آخرین اخبار

توقف فروش اقساطی خودرو، ناهماهنگی صنعت و بانک مرکزی بود

رییس اتاق بازرگانی تهران معتقد است طرح جامعی برای اجرای طرح وام 25 میلیونی تومانی خودرو دیده نشده است و متوقف شدن این طرح در شش روز به دلیل ناهماهنگی بین وزارت صنعت و بانک مرکزی نتایج مطلوبی نخواهد داشت.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، مسعود خوانساری در هشتمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: مدتی است که اتاق بازرگانی توافقی را با پژوهشکده پولی بانک مرکزی انجام داده که بر اساس آن بانک مرکزی هر سه ماه یک بار ارزش تولیدات صنعتی را ارائه می دهد.

وی افزود: طبق جدیدترین گزارش، رشد تولید صنعتی در فصل دوم 1394 نسبت به مدت مشابه سال گذشته 13.1 درصد رشد منفی داشته است. همچنین در بخش فروش 11.4 درصد رشد منفی در تولیدات صنعتی داشته ایم که البته نسبت به سه ماهه اول سال 1394 تا حدودی شرایط بهتر است.

خوانساری درباره اجرای بسته جدید اقتصادی دولت اظهار کرد: بسته اقتصادی که به منظور تحریک تقاضا در نظر گرفته شده است شامل سه بخش مختلف از جمله وام خودرو، خرید دین بر اساس 16 درصد برای کالاهای واسطه ای و کارت اعتباری 10 میلیون تومانی می شود.

رییس اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: وام خودرو اولین بخش این بسته بود که اجرایی شد. 30 هزار نفر برای خرید خودرو ثبت نام کردند که بانک مرکزی اعلام کرده است که به 110 هزار خوردو وام می‌پردازد.

وی افزود: در خصوص وام 25 میلیونی خودرو باید دو نکته را مورد توجه قرار داد؛ اینکه منابع وارد شده چه اثری بر وضعیت تورم می گذارد و دیگر اینکه این منابع قرار است از چه محلی تامین شود.

خوانساری ادامه داد: طرح جامعی برای اجرای این کار دیده نشده است و ناهماهنگی بین وزارت صنعت و بانک مرکزی باعث شد این طرح بعد از شش روز متوقف شود که اثرات خوبی نخواهد داشت و به اعتماد مردم به دولت لطمه می زند.

رییس اتاق بازرگانی تهران اضافه کرد: زود متوقف شدن این طرح دو نتیجه خواهد داشت؛ بدبینی جامعه و راه افتادن بازار سیاه و از سوی دیگر لطمه وارد شدن به بازار خودروهای دست دوم. بنابراین انتظار این است برای دو بخش باقی مانده یعنی کالاهای واسطه ای و اعتباری پیش‌بینی دقیقی صورت بگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به رکود موجود، قیمت کالاها به پایین ترین حد رسیده است و اگر قرار باشد 80 میلیون تقاضای جدید ایجاد شود و به دلیل اینکه قیمت مشخصی برای کالاها ندارد، نتایج خوبی نخواهد داشت و می‌تواند به رانت دامن بزند؛ از این جهت باید در خصوص ارائه کارت اعتباری به این مسئله توجه شود.

خوانساری درباره چگونگی تامین اعتبار منابع بسته جدید اقتصادی گفت: اینکه این منابع از چه محلی تامین شده است حائز اهمیت است. آیا این منابع تسهیلات بانکی و با استقراض از بانک مرکزی است؟ که اگر استقراض است انتظار می رود که مقدار آن اعلام شود تا اثرش بر نقدینگی و تورم مشخص شود.

خوانساری در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: نرخ تورم مهر امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل به 10.8 درصد رسیده است. همچنین حجم تجارت کشور در هفت ماه ابتدایی امسال 48.3 میلیارد اعلام شده است که امیدواریم با گشایش های اتفاق افتاده در ماه های پیش رو شرایط بهتری داشته باشیم.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *