آخرین اخبار

اعلام وضع آنلاین ترافیک تهران؛ گوگل دقیق‌تر از شهرداری

در حوزه هواشناسی، سالهاست که موضوع پیش‌بینی و اعلام وضع در بخش‌های داخلی و خارجی میان مخاطبان ایرانی مقایسه می‌شود. حالا با ارایه خدمات نقشه گوگل، این موضوع هم میان کاربران ایرانی مشابه‌سازی شده و این پرسش می‌شود که کدامیک دقیق‌تر عمل می‌کنند؟ ابتدا باید بدانید که از این پس می‌توانید از وضع ترافیک در خیابان‌های تهران و ده‌ها شهر دیگر ایران را روی نقشه‌خوان گوگل مشاهده کنید. اطلاعاتی که می‌توانید بر مبنای آن و دانستن میزان ترافیک، برای رسیدن به مقصد برنامه‌ریزی کنید. اما این‌که کدام یک دقیق‌تر است خود موضوعی تازه است.

به گزارش شهروند، جای تعجب است؛ اما حقیقت دارد که مقایسه اطلاعات این نقشه با نقشه ترافیک شرکت کنترل ترافیک شهرداری تهران نشان می‌دهد  اطلاعات نقشه گوگل بسیار دقیق‌تر از اطلاعاتی است که از طریق دوربین‌های نظارتی شرکت کنترل ترافیک تهران در دسترس قرار می‌گیرد.در یک بررسی، نقشه گوگل نشان می‌دهد که در ساعت ٨:٠٩ دقیقه صبح ترافیک سنگینی در مسیر غرب به شرق اتوبان‌های نیایش و یادگار امام در شمال تهران وجود دارد؛ اما نقشه شرکت کنترل ترافیک تهران در همان زمان نشان می‌دهد که در این ٢ اتوبان ترافیکی نیست و رفت و آمد به صورت عادی در جریان است.

نقشه ترافیک گوگل

همچنین نقشه گوگل با دقت بالاتری از ترافیک سنگین در بسیاری از مسیرهای رفت و آمد در غرب و جنوب‌شرق تهران خبر می‌دهد؛ اما اطلاعات مذکور یا در نقشه ترافیکی شرکت کنترل ترافیک شهرداری وجود ندارد یا دقت آن پایین است. در هر ٢ نقشه رنگ قرمز به معنای ترافیک سنگین، رنگ نارنجی به معنای ترافیک سنگین ولی درحال حرکت و رنگ سبز به معنای عبور و مرور روان است.

مهم‌ترین مزیت این خدمات که هم از طریق رایانه‌های شخصی و هم از طریق گوشی‌های هوشمند در دسترس است، تسهیل برنامه‌ریزی برای سفرهای درون‌شهری و امکان انتخاب مسیری خلوت‌تر است. کاربران خدمات نقشه گوگل با استفاده از این خدمات حتی می‏توانند از بسته شدن موقت خیابان‌ها هم مطلع شوند. به‌عنوان مثال با مشاهده وضع ترافیکی شهر کرمان مشخص می‌شود که هم‌اکنون ٣ مسیر در بلوار جمهوری و جاده تهران مسدود است.علت دقت بیشتر اطلاعات نقشه گوگل دریافت داده‌های ترافیکی از طریق گوشی‌های هوشمند آندرویدی کاربران است. این درحالی است که ترافیک مسیرهای مختلف در نقشه شرکت کنترل ترافیک تهران و دیگر شهرها با کنترل تصاویر دوربین‌های نظارتی و به‌طور دستی وارد می‌شود.

برای مشاهده این قابلیت در شهر تهران باید به سرویس نقشه گوگل به نشانی google.com/maps مراجعه کرده و عبارت Traffic Near Tehran را در بخش جست‌وجو وارد کنید. خدمات مذکور علاوه بر تهران در دیگر شهرهای بزرگ و متوسط ایران مانند اصفهان، مشهد، تبریز، شیراز، کرمان، اهواز، بندرعباس، یزد، رشت و…. هم در دسترس است و برای استفاده از آن در زمان جست‌وجو باید به جای تهران نام شهر مورد نظر را وارد کنید. البته با توجه با این‌که گوگل اطلاعات ترافیکی شهرهای مختلف ایران را از گوشی‌های هوشمند کاربران دریافت می‌کند، در برخی شهرها داده‌ها ناقص و تنها محدود به برخی خیابان‌هاست. اما در تهران که تعداد کاربران گوشی‌های هوشمند بسیار بالاست اطلاعات یاد شده دقت بیشتری دارد. در این میان منفعت اصلی از ارایه این خدمات به گوگل خواهد رسید که می‌تواند با تجزیه و تحلیل این اطلاعات به داده‌های ارزشمندی در مورد ویژگی‌های جمعیتی، درآمدی، تجاری و حرفه‌ای شهرهای مختلف ایران دست یابد. به‌ عنوان نمونه تراکم گوشی‌های هوشمند در برخی خیابان‌های خاص نشانگر اهمیت این خیابان‌ها یا وضع درآمدی و حرفه‌ای بالاتر آنها خواهد بود.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *