آخرین اخبار

وام 25 میلیونی خودرو متوقف شد

پرداخت وام 25 میلیون تومانی خودرو با اتمام سقف فروش 110 هزار خودرو طبق دستور بانک مرکزی رسماً متوقف شد.

به گزارش کارنت به نقل از تسنیم، در حالی طرح جدید دولت برای پرداخت وام 25 میلیونی خودرو قرار بود تا اردیبهشت 95 ادامه یابد که با ثبت نام بیش از 110 هزار نفر در این طرح طی شش روز، اجرای این طرح متوقف شد.

هر چند خودروسازان صبح امروز در وزارت صنعت جلسه گذاشتند و خواستار افزایش سقف فروش خودرو با وام 25 میلیون تومانی بودند، ولی بانک مرکزی زیر بار نرفت و با ارسال نامه ای به وزارت صنعت، خواستار رعایت سقف فروش 110 هزار خودرو توسط این وزارتخانه و خودروسازان شد.

در نامه بانک مرکزی به وزارت صنعت آمده است: “با توجه به اینکه مقرر شده است صرفا منابع مالی مورد نیاز برای خرید اسناد تجاری ناشی از فروش مدت‌دار موجودی خودروی تولید داخل توسط بانک‌ها تا سقف 110 هزار دستگاه تامین شود، بنابراین شرکت‌های خودروساز و نمایندگی‌های ذیربط نسبت به رعایت این توافق دقت لازم را داشته باشند؛ بدیهی است تامین مالی تولیدات آتی از این محل میسر نخواهد بود. ”

همچنین این بانک در نامه‌های جداگانه‌ای به مدیران عامل بانک‌های پرداخت‌کننده تسهیلات خودرو، از آنها خواست که پس از اتمام سهمیه‌های مقرر، از پذیرش اسناد تجاری ناشی از فروش مدت‌دار خودروی تولید داخل، بیش از سقف اعلام شده، خودداری کنند.

بانک‌مرکزی اعلام کرده است با توجه به هدف تعیین شده از اجرای طرح که خوشبختانه با استقبال هموطنان عزیز ظرف چند روز به صورت کامل محقق شد، امکان افزایش سقف مقرر شده به دلیل آثاری که میتواند بر برخی شاخصهای اقتصاد کلان داشته باشد، وجود ندارد. بر این اساس، به تمام تولیدکنندگان و نمایندگی‌های فروش خودرو اعلام می‌شود هرگونه فروش مازاد بر سقف اعلام شده، نمی تواند توسط نظام بانکی تامین مالی شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، بر اساس اعلام خودروسازان تا پایان روز گذشته بیش از 110 هزار نفر در طرح فروش خودرو ثبت نام کردند و بیش از 100 هزار نفر هم مبلغ پیش پرداخت را واریز کردند.

بانک مرکزی در این طرح بیش از 2750 میلیارد تومان اعتبار مالی برای فروش 110 هزار خودرو تامین کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *