آخرین اخبار

چگونه یک خودرو می تواند استاندارد اما بی کیفیت باشد؟!

هر چند صنعت خودروی ایران دیگر جوان نیست و به زودی وارد 47 سالگی و سنین میان سالی می شود، اما هر چه می گذرد نارضایتی مردم از غول های خودروسازی کشور بیشتر می شود تا جایی که کار به تشکیل کمپین و تحریم خریدن خودروی داخلی رسیده است چرا که با وجود حمایت‌های بی‌چون و چرای دولت‌ها از این صنعت که عمدتا نیر به بهانه حفظ اشتغال،صورت گرفته توسعه و بازدهی مورد انتظار مشاهده نمی‌شود.

این در حالی است که در صنایع خودروسازی دنیا که همزمان با ایران شروع کرده‌اند، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به چشم می‌خورد.

خدمات پس از فروش خودروسازان طی سالیان گذشته دغدغه جدی مشتریان دو غول خودروسازی کشور بوده است و دست بر قضا طی سال‌های اخیر و به بهانه‌های مختلف مانند تحریم صنایع خودروسازی با صعود توامان قیمت‌ها و نزول کیفیت مواجه شده‌اند.

انحصاری بودن صنعت خودرو و عدم کاهش تعرفه های وارداتی خودروهای خارجی موارد اصلی انتقاد مردم و کارشناسان به صنعت خودروسازی کشور است.انحصاری که البته وزیر صنعت و خودروسازان زیر بار ان نمی روند و همین مساله تنش ها در صنعت خودرو را بیشتر کرده است.
از سوی دیگر، این روزها علاوه بر نارضایتی از قیمت‌های نجومی خودرو در بازار با وجود رکود سنگین حاکم بر بازار، نارضایتی‌های از کیفیت خودروهای صفر به مشکل حادی تبدیل شده است تا جایی که خودروهای ی صفر به محض ترخیص ترخیص مستقیم به نمایندگی‌ها مراجعه می‌کنند و نیاز به تعمیر دارند.

در این میان نام پراید به عنوان خودرویی نا ایمن و بی کیفیت بیش از سایر خودروها مطرح است.البته سایر محصولات ایران خودرو و سایپا نیز در اتهام بی کیفیتی و گرانی شریک هستند.
پراید استاندار اما بی کیفیت است!

در این میان، در حالی که کمپین نه به خودروی صفر داخلی همچنان ادامه دارد و وزیر صنعت نیز با اعلام اینکه” صنعت خودرو در معرض توقف است و موجودی انبار محصول خودروسازان به متجاوز از 100.000 خودرو کف کارخانه رسیده است.”  به تاثیر گذاری کمپین اعتراف کرده ، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران ضمن بیان اینکه پراید برای راننده غیر عصبی می‌تواند ماشین مناسبی باشد، اعلام کرده: پراید یک خودروی استاندارد است، ولی کیفیت لازم را ندارد؛ چراکه سرعت 120 کیلومتر برای این وسیله نقلیه طراحی شده اما نمی‌تواند با این سرعت حرکت کند.

محمدرضا ممدوحی با حضور در جمع فعالان اقتصادی استان در نودمین ساگرد تاسیس سازمان ملی استاندارد ایران با اشاره به اینکه استاندارد و کیفیت دو مفهوم جدا از هم هستند، اظهار کرده: استاندارد در داخل خود کیفیت را تعریف می‌کند اما این کیفیت ممکن است که باب میل همه مصرف‌کنندگان آن کالا نباشد.

این سخنان اما در حالی است که هر انسانی که پشت فرمان می نشیند ممکن است به دلایل مختلف عصبی و عصبانی شود و این حرف اصلا ملاک درستی برای مناسب بودن یک خودرو نیست.از سوی دیگر معلوم نیست چگونه یک خودرو دارای استاندارهای جهانی می تواند کیفیت حداقلی را نداشته باشد!

در هر حال کمپین نخریدن خودروی صفر داخلی با وجود همه این سخنان و حتی با وجود عذر خواهی مدیر عاملان دو شرکت بزرگ خودروسازی از مردم ادامه دارد و به نظر می رسد تا کیفیت و قیمت ها به راستی اصلاح نشود، مردم قصد ندارند رکود بازار خودرو را بشکنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *