آخرین اخبار

صنعت خودروی ایران توانایی رشد جهشی را دارد/ دولتی بودن صنعت، باعث زیاد بودن قیمت خودروها شده است

استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تبریز معتقد است که صنعت خودرو در ایران به جایگاهی رسیده که می تواند رشد جهشی داشته باشد.

 “محمدتقی شروانی‌تبار” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، در خصوص وضعیت صنعت خودروی ایران اظهار کرد: صنعت خودرو یکی از صنایع بسیار مهمی است که می تواند زاینده صنایع دیگر باشد. در این صنعت، اکثر مفاهیم علمی مکانیکی، فیزیکی و برقی به کاربرد تبدیل می‌شوند و این موضوع، نشان از اهمیت آن دارد.

 وی افزود: من به صنعت خودروی ایران بسیار خوش‌بین هستم و اگر بخواهیم واقع‌بینانه به آن نگاه کنیم، به نظرم صنعت خودرو کشور رشد خوبی داشته است، هرچند که شاید مدت زمان رسیدن به این رشد طول کشیده باشد، اما اکنون در کشورمان پایه خوبی برای صنعت خودرو داریم که با یک مدیریت خوب، توانایی حرکت جهشی قابل توجهی را دارد.

 وی خاطرنشان کرد: کشور ما در حال حاضر، از نظر تعداد و کیفیت فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف مهندسی، در وضعیت خوبی قرار دارد که توانایی انجام کارهای بزرگ را از لحاظ قدرت طراحی و ساخت به صنعت ما می دهد و بخشی از این پتانسیل نیز بالفعل شده است.

 شروانی‌تبار خاطرنشان کرد: من در پشت سر خودروهایی که تولید شده ایران و مهندسان ایرانی است، زیباترین، ایمن‌ترین و با کیفیت‌ترین خودروها را می‌بینم که با خلاقیت و جسارت صحیح و آگاهانه جوانان کشورمان به وقوع می‌پیوندد و قابلیت این را داریم تا از خودروسازان کشورهایی همچون کره پیشی بگیریم.

 وی در خصوص دلیل پایین بودن کیفیت برخی از خودروهای ایرانی بیان کرد: در یک خودرویی که هزاران قطعه در آن به کار رفته است، اگر حتی یک قطعه آن با دقت کافی انتخاب نشود و کنترل کیفیت خوبی روی آن انجام نشود، می‌تواند دید مردم و جامعه را نسبت به کیفیت آن خودرو عوض کند و باید مدیران کنترل کیفی کارخانجات در این مورد سخت‌گیری کنند تا همه قطعاتی که برای خودرو انتخاب می شود، با کیفیت باشند.

 این استاد دانشگاه در خصوص تناسب بین کیفیت و قیمت خودروهای ایرانی گفت: دولتی بودن صنعت ایران، موجب شده تا هزینه‌ها در آن زیاد باشد و صاحب سرمایه، نظارت زیادی بر کار ندارند. در صنعت دولتی، اهرم‌های تشویقی و تنبیهی پررنگی وجود ندارد؛ در نتیجه، مدیران انگیزه زیادی برای انجام تحول در آن را ندارند و این مشکل، خاصیت صنعت دولتی در همه کشورهاست. این موضوع باعث می‌شود تا هزینه‌ها بیشتر از بهره‌وری باشد که نتیجه آن، زیاد بودن قیمت خودروها در مقایسه با کیفیت آن‌هاست.

 وی افزود: درست است که این قیمت‌ها زیاد منطقی نیست، ولی در برهه کنونی صحیح نیست که صنعتمان را با کارخانجات قدرتمند خارجی مقایسه کنیم و مدام صنعت خودرویمان را سرزنش کنیم؛ چرا که این موضوع باعث صدمه زدن به انجام حرکت جهشی در صنعت می‌شود.

 شروانی‌ بار ادامه داد: هیچ مدیری نمی‌تواند در وضعیت کنونی صنعت که بهره‌وری در آن پایین است، به یکباره معجزه کند و باید با یک آهنگ رشد و برنامه معینی حرکت کنیم تا کم کم آماده رقابت با صنعت‌های قدرتمند خارجی شویم.

 وی در خصوص وام خودروی دولت اظهار کرد: این وام در صورت استقبال خوب مردم، باعث رونق یافتن صنعتمان می‌شود و در نهایت به نفع صنعت‌گران کشور خواهد بود.

 وی در پایان تاکید کرد: صنعت خودرو در ایران، اکنون جایگاه خوبی دارد و پتانسیل بسیار قدرتمندی برای رشد دارد و از مردم می‌خواهم که مراقب آن باشند و کمی مهربانانه‌تر با آن رفتار کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *