آخرین اخبار

توضیح قاضی پور درباره تعرفه واردات خودرو/ آنچه گفتم با آنچه منتشر شده، فرق دارد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تهیه طرحی برای جلوگیری از واردات خودروهای چینی و هفت میلیاردی به داخل کشور خبر داد و گفت: اظهارات اینجانب در خصوص طرح مذکور به درستی منتشر نشده است.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به درج خبری از قول وی در رسانه ها مبنی بر «طرح دو فوریتی مجلس برای افزایش 1000 درصدی تعرفه خودرو وارداتی» گفت: متاسفانه اظهارات اینجانب به درستی منتشر نشده و آنچه گفتم با آنچه منتشر شده، فرق دارد.

وی با بیان اینکه نام این طرح، «طرح حمایت از تولید داخلی، کارگران و مصرف کنندگان داخلی است، گفت: این طرح دو فوریتی یک ماده و سه تبصره دارد که به امضای 27 نماینده مجلس هم رسیده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به محتوای این طرح خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح وارد کنندگان خودرو برای واردات باید «از یک درصد تا هزار درصد عوارض، تعرفه و مالیات بر حسب نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد و دارایی به میزان ساخت، پرداخت نمایند.

به گزارش کارنت به نقل از عصر خبر، قاضی پور با تاکید بر اینکه هدف این طرح جلوگیری از واردات خودروهای بی کیفیت چینی به داخل کشور است، افزود: در همین راستا اگر خودرو خارجی با برند جهانی در داخل تولید شود و تا 70 درصد آن تولید داخل باشد، تعرفه آن صفر می شود. بعنوان مثال خودروسازان داخلی اگر برند خودروهای با کیفیت خارجی چون تویوتا، بنز و … را با ظرفیت 70 درصد تولید داخل، در داخل تولید کنند، تعرفه آنها صفر خواهد شد.

وی گفت: بر اساس تبصره های این طرح طبق آئین نامه ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از خریداران خودرداخلی مصوب می کند، موظف می شود حسب خدمات پس از فروش و توجه به فرهنگ مشتری مداری، شرکت ها را مورد تشویق قرار دهد و یا آنها را وادار به قبولی شروطی کند که در قراردادهای فروش نظیر تعویض خودرو و یا جمع آوری خوردوری معیوب از بازار است.

نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه طرح مذکور به احتمال زیاد چهارشنبه به هیئت رئیسه مجلس ارائه تا در صحن مجلس مطرح شود، افزود: بر اساس طرح مذکور دیگر خودروهای بی کیفیت و خودروهای گران قیمت و حتی هفت میلیارد تومانی وارد ایران نخواهد شد.

قاضی پور با تاکید بر اینکه ما پیگیر اشتغال، سرمایه و تولید ملی هستیم، خاطرنشان کرد: طرح مذکور به دنبال حمایت از خودرسازان متوسط است تا خودروهای خود را با کیفیت و قیمت مناسب ارائه کنند. این مسئولین باید خودروهای خود را با قیمت مناسب و برند جهانی تولید کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن با اشاره به برخی موضع گیریها علیه مصاحبه وی در خصوص این طرح در رسانه ها، افزود: اینجانب همواره در مجلس و رسانه ها علیه خودروسازان، گرانفروشان خودرو، واردات کنندگان خودروهای بی کیفیت و خودروهای چینی صحبت کرده و می کنم و همواره از حقوق مصرف کننده دفاع کرده و می کنم.

قاضی پور با بیان اینکه نباید به دلیل اشتباه یک خبرنگار در انعکاس مطلب مرا به حمایت از خودرهای داخلی بی کیفیت متهم کرد، افزود: من پرچمدار کاهش قیمت و افزایش کیفیت خودرو هستم که مناظره ها، بحث های تلویزیونی و نطق های مجلسی من موید این است. به همین دلیل خودرسازان و وارد کنندگان همواره از من شاکی هستند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام به همه عزيزان، بالاخره ما متوجه نشديم اين آقاى نماينده مردم ايران است يا نماينده ايران خودرو و سايپا !!!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *