاییان و عشایر تشکیل می دهند.
او بیان کرد: هم اینک به ترتیب 88، 99.9 و 52 درصد روستاهای کشور از جاده آسفالته، برق و گاز طبیعی برخوردار هستند.
وی ادامه داد: با قول وزیر نفت به نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تا پایان سال 95 همه روستاهای دارای جمعیت بیش از 20 خانوار از مزایای گاز طبیعی برخوردار می شوند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سفر دو سال گذشته خود به استان فارس اظهار داشت: برای توسعه روستاها امیدهای زیادی به فارس داشتم اما آنچه انتظار بود محقق نشد.
وی با بیان این که از سال 1335 تا 1393 حدود 34 هزار روستا یعنی یک سوم روستاهای کشور از سکنه خالی شده اند افزود: سرعت و شتاب تخلیه روستاها در استان فارس بیش از دیگر نقاط کشور بوده است.
او تصریح کرد: جمعیت روستاهای کشور در 11 سال گذشته شش درصد کاهش یافته است.
رضوی بیان داشت: میزان بیسوادی 20 درصدی و رقم بیکاری 15.3 درصدی روستاهای استان فارس زیبنده این استان نیست.
وی گفت: استان فارس از نظر هزینه خانوار روستایی در رتبه چهاردهم کشور و از نظر درآمد رتبه دهم کشور را در اختیار دارد که این امر بیانگر این است که فارسی ها اقتصادی زندگی می کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *