آخرین اخبار

وام 25میلیونی خودرو مالیات ندارد؛ مالیات دریافتی از مردم را بررسی می‌کنیم

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه قرار شد بانک‌ها به خریداران خودرو تسهیلات بدهند که براساس قانون مالیاتی به این وام تعلق نمی‌گیرد، گفت: اگر پرداخت این تسهیلات به‌شکل دیگری باشد، باید آن را بررسی و تصمیم گیری کنیم.

به گزارش کارنت، علیرضا طاری‌بخش در گفتگو با تسنیم، در مورد دریافت مالیات بر ارزش افزوده خودروسازان از خریداران، اظهار داشت: به‌موجب بند 11 ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده خدمات بانکی که توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های قرض الحسنه مجاز ارائه می‌‌شود، از مالیات معاف است.

وی افزود: چنانچه این وام 25میلیونی خرید خودرو که قرار است پرداخت شود، اگر بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری و صندوق‌های قرض الحسنه مجاز پرداخت کنند، در قالب قانون خدماتشان مشمول مالیات نخواهد بود.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: البته خود فروش کالا و خودرو در نقطه آخر مشمول مالیات است که هم اکنون ایران خودرو این مالیات را گرفته و به دولت پرداخت می‌کند و بعداً هم ان‌شاءالله پرداخت خواهد شد.

طاری‌بخش ادامه داد: اگر این تسهیلات خرید خودرو توسط افرادی غیر از اشخاصی که در بند 11 ماده 12 عنوان شده است و به‌عنوان مصادیق دیگر تعریف شود ممکن است شکلی دیگر پیدا کند اما بر اساس اطلاعاتی که تاکنون داریم قرار است این وام را بانک‌ها به خریداران پرداخت کنند، بنابراین اگر مستقیماً به متقاضی پرداخت شود، مشمول مالیات نخواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر بانک‌ها وام را می‌دهند، دیگر خود این تسهیلات مشمول مالیات نخواهد شد، گفت: شرط این است که این وام و تسهیلات را بانک‌‎ها و مؤسسات مالی و اعتباری مجاز مستقل به مصرف کننده پرداخت کنند، هیچ‌گونه مالیات برای ارائه تسهیلات ندارد و خودروسازان نباید مالیاتی بابت آن بگیرند.

معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: اگر پرداخت این تسهیلات به‌گونه و شکل دیگری باشد، باید آن را بررسی و تصمیم گیری کنیم؛ اخذ مالیات مشروط است که اگر بانک‌ها پرداخت کنند مالیات نخواهد داشت.

طاری‌بخش در پاسخ به این سؤال که متقاضی به بانک مراجعه نمی‌کند و با خودروساز قرارداد می‌بندد و عملاً بانک‌ها کنار گذاشته شدند، گفت: باید قراردادها را بررسی و بعداً اظهار نظر کنیم ولی موضوعی که در جامعه مطرح است قرار شد بانک‌ها به خریداران تسهیلات بدهند، که بر اساس قانون، مالیاتی به آن تعلق نمی‌گیرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *