آخرین اخبار

چند نکته برای لذت‌ بردن از آفرود

جوانی دوره‌ای از زندگی است که هر شخص سعی بر آن دارد تا در این دوران انرژی خود را به نحو احسن خالی کند و از آن لذت ببرد. ورزش‌های مهیج یکی از بهترین راه‌ها، برای انجام این‌کار است. ورزش‌هایی نظیر اسکی، پرواز با پاراگلایدر، موتورسواری و اتوموبیلرانی، غواصی، بانجی‌جامپینگ و رشته‌های مهیج دیگری از این دست، انتخاب‌های پیش‌روی جوانان هستند.

اما در این میان رشته ورزشی مهیجی وجود دارد که روز‌به‌روز به طرفدارانش افزوده می‌شود و آن رشته چیزی نیست جز، آفرود و رانندگی خارج از جاده. معمولا کسانی که علاقه بسیار زیادی به رانندگی و به‌خصوص رانندگی پرهیجان دارند و از طرفی نیز دوستدار طبیعت و محیط زیست هستند، به سوی این رشته ورزشی کشیده می‌شوند.

عموما افراد تصور می‌کنند که رشته‌های مرتبط با وسایل نقلیه موتوری، بسیار پرهزینه و گران هستند، اما می‌توان گفت که این باور تا حدودی اشتباه است. هرچند برای تجهیز کردن وسیله نقلیه باید هزینه‌هایی را پرداخت، اما می‌توان با پرداخت مبلغی اندک، نهایت لذت را از یک سفر خارج از جاده‌ای برد.
در اینجا قصد داریم با یادآوری چند نکته، لذت هیجان یک سفر آفرود را دو چندان کنیم. نکاتی که دانستن آن‌ها نه تنها خالی از لطف نبوده، چه بسا ممکن است از بروز اتفاقات جبران‌ناپذیز نیز جلوگیری کند. ابتدا قبل از راهی شدن به یک سفر و جای دورافتاده، حتما خودروی خود را بررسی کنید.

میزان فشار باد لاستیک‌ها، وضعیت تسمه‌ها، میزان سطح مایعات درون موتور و همچنین عدم نشت مایعات از اصلی‌ترین نکاتی است که قبل از شروع سفر باید رعایت کرد. علاوه‌بر این‌ها باید تجهیزات و وسایل مورد نیاز را نیز تهیه و مهیا کرد، زیرا ممکن است در مواقع ضروری مورد استفاده قرارگیرند. همچنین وجود برخی تجهیزات الزامی بوده، در غیر این‌صورت ممکن است یک سفر لذت‌بخش به خاطره‌ای تلخ و ناگوار تبدیل شود. البته بهتر است هرکدام از موارد ذکر شده را هرروز صبح قبل از راهی شدن و استفاده از خودروی خود، کنترل کرده تا از بروز مشکلات و مسائل احتمالی در آینده جلوگیری به عمل آید.

مواردی وجود دارد که باید برای رانندگی خارج از جاده‌ای یا همان آفرود دانست، زیرا این‌گونه رانندگی، تفاوت‌های بسیار زیادی با رانندگی عادی درون شهر دارد. اما باید این نکته را دانست که مطالب تئوری هیچ‌وقت جایگزین مهارت‌های عملی و تجربه نمی‌شوند. بلکه مکملی است برای ارتقای سطح کیفیت و لذت رانندگی. این موضوع را همیشه به خاطر داشته باشید که ایمنی، مهم‌ترین عنصر در شکل‌گیری یک تجربه به‌یادماندنی از آفرود است. ذکر تمامی این نکته‌ها نیز در همین راستا بوده‌است.

ایمنی در آفرود بدین معناست که از زمان شروع سفر تا پایان آن، کمترین آسیب‌دیدگی به خودرو و سرنشینان وارد شود. که این امر زمانی محقق می‌شود که رعایت نکات مذکور، چاشنی رانندگی صحیح و باطمانینه شود.

اولین نکته که باید به آن اشاره کرد، این است که هیچ‌گاه به صورت انفرادی اقدام به سفر کردن نکنید، زیرا ممکن است شرایطی پیش آید که نتوان به صورت انفرادی از پس آن برآمد. نکته دوم، آهسته راندن است. عبور از مسیرهای پر پیچ‌و‌خم، نیازمند تمرکز و دقت بالاست، به همین‌خاطر باید با سرعت مطمئن رانندگی کرد. از آن‌جایی که مسیرهای آفرودی دارای طبیعتی زیبا و چشم‌نواز هستند، باید حواس را روی رانندگی متمرکز کرد تا خطری ما را تهدید نکند. سومین موردی که باید به آن توجه داشت، نشانگرهای موجود در خودروست. میزان دمای آب موتور، میزان سوخت و سایر مواردی که ممکن است شما را از حرکت باز دارد. چهارم، بررسی موانع و پستی‌وبلندی‌های پیش‌رو. هیچ‌گاه دید راننده  از داخل خودرو و پشت فرمان، به اندازه دید خارج از خودرو مطمئن نیست، ممکن است گذشتن از مانعی که از داخل خودرو نمایان است، بسیار آسان به‌نظر برسد، اما در حقیقت این‌گونه نیست. به‌همین خاطر همیشه قبل از عبور از موانع سخت، از خودرو پیاده شده و شرایط محیط را بسنجید. پنجمین نکته، بستن کمربند ایمنی بوده که برای تمامی سرنشینان در طول مسیر الزامی است.

همچنین نوع رانندگی و نشستن پشت فرمان نیز بسیار حائز اهمیت بوده است. نادرست گرفتن غربیلک فرمان در آفرود، ممکن است آسیب جدی به دستان شما وارد کند که همین موضوع شما را از ادامه دادن به سفر باز می‌دارد. به‌هیچ عنوان انگشت شست خود را داخل فرمان نکنید، زیرا در صورت نداشتن سیستم steering booster، ممکن است در هنگام مواجهه با موانع، فرمان حرکت ناگهانی از خود نشان دهد که در این صورت، انگشتان دست دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند.

ششمین توصیه‌ای که باید کرد، دقت و هوشیاری در هنگام استفاده از قابلیت‌های خودروست. راننده خوب و باتجربه در آفرود، راننده‌ای است که به موقع از پدال گاز و ترمز خود استفاده کند. همچنین تعویض دنده به‌موقع، یکی از کلیدی‌ترین نکات در آفرود به‌شمار می‌رود. به‌طور مثال در زمان عبور از عرض یک رودخانه خروشان، عوض نکردن دنده و بازی کردن با پدال گاز، راهکاری مناسب برای ترددی کم‌خطر است که این مهارت با تمرین و ممارست بسیار به‌دست می‌آید.

از آنجایی که آفرود بخش‌های گوناگونی نظیر رانندگی در مناطق جنگلی، کوهستانی، باتلاقی، گل‌آلود و همچنین کویر را شامل می‌شود، نیازمند فراگیری دوره‌های مخصوص جهت بالابردن سطح دانش و مهارت است. هرکدام از مسیرهای ذکر شده، نیازمند توانایی و مهارت خاص خود است که در صورت عدم این توانایی، امکان دارد مشکلاتی از قبیل گیرکردن و زمین‌گیر شدن را در پی داشته باشد. عبور از مسیرهای گلی، یکی از دشوارترین و چالش‌برانگیزترین بخش‌های آفرود است که با داشتن مهارت‌های لازم، می‌تواند به جالب‌ترین و هیجان‌انگیزترین تجربه‌های آفرودی تبدیل شود.

نقطه مقابلی نیز برای این موضوع وجود دارد و آن هم، بی‌دقتی و رعایت نکردن نکات لازم در این زمینه است، که ممکن است خسارات جبران‌ناپذیری را به طبیعت و خودرو وارد کند. یکی دیگر از جذابیت‌های آفرود، عبور از آبگیرها یا رودخانه است. قسمتی هیجان‌انگیز، اما در عین‌حال دشوار و خطرناک. کمپانی‌های خودروسازی که در زمینه تولید خودروهای SUV، به خصوص خودروهای مخصوص آفرود فعالیت می‌کنند، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی و کاهش خطرات وارده به خودرو و سرنشینان، تمهیدات ویژه‌ای را برای خودروهای خود اندیشیده‌اند.

به‌طور مثال، یک خودروی مناسب آفرود قابلیت عبور از آب را دارد، به‌گونه‌ای که آسیبی به موتور و سیستم پیشرانش وارد نمی‌شود. اما این قابلیت حد و مرزی دارد که به اصطلاح به‌ آن، خط آب می‌گویند. این پارامتر که از سوی کمپانی اعلام می‌شود، معمولا 50 سانتی‌متر است. این عدد می‌تواند به راننده آفرود این امکان را بدهد که با بررسی شرایط موجود، موفقیت یا عدم موفقیت در هنگام عبور از مسیر آبی پیش‌رو را بسنجد. برای رانندگی در این وضعیت باید چند نکته را رعایت کرد تا بدون بروز مشکل مسیر را پشت سر گذاشت. اول اینکه قبل از ورود به رودخانه یا برکه، مسیر ورود و خروج را به خوبی بررسی کرد، زیرا سخت‌ترین و چالش‌برانگیزترین قسمت عبور از مسیرهای آبی است. سپس به آرامی و با سرعتی کم و مطمئن وارد آب شوید، ایجاد موج در قسمت جلوی خوودرو نشان دهنده سرعت مناسب برای حرکت است. اگر در هنگام عبور از رودخانه، میزان آب موجود، از خط آب خودرو بالاتر رود و روی کاپوت و شیشه جلو آید، می‌تواند نشان‌دهنده‌ سرعت زیاد در حرکت باشد، اما ممکن است همین موضوع خبر از عمق زیاد رودخانه بدهد، که تشخیص این امر به مهارت و دقت راننده برمی‌گردد.

همیشه این نکته را در گوشه‌ای از ذهن خود به یاد داشته باشید که پس از عبور از رودخانه یا مسیرهای آبی، خودروی خود را کنترل کرده تا از بروز خسارت احتمالی به آن، پیشگیری کنید. زیرا ممکن است در حین عبور از آب، مقداری آب وارد روغن یا هواکش موتور شده باشد که در این صورت به آن آسیب وارد می‌شود. علاوه‌بر این‌ها زیربندی خودروی خود را همیشه پس از اتمام سفرهای آفرودی کنترل کنید، چون ممکن است در هنگام عبور از مسیرهای پر از فراز و نشیب، کف خودروی شما دچار آسیب‌دیدگی شده باشد.

تجهیزات برقی شامل پروژکتور و نورافکن‌های نصب شده روی خودرو، ممکن است در هنگام عبور از آب دچار اختلال شود، به همین منظور در صورت امکان، قبل از داخل شدن به آب، آنها را خاموش کرده و پس از رد شدن از آب، آن‌ها را بررسی کنید تا آبی به داخلشان وارد نشده باشد.

این‌ها بخشی از نکات ابتدایی و قابل اجرا در آفرود بود که باید قبل و در حین سفر به آن‌ها پرداخت. رعایت کردن نکاتی از این قبیل، نه‌تنها ایمنی شما را تضمین می‌کند، بلکه سبب می‌شود از مسیر و طبیعت موجود در منطقه نیز نهایت لذت را ببرید. همیشه در آفرود با کمترین سرعت ممکن و بیشترین سرعت لازم رانندگی کنید. این جمله معروف، نشان‌دهنده دقت، هوشمندی و تمرکز بالا در رانندگی خارج از جاده است. دقت و مهارت حرف اول را در این رشته می‌زند که این‌دو پارامتر با تمرین و ممارست فراوان به‌دست خواهدآمد. بهتر است برای شروع این رشته مهیج، از مسیرهای هموارتر و آسان‌تر استفاده کنید و به تدریج این مهارت را کسب کنید و از رانندگی و توانایی خود، نهایت لذت را ببرید.

 

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *