آخرین اخبار

واردات خودرو 68 درصد کم شد

آمارهای گمرک از میزان واردات خودروی سواری در هفت ماه گذشته از سال نشان می‌دهد که در این مدت 23 هزار و 786 دستگاه خودروی سواری به ایران وارد شده و این درحالی است که در مدت مشابه سال گذشته 74 هزار و 136 دستگاه خودروی سواری به کشور وارد شده بود که این به معنای کاهش 68 درصدی واردات خودرو در مدت یاد شده است.

به گزارش کارنت به نقل از ایسنا، بحث کاهش واردات خودرو به دلایل مختلفی که از سوی مسئولان مطرح می‌شود موضوع جدیدی نیست، چراکه آمارهای واردات قطعی خودروی سواری نشان می‌دهد که در ابتدای امسال، روند نزولی در واردات خودرو بین دامنه 70 تا 50 درصد متغیر بوده است. اما آمارهای گمرک از وضعیت واردات خودروی سواری در هفتمین ماه سال نیز نشان می‌دهد که این روند نزولی در نیمه دوم امسال هم ادامه دارد.

ایران در هفت‌ماه گذشته از سال، مجموعا 23 هزار و 756 دستگاه خودروی سواری وارد کرده است که ارزش آن 576 میلیون و 400 دلار بوده است، این درحالی است که آمارها در مدت مشابه سال گذشته نشان از ورود 74 هزار و 136 دستگاه خودروی سواری به ارزش یک میلیارد و 109 میلیون دلار دارد. این آمارها در نهایت نشان می‌ دهد که واردات خودرو در ماه‌های گذشته مجموعا به لحاظ تعدادی 68 درصد و به لحاظ ارزشی بیش از 48 درصد کاهش یافته است.

همچنین وضعیت واردات خودروی سواری در مهر ماه نیز تفاوت چندانی با ماه‌های پیش از آن و مجموع واردات خودرو ندارد؛ به این ترتیب که در هفتمین ماه سال جاری ایران تنها 2900 دستگاه خودروی سواری وارد کرده است، درحالی‌که در ماه مشابه سال گذشته واردات خودرو به بیش از 25 هزار و 600 دستگاه می‌رسید.

این به معنای کاهش 90 دصدی واردات خودرو در مهر ماه به لحاظ تعداد واردات است. این نسبت در ارزش خودروهای وارد شده نیز وجود دارد، چراکه ارزش مجموع واردات خودرو در مهرماه امسال به کمتر از 80 میلیون دلار می‌رسد درحالی‌که ارزش مجموع خودروهای وارداتی در مهر ماه سال قبل 41 درصد بیشتر، یعنی حدود 136 میلیون 750 هزار دلار بوده است.

طبق ارقام اعلام شده گمرک، متوسط ارزش هر دستگاه خودروی سواری وارد شده به کشور حدودا 24 هزار دلار است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *