آخرین اخبار

محرک وام 25 میلیونی و تکانه های بازار خودرو

اعطای وام خودرو و ثبت نام تعداد زیادی از شهروندان برای دریافت آن، بازار خودرو را با تکانه هایی مواجه کرده است. روزنامه ها به تحلیل این مساله پرداختند.

 این گزارش نگاهی به سرخط اصلی خبرها و همچنین نوشته های سرمقاله نویسان و نویسندگان روزنامه های امروز شنبه 23 آبان 1394 خورشیدی انداخته و مهم ترین موضوع های مورد توجه این روزنامه ها را بررسی کرده است.

***پایان خواب زمستانی بازار خودرو
روزنامه ی «تجارت» از خالی شدن انبار خودروی خودروسازان به دنبال اجرای طرح اعطای وام 25 میلیون تومانی خبر داد و نوشت: آمار فروش خودروهای داخلی با اجرای طرح وام 25 میلیون تومانی سرسام آور شده است.

با اجرای طرح فروش خودرو با تسهیلات 25 میلیون تومانی، برخی خبرگزاری ها گزارش داده اند که طی چهار روز انبار خودروسازانی که چندماهی بود محصولات آنها به علت امتناع مردم برای خرید از آنها و کش و قوس های برنامه های وزارت صنعت مبنی بر فروش خودرو بودند، با طرح فروش اقساطی خودرو به یکباره خالی شد. براین اساس، در تازه ترین آماری که نمایندگی ها اعلام کرده اند در چهارمین روز از فروش خودرو توسط وام 25 میلیون تومان، بیش از 102 هزار نفر ثبت نام کردند و 91 هزار خودرو از مجموعه خودروسازی سایپا و ایران خودرو به فروش رفته است.
این آمارها حاکی از آن است که ایران خودرو در پایان چهارمین روز اجرای طرح پرداخت تسهیلات 25میلیون تومانی فروش خودرو 52 هزار و 900 نفر پیش ثبت نام داشته است که از این رقم 41هزار و350 نفر وجوه خود را واریز کرده اند. همچنین سایپا نیز در پایان روز چهارم اجرای این طرح 49 هزار و700 خودرو را فروخته است.
یادداشت هایی هم در این مورد منتشر شد. روزنامه ی «جام جم» در مطلبی با عنوان «ضرب شست وام خودرو به وام ازدواج» از لزوم اعطای وام به جوانان برای تسهیل ازدواج گفت و نوشت: صف های طولانی و ثبت نام های چندساعته برای دریافت وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو در نمایندگی های مجاز فروش؛ یعنی استقبالی گرم از طرحی که دولت برای تکان دادن بازار خودرو در نظر گرفته است؛ استقبالی که اگرچه لبخند رضایت را بر لب بانیان این طرح نشانده، اما یک سوال بزرگ را هم در ذهن خیلی ها به وجود آورده؛ افرادی که دل نگران نابسامانی اوضاع ازدواج جوانان در جامعه امروز ما هستند.
به نوشته ی جام جم سوال ساده است؛ این که اگر تسهیلات وام ازدواج هم به اندازه وام خودرو افزایش پیدا می کرد، آمار ازدواج چقدر تکان می خورد؟ رسیدن به جواب این سوال اما کار سختی نیست، مخصوصا وقتی ردپای مشکلات اقتصادی به عنوان یکی از موانع اصلی بالارفتن سن ازدواج همیشه در تحلیل های مربوط به دلایل کاهش آمار ازدواج در جامعه امروز ما دیده می شود. مشکلات ریز و درشت اقتصادی که انگیزه شروع زندگی مشترک را از خیلی از جوان ها گرفته اند؛ تهیه مسکن، لوازم زندگی و برگزاری یک جشن آبرومندانه، دولت برای همه اینها در کنار هم فعلا تسهیلات وام ازدواج را در نظر گرفته است.
وامی که در طول عمر نه چندان بلندش، بارها کم و زیاد شده و فعلا مدتی است روی مبلغ سه میلیون تومان ثابت مانده است.
در ادامه می خوانیم: با این حال به نظر می رسد این تسهیلات که قرار بوده کمک حال ازدواج جوانان باشد، آن قدر جذاب نبوده که بتواند دست جوان ها را بگیرد و آنها را در مسیر زندگی مشترک همراهی کند. این را می توان از آخرین داده های دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت احوال کشور فهمید؛ عدد و رقم هایی که از وجود 11 میلیون و 240هزار دختر و پسر مجرد در کشور خبر می دهد.
آن هم درحالی که از این بین پنج میلیون و 570 نفر پسر و پنج میلیون و 670 نفر دختر در سن ازدواج هستند؛ یعنی افرادی که هرگز ازدواج نکرده اند.
روزنامه ی «شرق» هم در مطلبی از آسیب ورود شهرداری ها به بازار خودرو و امکان عرض اندام دلالان در بازارهای فرعی خودرو گفت و نوشت: بازار فروش خودروهای تسهیلاتی چنان گرم شده که مطابق انتظار کارشناسان، بازار دلالی آن نیز راه افتاده است. دلالی نه از سوی دلالانی که از شرایط و جو مناسب بازار بهره می برند، بلکه حالا پای شهرداری ها به میان آمده است. گواینکه شهرداری حاضر است از هر طریقی درآمدی برای خود کسب کند و از بازاری که برای رونق بخشیدن به بخش بزرگ اقتصادی کشور برای خروج از رکود بوده، نیز حاضر نیست بگذرد.
این روزنامه از زبان رییس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو و با اشاره به اینکه شهرداری ها در چند سال اخیر بازارهایی را برای معاملات خودرو ایجاد کرده اند، نوشت: متأسفانه ما در جریان کار این بازارها نیستیم و افرادی که به این مجموعه ها مراجعه می کنند، عموما دلالان خودرو هستند که ماشین های دست دوم به بالا را خریداری می کنند. از شهرداری ها تقاضا داریم برای راه اندازی این بازارها با اتحادیه های خودرو هماهنگی کنند تا مشکلاتی از قبیل کلاهبرداری های صورت گرفته برای مردم به وجود نیاید. متأسفانه شرکت های لیزینگی که پیش فروش اتومبیل انجام می دهند نیز در طول سال گذشته ٣٣ مورد شاکی داشته اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *