آخرین اخبار

شرط تحویل خودروهای فروش رفته با وام 25 میلیونی

اگرچه مدت فروش خودرو در قالب تسهیلات 25 میلیون تومانی بر خلاف پیش‌بینی‌ها فقط شش روز طول کشید، ولی حواشی ثبت‌نام تا تحویل آن تاکنون پایان نیافته و هر بار ماجرایی تازه برای خریداران به همراه داشته است.

در تازه‌ترین رویداد، ثبت‌نام‌کنندگان هنگام تحویل خودرو باید چک دیگری به ارزش 120 درصد قیمت خودرو را به خودروساز مربوطه تسلیم کنند. برخی شرکت‌های خودروسازی به نمایندگی‌های خود اعلام کرده‌اند برای انجام فرایند تحویل خودرو به مشتریان، از آنان به اندازه 120 درصد قیمت خودرو تسهیلات چک تضمینی بانکی یا سفته دریافت کنند. در عین حال که برخی دیگر از خودروسازان هنگام ثبت‌نام، این چک تضمینی را در کنار چک‌های مربوط به پرداخت اقساط وام 25 میلیون تومانی دریافت کرده بودند.
پیگیری موضوع از بانک مرکزی نشان داد دریافت چک تضمینی از مشتری، تکلیف این بانک یا بانک‌های عامل نیست و از جمله شرایطی است که خودروسازان به عنوان ضمانت برای خریداران تعیین کرده‌اند. این در حالی است که تعهد خودروساز به وصول تمامی چک‌های ارائه شده از سوی مشتری و واریز به حساب بانک عامل موجب دریافت ضمانتی معادل 120 درصد تسهیلات دریافتی از سوی آنها شده است. خودروسازان معادل تسهیلاتی را که قرار است خریدار به تدریج پرداخت کند، یک‌جا از بانک عامل دریافت می‌کنند و با پرداخت اقساط توسط مشتری، مبالغ آن را در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهند. در این بین اگر هر چکی از سوی مشتری در زمان مقرر پرداخت نشود، این خودروساز است که باید معادل آن را به حساب بانک واریز کند. به عبارتی دیگر چک معادل 120 درصد تسهیلات، تنها تضمین مشتری در مقابل دریافت تسهیلات 25 میلیون تومانی خواهد بود.

وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو از سیاستهای اعتباری بانک مرکزی در قالب بسته تسریع رونق اقتصادی بود که به منظور فروش و تخلیه انبار خودروسازان و کمک به خروج از رکود از 18 آبان‌ماه شروع شد و با پر شدن سقف 110 هزار دستگاه برای تامین مالی فروش خودرو، این طرح در مدت شش روز به پایان رسید. در این بین خودروسازان حدود 20 هزار دستگاه بالاتر از سقف تعیین شده ثبت‌نام کردند. در عین حال که برای تحویل خودرو نیز شرط تامین مالی از سوی بانک‌ها را مطرح کردند. با این وجود بعد از تکمیل اسناد خودروسازان و تحویل به بانک‌های عامل، این بانک‌ها نیز اسناد را از اواخر هفته گذشته به بانک مرکزی تحویل داده و این بانک هم مبالغ را طبق اسناد ارائه شده به بانک‌های عامل واریز کرد تا در اختیار خودروسازان قرار دهند. خودروسازان نیز تحویل خودروهای با وام 25 میلیونی به متقاضیان را از چند روز پیش آغاز کردند.

توضیحات سایپا در خصوص دریافت مدارک مازاد در طرح تسهیلات
از دیگر سو، معاون بازاریابی و فروش سایپا با اشاره دریافت مدارک مازاد در طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو گفت: «بنا به درخواست مراجع نظارتی و بازرسی شرکت تکلیف شد که نسبت به اخذ فرم فک پلاک و چک یا سفته به منظور ضمانت وجه اقدام لازم به‌عمل آید.»
رضا تقی‌زاده؛ معاون بازاریابی و فروش گروه خودروسازی سایپا گفت: « اهدف کاهش بوروکراسی و تسهیل در ثبت‌نام و اخذ نظرات متعدد حقوقدان‌های شرکت مقرر شده بود که از اخذ چک تضمین و وکالت فک‌پلاک خودداری شود.»
وی افزود: «ولی پس از اتمام مهلت ثبت‌نام و بنا به درخواست مراجع نظارتی و بازرسی شرکت تکلیف شد تا نسبت به اخذ فرم فک پلاک و چک یا سفته به منظور ضمانت وجه اقدام لازم به‌عمل آید.» معاون بازاریابی و فروش سایپا ضمن عذرخواهی از مشتریان خواست در مهلت مقرر با حضور در نمایندگی‌ها  نسبت به تکمیل پرونده تحویل خودروی خود اقدام کنند. وی ادامه داد: «در همین راستا تصمیم گرفته شده است مبلغ سیصد هزار ریال مستقیما از طریق شبکه نمایندگی‌ها جهت تهیه و تکمیل مدارک مورد نیاز پرونده به مشتریان پرداخت شود.»
تقی‌زاده گفت سعی خواهیم کرد با تسریع در صدور فاکتور و تحویل خودرو رضایت بیشتر مشتریان را جلب کنیم.
معاون بازاریابی و فروش گروه سایپا در پایان از  تمام نمایندگی‌های فروش سایپا به جهت اطلاع‌رسانی به موقع و تلاش در تکمیل پرونده و تحویل به موقع خودروها پیشاپیش قدردانی کرد.

 

منبع:روزنامه دنياي خودرو

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *