آخرین اخبار

نوسانات ارز در کوتاه‌مدت بر بازار تاثیر ندارد

نوسانات نرخ ارز دیر یا زود تاثیر خود را بر اقتصاد و بازار کشور می‌گذارد و معمولا اثر بالا رفتن قیمت دلار زودتر از کاهش آن خودنمایی می‌کند. حالا با وجود اینکه قیمت ارز با شیب و سرعت کمی نسبت به دو سال قبل در حال افزایش است، اما به نظر می‌رسد واکنش‌های بازار این‌بار کمی سریع‌تر از گذشته نمود پیدا کرده است.
با توجه به اینکه پس از ماه‌ها سایه رکود بازار خودرو که حاصل کم بودن قدرت خرید مردم بود، به وسیله بسته خروج از رکود دولت و اعطای تسهیلات خرید خودروی قسطی تا سقف 25 میلیون تومان در ظاهر کم‌رنگ شده بود، حالا با افزایش دوباره قیمت خودروهای داخلی و خارجی به بهانه نوسانات نرخ ارز، معلوم نیست چه سرنوشت تازه‌ای در انتظار این بخش از بازار است.
اما اگر بپذیریم آن طور که برخی کارشناسان اقتصادی و فعالان حوزه خودرو می‌گویند، رکود اخیر بازار به طور مستقیم با قدرت خرید مردم در ارتباط نباشد و دلیل اصلی این باشد که اساسا بخش تقاضا منتظر ایجاد یک ثبات نسبی در این صنعت و بازار آن است، باید گفت با این تغییر قیمت‌ها همچنان نباید انتظار بازگشت رونق و وضع عادی را به بازار داشت.
در این زمینه یک تحلیل‌گر اقتصادی نحوه تاثیرگذاری نوسانات نرخ ارز بر بازار اظهار کرد: در حال حاضر مشکل بازار خودرو در کشور ما جای دیگری است و مساله اصلی آن کمبود تقاضاست. به همین دلیل حداقل در کوتاه‌مدت، نوسانات نرخ دلار تاثیر آنچنانی در این بخش نخواهد داشت.
داوود سوری با بیان اینکه تقریبا دو سال است دولت توانسته نرخ ارز را ثابت نگاه دارد، افزود: در این مدت ما حدود 30 درصد تورم داشته‌ایم و انتظار می‌رفت نرخ ارز هم به همان میزان افزایش یابد، درحالی که شاهد چنین اتفاقی نبوده‌ایم.
وی در رابطه با رابطه افزایش قیمت بعضی از خودروهای وارداتی توسط شرکت‌های واردکننده و افزایش قیمت ارز توضیح داد: نحوه کار این شرکت‌ها معمولا به این صورت است که بعد از گرفتن سفارش، اول پول را از مشتری می‌گیرند و بعد از یکی، دو ماه خودرو را تحویل می‌دهند. در واقع این شرکت‌ها هیچ ریسکی نمی‌کنند چون اول تقاضا را ایجاد می‌کنند و بعد از گرفتن پول، خودروی خارجی را می‌خرند. بنابراین ممکن است این نوسانات در تغییر قیمت خودروهای خارجی اثرگذار باشد.
به گفته سوری با توجه به اینکه خودروهای وارداتی سهم کمی از بازار خودرو را به خود اختصاص می‌دهند، این تغییرات را نمی‌توان ملاک قضاوت در مورد بازار قرار داد.
این استاد دانشگاه صنعتی شریف در ادامه با اشاره به تقاضای خودروسازان داخلی مبنی بر افزایش قیمت محصولات خود از دو سال پیش تا امروز، گفت: خودروسازان مدت‌هاست با محدودیت تقاضا و محدودیت‌هایی از جانب دولت مواجه‌اند.
وی تاکید کرد: توجه داشته باشید قیمت دلار بعد از دو سال از حدود 3300 تومان به 3600 تومان رسیده و این افزایش هنوز کمتر از 10 درصد است. بنابراین نمی‌توان تاثیر آن را بر بازار به آن شکل قابل توجه پیش‌بینی کرد.
داوود سوری در رابطه با احتمال افزایش یا کاهش نرخ ارز تا پایان سال، گفت: با توجه به اینکه قیمت نفت همچنان درحال کاهش یافتن است و پیامد آن کم شدن درآمدهای ارزی خواهد بود، به نظر می‌رسد دولت به آن صورت نتواند قیمت ارز را کنترل کند و آن را پایین نگاه دارد. اگرچه این کار عاقلانه هم به نظر نمی‌رسد.
گفته می‌شود تورم از یک سو و بالا رفتن میزان دستمزد از سوی دیگر، خودبه‌خود باعث بالا رفتن هزینه تمام‌شده محصولات تولید داخل می‌شود.
جمشید پژویان در این رابطه در روزهای اخیر طی اظهار‌نظري گفت: در سال جاری بنا به شرایط رکودی حاکم بر تولید و بلاتکلیفی نحوه قیمت‌گذاری خودرو، افزایش قیمتی صورت نگرفته است. حالا اما اگر سناریوی بالا رفتن نرخ ارز درست از آب دربیاید، خودروسازانی که با زیان انباشته روبه‌رو هستند چاره‌ای جز افزایش قیمت نخواهند داشت.
این اقتصاددان همچنین تاکید کرد: اگر فرض را بر این بگیریم که قیمت ارز بالا می‌رود، خیلی روشن است که هزینه تمام‌شده خودرو بالا خواهد رفت. به گفته وی، متاسفانه قطعه‌سازان ما از چند سال پیش به جای اینکه تولیدکننده قطعات خودرو باشند، اقدام به واردات قطعه از چین به دلیل ارزان بودن این قطعات کردند. افزایش سه برابری قیمت ارز در سال 91 افزایش چشمگیر قیمت خودرو را به دنبال داشت حالا اگر باز هم شاهد افزایش جهشی نرخ ارز باشیم باید منتظر افزایش قیمت خودرو نیز بمانیم.

 

روزنامه دنياي خودرو

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *