آخرین اخبار

هیبریدی‌های تویوتا در ناوگان تاکسیرانی ایران

5 هزار دستگاه خودرو تویوتای هیبرید به ناوگان تاکسیرانی کشور اضافه می‌شود. این خبری بود که مدیرعامل شرکت ایرتویا چند هفته پیش اعلام کرد. عبدالرضا فهیمی در این‌باره گفته بود: «براساس تفاهم صورت گرفته پنج‌هزار دستگاه خودرو هیبرید تویوتا به ناوگان حمل‌و‌نقل شهری اضافه خواهد شد.قرار است تا پایان سال، 200 تا 500 دستگاه خودروی هیبریدی وارد ناوگان تاکسیرانی شهر تهران شود و سال بعد هم 2 هزار دستگاه خودرو وارداتی هیبرید به این ناوگان وارد خواهد شد تا بتوانیم با گذشت چند سال، از این نوع خودرو ۵‌هزار دستگاه به ناوگان حمل‌و‌نقل شهری ملحق کنیم.

گارانتی این خودروها تماما از سوی واردکننده رسمی ارائه می‌شود و ارائه گارانتی به واردکنندگان غیررسمی سپرده نمی‌شود، این در حالی است که اگر قرار باشد ایران کشوری گردشگر‌پذیر شود، باید روی حمل‌و‌نقل عمومی و شهری خود، کار بسیاری انجام دهد، ضمن اینکه خودروها در تملک نماینده رسمی خودروساز خارجی قرار می‌گیرند و راننده‌هایی از سوی این نماینده استخدام می‌شود.»

اضافه شدن خودروهای کم‌استهلاک ژاپنی به ناوگان حمل و نقل عمومی کشور می‌تواند خبری خوش باشد مشروط بر آنکه این اعداد و ارقام در گذر زمان حل نشود. اکنون نزدیک به دو ماه از اعلام این خبر می‌گذرد و مدیر صدور مجوزهای شرکت ایرتویا می‌گوید تاکنون 30 دستگاه خودرو تویوتای هیبرید به ناوگان تاکسیرانی اضافه شده است.

مهدی دادفر در این زمینه به «فرصت امروز» می‌گوید: خود شهرداری تهران نیز پیگیر این ماجراست و با شرکت‌های دیگر نیز در حال مذاکره است. البته ما روزی سه تا چهار دستگاه را برای رسیدن به عدد مورد نظر به این ناوگان اضافه می‌کنیم. به دلیل اینکه باید مراحل قانونی طی شده و تغییر رنگ و پلاک داده شود، این پروسه کمی زمان‌بر است.» او پیش‌بینی می‌کند تا پایان سال جاری، 500 دستگاه خودرو تأمین شود و اظهار می‌کند: «اگر از نظر تأمین مشکلی نداشته باشیم تا پایان سال آینده‌ 3 هزار دستگاه خودرو به ناوگان تاکسیرانی تزریق خواهیم کرد.»

کمری ال‌ای هیبرید مدل خودرویی است که اکنون به ناوگان تاکسیرانی اضافه شده و گفته می‌شود که سال آینده مدل پریوس اضافه خواهد شد. هزینه واردات خودروهای هیبرید با توجه به در نظر گرفتن بسته حمایتی دولت برای واردکنندگان کمتر تمام می‌شود، اما نکته اینجاست آیا زیرساخت‌های کشور نیز برای فعالیت این مدل از خودروها در ناوگان تاکسیرانی کشور کفایت می‌کند؟

محمد حسن شجاعی فرد، رئیس دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در پاسخ به این پرسش به «فرصت امروز» می‌گوید: «خودرو هیبرید وقتی از منطقه‌ای که آلودگی دارد بیرون می‌رود می‌تواند با موتور معمولی فعالیت کند اما مشکلی که در این میان وجود دارد قیمت بالای این نوع خودرو به علت دو موتوره بودن است اما در هر صورت سرمایه‌گذاری خوبی است. البته درباره گازسوز شدن خودروها، ما گفتیم باید یک درصد خودروها گازسوز شوند اما در طرحی آمده بود که باید 80درصد خودروها گاز سوز شود، در صورتی که امکان آن وجود نداشت. بنابراین اگر خودرو برقی و هیبرید این پتانسیل را داشت، کشورهای پیشرفته از آن استفاده می‌کردند. براساس آخرین تحقیقی که من با موسسات اروپایی داشتم، حداقل تا 40 سال آینده خودرو احتراق داخلی حرف اول را در دنیا می‌زند.»

حسام شاهونی، کارشناس صنعت خودرو نیز در گفت‌وگو با «فرصت امروز» بیان می‌کند: «در هر صورت باید جایگزینی برای خودروهای با سوخت فسیلی وجود داشته باشد و خودروهای هیبرید و برقی هر یک معایب و مزایای خود را دارند و نمی‌توان گفت که حتما خودرو هیبرید بهترین نوع خودرو است.»

گرچه ورود خودروها هیبرید اتفاقی خوب به شمار می‌رود اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد این است که زیرساخت‌های کشور ما همانگونه که مسئولان نیز به آن اذعان دارند، هنوز برای ورود خودروهای برقی و هیبرید آماده نیست، البته دولت یازدهم بسته‌ای را از سال گذشته برای تشویق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خودروهای هیبرید و برقی تدوین کرده که هنوز سرانجام مشخصی برای آن دیده نشده اما در قالب همان بسته به موضوع زیرساخت‌ها نیز پرداخته شده است. زیرساخت‌هایی که برای فراهم‌کردنشان دست کم دو سالی زمان لازم است.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *