آخرین اخبار

خودروسازان خارجی در انتظار اجرای برجام

با گذشت حدود دو سال از توافق اولیه هسته‌ای در ژنو که امیدهای زیادی را به حضور خودروسازان خارجی در کشور به‌وجود آورد، هنوز خبری نه از سرمایه‌گذاران است و نه تحولات وعده داده شده توسط مسوولان صنعتی و خودروسازان.
هر چند این وعده و وعید‌ها نتیجه‌ای جز رکود بازار طی دو سال گذشته نداشته اما مشتریان خودرو در کشور همچنان به روزهای طلایی در صنعت خودرو امید دارند؛ به‌طوری‌که این امیدها طی دو سال گذشته افت تقاضا در بازار خودرو را به پایین‌ترین سطح انتظار رسانده است. در این بین برخی از خودروسازان عنوان می‌کنند که قراردادهایی میان شرکت‌های داخلی و خارجی منعقد شده و اجرای آن موکول به رفع کامل تحریم‌ها است؛ چراکه سرمایه‌گذاران تنها با رفع تحریم‌ها و اطمینان از توافق کامل هسته‌ای پا به میدان خواهند گذاشت.

در این بین ظاهرا قرارداد با شرکت پژو نهایی شده و به گفته هاشم یکه زارع مدیرعامل ایران خودرو تا 18 ماه دیگر شاهد حضور خودروهای این برند فرانسوی در بازار ایران خواهیم بود، اما در شرایطی که فولکس واگن به‌دلیل تخلف زیست محیطی و جریمه‌های سنگینی که از این بابت پرداخت کرده از حضور در بازار‌های جدید انصراف داده، اما به‌نظر می‌رسد که مذاکرات با این شرکت آلمانی همچنان ادامه دارد؛ به‌طوری‌که روز گذشته محمدرضا نعمت‌زاده در حاشیه دیدار با وزیر اقتصاد فنلاند و هیات همراه به خبرگزاری تسنیم گفته است که مذاکرات با آلمانی‌ها همچنان ادامه دارد .

وزیر صنعت همچنین به این نکته اشاره کرد که تفاهم‌نامه‌هایی با برخی از شرکت‌هایی که آمادگی حضور در ایران دارند صورت گرفته و آنها منتظر اجرای برجام هستند.

نعمت‌زاده در پاسخ به این سوال که آیا شرکت‌های توافق‌شده از فرانسه هستند تاکید کرده که با فرانسه، آلمان و سوئد تفاهم‌نامه‌ای داشته‌ایم و با کشورهای دیگری مانند ایتالیا و ژاپن همکاری خواهیم داشت، اما با دو کشور ایتالیا و ژاپن در حال طی مراحل اولیه هستیم.

منبع:‌ دنیای اقتصاد

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *