آخرین اخبار

از 18 آبان به نمایندگیهای مجاز مراجعه کنید

طی چند روز گذشته خبرهای جدیدی در مورد جزئیات وام خرید خودرو منتشر شد. این در حالی است که دو نقطه نظر عمده درباره اثرگذاری این اقدام وجود دارد، اول اینکه برخی‌ها معتقدند پرداخت این وام نمی‌تواند رکود حاکم بر بازار خودرو را رفع کند و اگر هم بتواند تاثیر بگذارد در حد مسکن است، برخی دیگر نیز بر این باورند که این وام می‌تواند بسیارکارگشا باشد و  مشکلات صنعت خودرو را حل و فصا کند.

بر اساس این گزارش، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با بیان اینکه اقساط تسهیلات خرید خودرو با نرخ سود ۱۶ درصد حداکثر ۷۰۸ هزار  تومان خواهد بود،گفت: دوره بازپرداخت وام خودرو ۴ سال است.

سیدعلی‌اصغر میرمحمدصادقی در خصوص تسهیلات خرید خودرو افزود: فهرست نمایندگی‌های مجاز و مشمول این طرح در جلسه نهایی امروز با خودروسازان مشخص خواهد شد و از روز 18 آبان مردم می‌توانند به نمایندگی‌ها مراجعه کنند.

این گزارش حاکی‌است، پیش از این برخی منابع غیررسمی از بانک مرکزی اعلام کردند تسهیلات 25 میلیونی تنها به دارندگان خودروهای فرسوده اختصاص خواهد یافت حال آنکه در تصمیم جدید دولت تمامی متقاضیان خودروی داخلی می‌توانند از تسهیلات موردنظر استفاده کنند. بر این اساس با توجه به اطلاعیه مشترک بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن وتجارت، بانک عامل اسناد تجاری ناشی از فروش خودرو و ماشین‌آلات کشاورزی را تا سقف 250 میلیون ریال و حداکثر تا 80 درصد بهای فروش هر دستگاه در قالب عقد خرید دین با نرخ 16 درصد خریداری می‌کند. همچنین منابع مورد نیاز این طرح توسط بانک ‌مرکزی با نرخ سالانه 14 درصد برای بانک‌های عامل تامین می‌شود، اما همان‌طور که گفته شد در شیوه‌نامه جدید متقاضیان می‌توانند از تاریخ هجدهم آبان با مراجعه مستقیم به نمایندگی‌های مجاز نسبت به خرید خودروی موردنظر اقدام کرده و بخشی از بهای دستگاه را به‌صورت نقد و مابقی را حداکثر تا 250 میلیون ریال (که بیش از 80 درصد بهای آن نباشد) در قبال ارائه اسناد تجاری ( اقساط حداکثر 84 ماه با احتساب سالانه 16درصد به‌صورت چک یا سفته) به نمایندگی مجاز پرداخت کند.

خودروساز نیز اسناد تجاری دریافتی از مشتریان را ظهر‌نویسی کرده و به بانک‌های عامل ارائه می‌کند. بانک‌های عامل اسناد تجاری ارائه شده از سوی خودروساز را که سررسید آنها کمتر از چهار سال باشد، با نرخ 16 درصد خریداری کرده و مبلغ موردنظر را به حساب خودروساز واریز می‌کنند، اما همان‌طور که در دستورالعمل جدید قید شده، بانک مرکزی فقط 4 سال خرید دین را انجام می‌دهد و این خودروساز است که باید 3 سال بعدی را تقبل کند. همچنین پیش از این اعلام شده بود متقاضیان خرید خودرو برای ارائه چک و سفته باید به یکی از بانک‌های عامل مراجعه کنند، حال آنکه در شیوه‌نامه مذکور اعلام شده است متقاضیان باید به نمایندگی شرکت‌های خودروساز مراجعه کنند.

بر اساس این گزارش، حال باید کمی به انتظار نشست و مشاهده کرد آیا این تسهیلات می‌تواند موجب رونق و پویایی بازار خودرو شود و در نهایت زمینه‌ساز تامین نقدینگی خودروسازان شود؟

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *