آخرین اخبار

بازار خودرو در هفته جاری + قیمت روز

تخصیص تسهیلات 25 میلیون تومانی به مشتریان اگر چه توانست خرید و فروش در نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز را رونق ببخشد، اما بازار خودرو را در رکود بیشتری فرو برد.

در شرایطی که سیاست ضدرکود دولت با اختصاص تسهیلات 25 میلیون تومانی به حل مشکل خودروسازان کمک کرد؛ اما نمایشگاه‌های خودرو پایتخت از تشدید رکود در بازار خودرو خبر می‌دهند. بنا به گفته فعالان بازار فروش اقساطی خودرو موجب شد بسیاری از تقاضاهای موجود در بازار، جذب تسهیلات 25 میلیونی شود. از سوی دیگر، تسهیلات 25 میلیون تومانی همانگونه که تقاضای موجود در بازار را کاهش داده ، منجر به کمبود بسیاری از خودروها در بازار نیز شده است؛ به‌طوری‌که به گفته برخی از نمایشگاه داران، هم‌اکنون بازار با کمبود خودروهایی همچون 206 تیپ 2، پژو پارس سال و تندر90 مواجه است. به این ترتیب، به‌دنبال کمیاب شدن برخی از خودروها در بازار، قیمت برخی از خودروهای داخلی با افزایش اندک مواجه شده است. از سوی دیگر برخی از خودروها که خریداران تمایل چندانی به آنها نشان ندادند و همچنان در بازار موجود هستند، نیز با افت قیمتی اندکی مواجه شده‌اند.
بی‌تاثیری وام خودرو بر رکود و تورم

محسن مهرعلیزاده، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران معتقد است اجرای طرح وام 25 میلیون تومانی برای خرید خودرو تاثیر چندانی بر خروج از رکود و همچنین افزایش تورم نخواهد گذاشت.

وی افزود: مطمئناً با فروش 120 هزار خودرو در این طرح، مشکل خودروسازان حل می‌شود و فشاری که روی خودروسازان وجود داشت را بر طرف می‌کند. از سوی دیگر بر بازار خودروهای دست دوم هم اثرگذار خواهد بود اما به طور کلی فروش 120 هزار خودرو با وام 25 میلیون تومانی، حجم پولی بیش از 3000 میلیارد تومان داشته که رقم قابل توجهی برای خروج از رکود نیست و اقدامی موقتی است.
افت‌وخیز داخلی‌ها

همانطور که پیش‌تر گفته شد بازار خودروهای داخلی در هفته جاری با افت و خیز اندکی مواجه شده است؛ به‌طوری‌که در اوایل هفته جاری به‌دنبال توقف تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو از سوی بانک مرکزی سکوت سردی بازار خودرو را فرا گرفته است. آن‌طور که نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 2 با قیمتی حدود 32 میلیون و تیپ 5 آن معادل 36.7 میلیون که این موضوع از افزایش قیمت 200 هزار تومانی خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. از سوی دیگر پژو 206 صندوقدار در مدل V8 با خیز 300 هزار تومانی هم‌اکنون حدود 37 میلیون تومان قیمت دارد.

از بازار پژو 405 در مدل SLX خبر می‌رسد که این محصول با افزایش 300 هزار تومانی در هفته جاری هم‌اکنون با قیمت 30 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد. به گفته فعالان بازار، پژوپارس سال نیز که در هفته‌های گذشته ثبات قیمتی خود را حفظ کرده بود در هفته جاری با افزایش 100 هزارتومانی هم‌اکنون 35 میلیون و 200 هزار تومان و پارس LX با موتور TU5 به دلیل کمبود در بازار همچنان سیر نزولی قیمت دارد و تا عصر دیروز ( چهارشنبه 27 آبان ) با قیمت 39 میلیون 300 هزار تومان مورد معامله قرار میگرفت . با این حال دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده است، به‌طوری‌که این خودرو در هفته جاری به قیمت حدود 29.8 میلیون تومان معامله می‌شود. از بازار رانا نیز خبر می‌رسد، این خودرو نیز طی هفته جاری ثبات قیمتی خود را حفظ کرده است و هم‌اکنون 31 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می‌رود.فعالان بازار در مورد دنا نیز عنوان می‌کنند که این خودرو بدون هیچ تغییری، در حال حاضر با قیمت حدود 41 میلیون و 500 هزار تومان قابل خرید و فروش است.

اما سری به بازار خودروهای شرکت سایپا بزنیم. بازار خودروهای این شرکت اما با تغییر خاصی مواجه نشده است. به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، تیبا با حفظ ثبات قیمتی خود در بازار هم‌اکنون با قیمت 23 میلیون و 300 هزار تومان معامله می‌شود. این در حالی است که پراید مدل 131 با افزایش 100 هزار تومانی در حال حاضر با قیمت 19 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد. در عین حال قیمت پراید در مدل 111 نیز افزایش 200 هزار تومانی در این هفته داشته و با این حساب، خودرو موردنظر هم‌اکنون 20 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رود.

اما از بازار سراتوهای مونتاژی سایپا خبر می‌رسد که این خودروها طی هفته جاری ثبات قیمت را تجربه کرده‌اند. بر این اساس، سراتوی اتومات بدون تغییر قیمت هم‌اکنون 83.5  میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و مدل دنده‌ای آن نیز هم‌اکنون به قیمت حدود 71 میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. سری هم به خانواده تندر-90 بزنیم. از بازار تندر اتومات خبر می‌رسد که این خودرو بعد از چند هفته ثبات قیمت در هفته جاری با افزایش 100 هزار تومانی مواجه شده است؛ بنابراین هم‌اکنون این خودرو در بازار با قیمت 46 میلیون و 500 هزار تومان خریدو فروش می‌شود. پارس‌تندر نیز با افزایش 200 هزار تومانی در هفته جاری 38 میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت 37 میلیون و 900 هزار تومانی تندر مدل E2 نیز از افت قیمتی این خودرو در بازار حکایت دارد.

از دیگر محصولات شرکت‌های خصوصی کشور هم اکنون لیفان X50 در مدل دنده ای با قیمت 48 میلیون و مدل اتومات 51 میلیون و 400 هزار تومان قیمت دارد. خودروی جک S5 با افزایش قیمت 300 هزار تومانی در حال حاضر 75 میلیون و 400 هزار تومان به فروش میرسد و مزدا3 تیپ 4 هم حدود 110 میلیون تومان قیمت دارد .
افزایش قیمت وارداتی‌ها

همانگونه که بازار خودروهای داخلی با افت‌وخیز قیمتی مواجه شده، در بازار خودروهای وارداتی نیز شاهد افزایش قیمت خودروها هستیم. بنابر گفته فعالان بازار هر چند بازار خودروهای وارداتی همچنان در رکود به سر می‌برد، اما به‌دلیل تغییرات نرخ ارز در هفته جاری شاهد افزایش 500 هزار تا 2 میلیون تومانی در بازار این خودروها هستیم. هرچه هست، هم‌اکنون در بازار، هیوندایی سوناتا LF مدل 2015 قیمتی برابر با 161 میلیون تومان دارد که این به معنی ثبات قیمتی این خودرو در بازار است. هیوندایی توسان 2016 نیز بدون تغییر قیمتی در هفته‌ جاری با قیمت 154 میلیون تومان به فروش می‌رسد، اما از بازار محصولات کیا خبر می‌رسد که محصولات این شرکت با افزایش 500 هزار تومانی هم‌اکنون معامله می‌شوند. بنابراین برای خرید کیا اپتیما 2016 باید 159 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد که این موضوع حکایت از افزایش 500 هزار تومانی این خودرو در بازار دارد. سراتو 2016 نیز با افزایش 500 هزار تومانی هم‌اکنون با قیمت 123 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

محصولات تویوتا نیز که همواره ثبات قیمتی خود را در بازار حفظ کرده‌اند، در هفته جاری افت‌و‌خیز قیمتی نداشته‌اند؛ به‌طوری‌که تویوتا کمری هیبریدی به قیمت حدود 173 میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. قیمت قبلی کمری در مدل بنزینی 185 میلیون تومان بود. یاریس‌هاچ بک 2016 نیز حدود 111 میلیون تومان قیمت دارد. در این میان اما لکسوس NX200 در مدل 2016 با کاهش 5 میلیون تومانی در هفته جاری در حال حاضر حدود 380 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *