آخرین اخبار

جایی برای پارک خودروها نیست؟

قدر مسلم یکایک اتومبیل داران با این معضل پارک کردن روبه رو شده اند. یک آمار در شهر لندن می گوید هر خودرو دار لندنی در سال دست کم 60 ساعت را تنها به دنبال جای پارک در خیابان ها می گردد. در تهران هنوز آماری در این رابطه منتشر نشده است که پیش بینی می شود رقم نگران کننده تر از این دقایق و ساعت ها باشد.

در این آشفته بازار جای پارک کردن که گه گاه به زد و خورد بر سر تصاحب جای پارک هم تبدیل می شود هنوز هم هستند ساختمان سازهایی که برای صرفه جویی در هزینه ساختمان، پارکینگ های محدود تری نسبت به تعداد واحدها می سازند.

همچنان هم این رویه ادامه دارد و ربطی به ساختمان های قدیمی ساز ندارد چه آنجا که از حوالی سال 54، ترافیک به صورت رسمی معضلی در پایتخت به حساب می آمد. گرچه در این میان برخی ها اذعان دارند مساله به پارکینگ ساختمان ها ربطی ندارد و این خیابان های شهر هستند که هندسه درستی ندارند اما با سری به کوچه پس کوچه های باریک شهر در می یابیم اوضاع خراب تر از این حرف هاست.

در برخی کوچه ها که تنها برای یک طرف آن نقاطی برای پارک کردن خودرو وجود دارد و اصلا قرار نبوده اطراف دیوار منازل خودرویی پارک شود و هدف، جایی برای پیاده روی افراد در نظر گرفته شده است صبح به صبح صاحبان خودرو زنگ خانه ها را می فشارند و طی یک قرار داد نانوشته با هم کنار آمده اند که باید صبح کله سحر شهامت از خواب برخیزیدن را داشه باشند و نسبت به جا به جایی خودروهای خود مبادرت ورزند.

این وضعیت به خصوص در مناطق مرکزی شهرها نمود بیشتری دارد. معلوم نیست این دشواری وظیفه تا کی باید ادامه داشته باشد. همچنان ساختمان هایی ساخته می شود که برای تعداد محدودی خودرو جای پارک در نظر گرفته می شود. این جدای از خیابان هایی هست که لزوما قرار نیست حتما عرض و طول زیادی داشته باشند اما به صورت اصولی ساخته نشده اند.

در این میان اگر بخواهیم دست کم اندکی از معضل روان پریش پارک کردن خودرو فاصله بگیریم باید حتما برای ساختمان هایی که مجوز می دهیم اجباری برای احداث جای پارک به اندازه تعداد واحدها ضمیمه کنیم.شاید اگر یک نهاد را نقطه ثقل رفع این معضل قرار دهیم آن شهرداری شهرهای کشور است.

شهرداری ها گویی فراموش کرده اند به همان میزان که باید به نظافت و زیبایی شهر توجه کنند باید برای احداث پارکینگ در نقاط مختلف شهر هم اهتمام ورزند. مساله پیدا کردن یک جای پارک که ظاهرا تا کارد به استخوانش نرسد(که به عقیده بسیاری رسیده) اقدامی در این خصوص صورت نمی گیرد درخواستی است که فورا باید در دستور اقدامات متعدد شهرداری ها قرار بگیرد. در این خصوص نه کسی شک و شهبه ای دارد و نه تعارف.

– محمد گلچین زاده

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *