آخرین اخبار

اتفاقات عجیب در واردات خودروهای آئودی+سند

به گزارش کارنت به نقل از صبحانه، سالهاست تب واردات خودروهای مشهور و گران قیمت خارجی به ایران رو به گسترش است و انواع برندهای مورد پسند قشر مرفه کشورمان با ایجاد نمایندگی های رسمی، در حال ترخیص هستند که جدیدترین آنها را می توان خودروی لوتوس دانست که چند روزی است ورود رسمی خود به بازار ایران را جشن گرفته است.
اما برخی از خودروهای جذاب و پرطرفدار موجود در دنیا، برای پیدا کردن مسیر مطمئن ورود به بازارهای ایران با مشکلات خاصی همراه هستند که به عنوان مثال می توان خودروی محبوب آئودی را مثال زد. بر اساس جستجوها، از اولین تاریخ انتشار خبر ورود آئودی به ایران بیش از 10 سال می گذرد و در طول این مدت، هر چند وقت یک بار مجددا این خبر اعلام می شود.
در این مدت ده ساله، هر از چند گاهی یکی از افراد با تجربه در بازار خودرو، اعلام می کرد که توانسته مجوز مذکور را دریافت کند اما این کش و قوس ها همچنان ادامه داشت تا اینکه چندی پیش، سازمان توسعه تجارت رسما به گمرک اعلام کرد که شرکتی به نام “بهار خودرو” مجوز رسمی ورود یک مدل خودروی آئودی به نام Q5 را دریافت کرده است.
البته پیش از این نیز، شرکت دیگری به نام «کولاک موتور» با انتشار اخباری، خود را به عنوان نمایندگی رسمی محصولات آئودی در ایران معرفی کرده بود اما خبری از صدور مجوز ورود خودرو توسط این شرکت منتشر نشد.
با گذشت چند ماه از صدور مجوز وزارت صنعت، عدم ورود گسترده خودروهای آئودی، ابهاماتی را به وجود اورد که بررسی های صبحانه، علت این ابهامات را فاش کرد. طبق استعلام صورت گرفته از دبیرخانه نظارت بر سازمانهای صنفی کشور، مجوزهای واردات خودروی آئودی توسط شرکت های بهار خودرو و کولاک موتور باطل شده است.
با توجه به اقبال و کیفیت این خودروی مشهور آلمانی، می شد حدس زد که ماجرای ورود آن به بازارهای ایران به این زودی ها به اتمام نرسد چراکه این بار، پای واردکننده ای مشهور از شرق آسیا، به این قضیه باز شده است. بر اساس اطلاعات مسئولان شرکت “رامک خودرو” که خودروهای کره ای سانگ یانگ را در داخل کشورمان عرضه می کند، قرار است با مشارکت این شرکت، اتومبیل های مشهور ائودی وارد ایران شوند.
اما نحوه اخذ مجوز نمایندگی آئودی در ایران نیز جای تامل و بررسی دارد. بر اساس بررسی های صبحانه از اتاق اصناف، شرکتی به نام “فن آوری پاسارگاد منطقه آزاد انزلی” توانسته مجوز نمایندگی آئودی در ایران را از طریق نمایندگی آئودی در کشور ایتالیا (شرکت واسطه) اخذ کند. این مجوز از 13 مهرماه امسال تا 26 آذر سال 98 معتبر خواهد بود.
این در حالی است که بر اساس نامه 20 مهرماه امسال گمرک، مجوز واردات یکی از مشهورترین انواع آئودی یعنی مدل شاسی بلند آن برای شرکت بهار خودرو که بر اساس اعلام اتاق اصناف، مجوزش باطل شده، صادر شده است و با این حساب، مشخص نیست این ماجرا به کجا ختم خواهد شد.
varedat audi- varedat audi-3
آنچه معلوم است این است که اکنون “رامک خودرو” که نمایندگی یک برند کره جنوبی را در ایران کسب کرده، اکنون با شراکت شرکتی ناشناخته در منطقه آزاد انزلی که نام آن بیشتر به شرکت های بخش فناوری اطلاعات و رایانه شباهت دارد تا واردات خودرو، آماده ورود به بازار یک برند جدید در داخل کشور است.
varedat audi-2 varedat audi-1
حال اگر چندی بعد، شرکت های فعلی یا شرکتی جدید، نمایندگی آئودی را از کمپانی اصلی اخذ کند، تکلیف این بلبشوی مجوزهای اخذ شده که یکی به استناد نامه گمرک، یکی به استناد اخذ نمایندگی از شرکت واسطه و یکی با مجوز کمپانی اصلی برای جلی مشتری خواهند جنگید، چه خواهد بود؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *