آخرین اخبار

خاکساری: وام 25 میلیونی خودرو به بانک مرکزی تحمیل شد

یک کارشناس اقتصادی از تحمیل شدن طرح وام خودرو بر بانک مرکزی خبر داد و گفت: طرح تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو هدف مشخصی که به نفع مردم باشد نداشت و بیشتر بر جلوگیری از ورشکستگی یا حل مشکلات یک صنعت متمرکز بود.

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم،  علی خاکساری در گفتگوی ویژه خبری در ارزیابی اجرای این طرح افزود: مردم از عملکرد صنعت خودرو و از کیفیت و قیمت محصولات این صنعت راضی نیستند.

وی اضافه کرد : محصول تولیدی این  صنعت، نه کیفیت لازم را از نظر  ایمنی و زیست محیطی و نه از نظر قیمت با درآمد مردم همخوانی دارد.

خاکساری با بیان اینکه از آغاز  با این طرح  مخالف بودم و اکنون هم با پایان این طرح  موافقم گفت : بانک  مرکزی جایگاه  مستقل دارد و باید تصمیمات مستقل بگیرد و نباید  به بانک مرکزی  به صورت دستوری  اجبار کنیم که منابع مالی  خود را که متعلق  به همه مردم و کشور است در جای خاصی خرج کند و این  کار استقلال  بانک مرکزی  را زیر سوال می برد .

خاکساری در ادامه گفت: اجرای این طرح تاکنون 3250 میلیارد تومان معادل حدود یک میلیارد دلار از منابع  بانک مرکزی را به خود اختصاص داد و حدود 2 هزار میلیارد تومان هم  مردم به صورت  مستقیم پرداخت کردند .

وی افزود: طرح های اقتصادی  را نباید با آزمون و خطا اجرا  کرد و هدف ان ، خالی کردن  انبارهای ایران خودرو وسایپا بود.

خاکساری با بیان اینکه این دو خودروساز ادعا می کنند سالی یک میلیون  و 200 هزار دستگاه خودرو تولید می کنند اضافه کرد : با اجرای این طرح حدود 10 درصد خودروهای آنان  به فروش رفته است و آنها 90 درصد دیگر را چه خواهند کرد ؟

خاکساری در ادامه گفت: اجرای این طرح  موجب افزایش کیفیت خودروهای تولید داخل نمی شود و خودروسازان  و قطعه  سازان با اجرای این طرح به هدف خود رسیدند اما مردم نه.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *