آخرین اخبار

پژو به ایران شوک وارد کرد و باید خسارت بدهد؛ ورود 5 خودروی جدید در سال 95

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو سه دلیل کاهش تولید خودرو در سال جاری را برشمرد و با اعلام اینکه دستور دادند خودرویی با کسری تولید نشود، گفت: پژو به ایران شوک وارد کرد و باید خسارت بدهد. 5 خودروی جدید هم سال 95 وارد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجتبی استادرحیمی در شبکه خبر درباره اوضاع کنونی تولید خودرو در کشور به 4 مؤلفه اصلی کیفیت، تولید و انجام تعهدات، هزینه‌ها و توسعه در ارزیابی این مسئله اشاره و اضافه کرد: صنایع فولاد، آلیاژها، ورق، آلومینیوم، رنگ و مواد وابسته، پلیمرها، بنزین، انواع روغن، الکترونیک، شیشه، تایر و لاستیک، پلاستیک، نساجی، صندلی، ریخته‌گری، چراغ‌ها و 60 صنعت دیگر از صنایع مرتبط با صنعت خودرو هستند.

وی گفت: این صنایع باید همگن باشند و رشد آنها با صنایع خودروسازی به‌صورت همگن انجام شود و صنعت خودرو را تغذیه کنند.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به اینکه این رشد وابسته به فضای صنعتی کشور است، افزود: عواملی مانند فناوری ازجمله دانش فنی و سخت‌افزار روی این فضا تأثیر می‌گذارد و این فناوری باید مدام به‌روز شود.

وی با بیان اینکه سیاست‌های بانکی و حمایت بانک‌ها از این صنایع و میزان نقدینگی خودروساز بر صنعت خودرو تأثیر می‌گذارد، ادامه داد: منابع انسانی و مهارت‌های او و قوانین و مقررات حاکم بر صنایع خودروسازی از دیگر عوامل مؤثر بر صنعت خودرو است.

استادرحیمی افزود: استانداردها و سختگیری در این زمینه هم روی صنعت خودرو تأثیر می‌گذارد اما نکته مهم این است که آیا همه عوامل با این استانداردها رشد می‌کند، و همچنین اینکه صنایع پتروشیمی، فولاد و آلیاژ تا چه‌اندازه می‌توانند همگام با توسعه صنعت خودرو پیش بروند؟

وی گفت: اخلاق حرفه‌ای و فرهنگ کیفی حاکم بر جامعه هم روی صنعت خودرو تأثیر می‌گذارد، اینکه در کارشان اخلاق حرفه‌ای را رعایت می‌کنند یا نه؟

استادرحیمی افزود: محصول تولیدی صنایع خودروسازی حاصل فعالیت‌های همه عوامل فوق است.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو با بیان “پارسال به‌رغم تحریم‌ها تولید بسیار خوبی داشتیم و بیش از 600هزار دستگاه خودرو تولید کردیم” افزود: امسال تا کنون حدود 283هزار خودرو تولید کردیم که نسبت به برنامه تدوین شده حدود 14 درصد انحراف منفی داریم.

استادرحیمی با اشاره به علتهای این موضوع گفت: نخستین علت این بود که به‌علت مشکلات کیفی که در شبکه خدمات پس از فروش داشتیم و مشکلات مشتریان و مسائل فرایندهای تولید، سخت‌گیری‌هایی را روی کیفیت قطعات انجام دادیم و این سخت‌گیری‌ها موجب شد که صلاحیت تعدادی از سازنده‌ها باطل شود و اجازه ندهیم قطعات تولیدی آنها وارد شرکت شود.

وی با اشاره به اینکه عامل دوم، تطبیق عرضه و تقاضا بود، ادامه داد: در 2 تا 3 ماه اخیر به‌علت کاهش تقاضا برای اینکه به خودروهای کف پارکینگ اضافه نشود و خواب سرمایه نداشته باشیم بر اساس تقاضا تولید را کاهش دادیم که امیدواریم تا ماههای آخر سال این کاهش را جبران کنیم.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو گفت: عامل مهم دیگر که بسیار مهم بود و از سال 93 برای نخستین بار به‌طور قاطع در ایران خودرو پیاده شد موضوع جلوگیری از تولید خودروی با کسری بود.

استادرحیمی افزود: در انتهای سال 92 حدود 35هزار دستگاه خودرو با کسری داشتیم که به‌علل مختلف ازجمله کسری سپر، چراغ، کسری ای‌سی‌یو نمی‌توانستیم این خودروها را تحویل مشتری دهیم.

وی اضافه کرد: دستور اکید صادر شد که حق تولید خودرو با کسری را نداریم و از سال 93 اجرا شد و اکنون علت برخی از افت تولیدات ما ناشی از همین مسئله است.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو در بخش دیگری از این گفتگو گفت: تحریم‌ها فرصتی بود برای برخی از قطعه سازان و خودروسازها تا بتوانند توانایی‌های خود را ثابت کنند.

استادرحیمی افزود: تحریم‌ها موجب شد تا آنها به آن باور برسند که در شرایط تحریم هم می‌توانند سالی 600هزار دستگاه خودرو تولید کنند بدون اینکه حتی یک قطعه از پژو یا شرکت‌های خارجی مادر وارد کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اکنون اوضاع خودروسازی از نظر تحریم بهتر شده است یا خیر، گفت: اکنون اوضاع فرقی نکرده، امیدواری‌ها و دلگرمی‌ها زیاد شده است اما از نظر انعقاد قرارداد و یا وارد کردن قطعات تفاوت چندانی با گذشته نکرده است.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو افزود: قبلاً با خودروسازهایی مانند پژو، رنو و سوزوکی کار می‌کردیم و اکنون مذاکرات ادامه دارد و مذاکرات جدید از زمان آغاز بحث برجام شروع شد و هیئت‌هایی مرتب در حال تردد هستند و پروتکل‌هایی تنظیم می‌شود و تفاهمنامه هم نوشته شده اما اطلاعی نداریم که قطعی شده است یا خیر.

وی در پاسخ به این پرسش “ماجرای شرکت پژوی فرانسه که حتی تهدید به افشاگری کرده بود چه بود؟” گفت: این افشاگری را مدیر منطقه‌ای این شرکت در خاورمیانه تکذیب کرد.

استادرحیمی افزود: خودمان هم نمی‌دانیم موضوع افشاگری چیست.

وی ادامه داد: شرکت پژو در سال 91 به‌صورت یک‌طرفه همه صادرات قطعه به ایران را قطع کرد یعنی شوک بسیار بزرگ و سنگینی به ایران خودرو وارد شد و اگرچه این موضوع تبعاتی داشت و ما توانستیم روی پای خود بایستیم و تولیدات را پیش ببریم اما شوک بزرگی به صنعت ما وارد شده است که باید پاسخ این خسارت را بدهد.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو ادامه داد: از آن طرف هم این شرکت ادعاهایی دارد که باید در محافل حقوقی درباره آن بحث و تصمیم گیری شود.

استادرحیمی درباره تولید محصولات جدید گفت: کار تولید برخی از این محصولات را از پارسال آغاز کردیم که امسال به تولید رسید از جمله وانت اریسان که در سایت تبریز در حال تولید است.

وی افزود: موتور توربوشارژ هم امیدواریم تا چند ماه آینده به مرحله تولید انبوه برسد و الآن در مرحله طرح است که روی سمند نصب و به‌عنوان خودروی جدید وارد بازار می‌شود.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو اضافه کرد: خودروهایی مانند 409، x502، x301، 208 و 2008 به‌احتمال زیاد در سال 95 وارد بازار می‌شوند.

وی گفت: زمانی کیفیت، مطلوب است که مشتری مراجعه به شبکه برای رفع مشکلات کیفی نداشته باشد.

استادرحیمی ادامه داد: برای این منظور در نخستین گام روی محصولات رانا طرحهایی را تعریف کردیم که تا 10هزار کیلومتر نخست، رانا مراجعه به تعمیرات و شبکه خدمات پس از فروش نداشته باشد که امیدواریم این طرح را در اسفند نهایی کنیم و خودروهایی که از اسفند دست مشتری می‌دهیم تا 10هزار کیلومتر مراجعه به شبکه نداشته باشند.

وی افزود: برنامه‌ای داریم که میزان گارانتی خودروی رانا و دیگر خودروها را افزایش دهیم و به زمان و کیلومتر بالاتر برسانیم.

معاون کیفیت گروه صنعتی ایران خودرو تأکید کرد: با همه وجود تلاش می‌کنیم به کیفیتی که شایسته مشتریان ماست، برسیم و خودروی باکیفیت عرضه کنیم.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *